Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

wtorek, 14 lipca 2020
Temat zarobków w IT, a szczególności zarobków programistów jest bardzo często poruszany. Wiele osób właśnie interesują zarobki programistów. Dużo jest również o nie to zapytań na portalach internetowych, także mnóstwo jest w internecie artykułów na ten temat, jednak żaden z nich nie daje konkretnej odpowiedzi. W dzisiejszym artykule postaram Ci się przybliżyć ten temat. Powiem, od czego konkretnie, zależy wysokość zarobków programistów, a także jakie zarobki możesz otrzymać w swojej pierwszej pracy.

Ile Zarabia Programista .NET?


Ile zarabiają programiści?


Jeżeli masz ochotę, to zerknij na forum programistyczne, gdzie jest jeden bardzo popularny temat o zarobkach programistów: ile zarabiacie?, w którym programiści dzielą się tym, ile faktycznie zarabiają. Oczywiście musisz patrzeć na informacje w nim zawarte trochę z przymrużeniem oka, ponieważ wypowiadają się tam anonimowe osoby, które oczywiście na zawsze piszą, jak jest naprawdę. Nie mniej jednak dużo z tych wynagrodzeń, o których piszą Ci użytkownicy, są jak najbardziej realne.


Słynne 15k


Na początek musisz wiedzieć, że nie da się wprost powiedzieć, ile dokładnie zarabia programista .NET, ponieważ zależy to od wielu czynników. Na jednym portalu nawet istnieje słynny tag programista 15k, który oczywiście nawiązuje do programistów, którzy zarabiają 15 000 zł. Jeżeli interesują Cię tylko takie zarobki, to już na wstępie muszę Cię zmartwić, ponieważ mało programistów zarabia to słynne 15 tysięcy. Oczywiście programiści zarabiają bardzo dobrze, ale często nie aż tyle. Tym bardziej na początku Twojej kariery takich zarobków na pewno nie osiągniesz. W takim razie, od czego zależy wynagrodzenie programisty?


Doświadczenie


Po pierwsze, wynagrodzenie na pewno zależy od stażu pracy, czyli Twojego doświadczenia, a co za tym idzie Twoich umiejętności. Jeżeli dopiero zaczynasz karierę, to na pewno Twoje zarobki nie będą zbyt wysokie. Może się nawet okazać, że po przebranżowieniu z innego zawodu możesz na początku zarabiać mniej niż w poprzedniej pracy, oczywiście te zarobki będą z czasem wzrastać. Dopiero osoby z wysokim stażem pracy, a co za tym idzie z wysokimi umiejętnościami, mogą liczyć na większe zarobki.


Stanowisko


Na wysokość wynagrodzenia ma również wpływ Twoje stanowisko, a konkretnie zakres Twoich obowiązków. To znaczy, jeżeli chcesz zarabiać więcej, to zazwyczaj nie możesz być samym programistą, ale musisz już mieć więcej obowiązków, większą odpowiedzialność. Możesz na przykład być team leaderem i zarządzać zespołem, czy projektem.


Miejscowość


Kolejny ważny punkt to miejscowość, w jakiej pracujesz, największe zarobki można osiągnąć w większych miejscowościach takich jak Warszawa, Kraków, czy Wrocław. A z kolei w mniejszych miastach, na pewno będzie Ci ciężej wynegocjować lepsze wynagrodzenie.


Klienci


Ważne też czy firma jest międzynarodowa, to znaczy konkretnie czy ma zagranicznych klientów, wtedy zarobki również są na wyższym poziomie, ale oczywiście wtedy już musisz mieć bardzo dobrą znajomość języka angielskiego.


Negocjowanie


Oprócz tego ważne są umiejętności w negocjacjach, nie oszukujmy się, często zdarza się tak, że dwie osoby pracujące w tej samej firmie mogą mieć taki sam zakres obowiązków, umiejętności, doświadczenie, ale ich zarobki mogą się różnić, ponieważ jedna z osób potrafiła się lepiej sprzedać na rozmowie kwalifikacyjnej, czy umieć po prostu lepiej negocjować stawkę.


Wykształcenie


Znaczenie może