Jeszcze kilkanaście lat temu powszechnie dostępna wiedza z zakresu programowania była mocno ograniczona, a jedynie ukończenie studiów informatycznych dawało szansę na rozpoczęcie kariery programisty. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. W Internecie można znaleźć setki stron i platform naukowych oferujących przeróżne kursy i szkolenia z programowania, zarówno w trybie stacjonarnym, jak i online. Specjaliści w tejże dziedzinie chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem proponując kursy na żywo oraz specjalistyczne poradniki. Możliwości nauki wymarzonego języka programowania jest więc wiele. W tym artykule przybliżę Ci właśnie temat kursów i szkoleń online, a także powiem czy moim zdaniem warto dołączać do takich szkoleń.
Studia
Nauka programowania na studiach różni się formą od kursów internetowych. Na studiach programowanie rozpoczyna się od poznania całego zaplecza teoretycznego, które stopniowo poszerzane jest na kolejnych zajęciach. Osobno prowadzone są wykłady teoretyczne, a osobno zajęcia praktyczne. Student musi samodzielnie przekuć zdobytą wiedzę teoretyczną na zagadnienia praktyczne, które rozwiązuje na ćwiczeniach. Początki nauki programowania są bardzo ogólnikowe i pobieżne. Wykładowcy starają się przekazać sposób myślenia, stosowany w programowaniu.
Ukazywane są logiczne zagadnienia, które mają nauczyć przyjmowania pewnego schematu myśleniowego i zaszczepić w studencie chęć samodzielnego zgłębienia dalszej wiedzy oraz zachęcić do pracy własnej. Podczas studiów można poznać różne języki programowania, jednak ograniczona liczba godzin i napięty program zajęć ogranicza możliwości intensywnego zagłębienia każdego języka, dlatego zwykle program studiów zakłada jedynie pobieżne przejście przez poszczególne języki programowania.
Po takich zajęciach student może wynieść jedynie elementarną wiedzę oraz ogólne informacje o poruszanym w toku studiów języku. Aby móc zacząć na poważnie programować, musi samodzielnie uzupełnić swą wiedzę o niezbędne informacje i stale uczyć się na własnych błędach.
Kursy programowania
Inną specyfikę mają z kolei specjalistyczne kursy programowania. Tu tematyka jest bardziej sprecyzowana. W tym przypadku to Ty sam określasz, jaka problematyka Cię interesuje i w zależności od swoich upodobań, możesz wykupić odpowiedni dla siebie kurs. W tym przypadku program konkretnego kursu skupia się najczęściej jedynie na pojedynczym języku programowania. Uczestnik kursu poznaje więc po kolei, z lekcji na lekcję, metodykę danego języka i stopniowo systematyzuje sobie wiedzę.
Różnorodny tryb nauki
Kursy programowania prowadzone są w różnorodnym trybie. Istnieją zarówno kursy online, jak i w trybie stacjonarnym. To Ty wybierasz w jakiej formie się uczysz - nie ogranicza Cię więc ani czas, ani program, ani forma kursu. Możesz więc łączyć naukę programowania z innymi obowiązkami, mając satysfakcję z tego, że uczysz się jedynie tego co naprawdę Cię interesuje. Nie tracisz więc czasu na naukę zagadnień, które Cię męczą. Oszczędzasz również czas – w krótkim czasie zyskujesz wiedzę niezbędną do rozpoczęcia samodzielnej pracy programistycznej.
Czas trwania
Przeciętny okres trwania studiów to około 5 lat, zaś czas, jaki poświęcisz na kurs programowania to kilkadziesiąt godzin lekcyjnych, rozłożonych równomiernie w cyklu zajęciowym trwającym maksymalnie parę tygodni. Bez względu na to, czy wybierzesz kurs stacjonarny, czy online, otrzymasz udostępnione przez prowadzącego materiały szkoleniowe, do których zawsze możesz powrócić i przerobić ponownie nie do końca zrozumiany materiał zajęciowy. Prowadzący udostępniają uczestnikom kursu cały program i treść kursu zapisany w postaci elektronicznej, dlatego wiedza zdobyta podczas szkolenia zostaje z Tobą na długi czas i jest świetną bazą wiedzy, którą możesz posiłkować się dożywotnio.
Nauka na błędach innych
Co ważne, prowadzący podejmują tematykę najczęściej popełnianych błędów programistycznych, dzięki czemu wiesz czego unikać, nie musząc uczyć się na swoich własnych błędach. Jeśli chodzi o kursy online, są one o tyle wygodne, że możesz ich słuchać w dowolnym miejscu i dogodnym dla siebie czasie, dzięki czemu nie jesteś ograniczony ani przez czas, ani przestrzeń. Z kolei kursy stacjonarne dają możliwość bezpośredniego spotkania z prowadzącym, stwarzając możliwość łatwiejszego kontaktu. Jednak bez względu na tryb kursu, prowadzący dają uczestnikom możliwość zadania nurtujących pytań oraz dopytanie o niezrozumiałe dla nich kwestie.
Kursy programowania są prowadzone przez praktyków
Kolejnym aspektem, dla którego warto uczyć się programowania poprzez kursy, jest fakt, że są one prowadzone najczęściej przez praktyków, którzy na co dzień zajmują się kodowaniem. Prowadzący dzielą się więc swym doświadczeniem i historiami dotyczącymi sytuacji, z którymi stykają się każdego dnia. Wsparcie merytoryczne takiej osoby pozwoli na ukierunkowanie Cię w odpowiednią stronę i jednocześnie będzie dla Ciebie motywacją i szansą, że rzetelna nauka może doprowadzić Cię w przyszłości do takiego etapu, kiedy to Ty będziesz przekazywał swą wiedzę kolejnym nowicjuszom. Kursy programowania dostarczają kompleksowej wiedzy, która stanowi niezbędne kompendium do rozpoczęcia stawiania swoich pierwszych kroków w karierze programisty.
W nauce programowania najważniejsza jest praca własna, dlatego wsparcie odpowiedniej osoby pozwoli Ci wypracować skuteczne metody do samodzielnej pracy. Z kolei systematyczność i cykliczność spotkań zmotywuje Cię do zachowania ciągłości nauki.
Możliwość dostosowania kursu pod własne możliwości
Prócz praktycznego aspektu, ważny wydaje się być również aspekt finansowy. Wiele ofert kursów online daje możliwość wyboru wielkości pakietu, czy sposobu płatności, dzięki temu możesz wybrać taki kurs, który najbardziej odpowiada Twoim możliwościom.
Budowanie sieci kontaktów
Kursy programowania to również szansa na nawiązanie ciekawych kontaktów. Takie kursy często prowadzone są przez cenionych specjalistów w dziedzinie IT, którzy po ukończeniu kursu proponują nawiązanie współpracy. Jest to więc szansa, aby zacząć stawiać swoje pierwsze kroki w dziedzinie IT. Ponadto program kursu opracowywany jest tak, aby rozwijać wszelkie umiejętności niezbędne do pracy programisty, zarówno umiejętności miękkie, organizację pracy własnej, umiejętność pracy w zespole, jak i sposoby nauki używanych w danym języku bibliotek, jednocześnie budując pewność siebie. Na kursach poruszane są praktyczne i zawsze aktualne zagadnienia, które są niezbędne do startu na tej ścieżce kariery.
PODSUMOWANIE
Jak widzisz, to od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się pójść na studia i tam rozpocząć zdobywanie wiedzy, czy też zapiszesz się na kurs, gdzie pod okiem mentora, bez konieczności powielania niepotrzebnych błędów, skupisz się na tym, co najważniejsze. Zapisując się na kurs, masz pewność, że będziesz pod skrzydłami doświadczonego praktyka, który nauczy Cię wszystkiego krok po kroku, zmotywuje do samodzielnej pracy oraz pokieruje Twoją ścieżkę kariery na właściwe tory. Pamiętaj jednak, że żaden kurs, czy studia nie przyniosą zamierzonych rezultatów, jeśli nie włączysz do tego swojego zaangażowania i pracy własnej.
Sam korzystałem i dalej korzystam z wielu kursów programowania. Widzę, że wiedza, którą znajduję w takich szkoleniach przynosi wiele wartości i pozwala mi się ciągle rozwijać, dlatego Tobie również jak najbardziej mogę takie kursy, czy szkolenia polecić.
Ponadto, jeżeli dopiero stawiasz pierwsze kroki w programowaniu i chcesz zostać programistą C#/.NET, to rozważ dołączenie do szkolenia zostań programistą .NET. Wielu absolwentów tego szkolenia, pracuję już na swoim wymarzonym stanowisku.
To wszystko na dzisiaj, do zobaczenia w kolejnym artykule.
Poprzedni artykuł - Praca Zdalna Programisty – Źródło Cennych Korzyści, Czy Zmora Pracy Zespołowej?.
Następny artykuł - 100 Pytań (i Odpowiedzi!) z Rozmów Kwalifikacyjnych Dla Młodszych Programistów C#/.NET (Część 1/10).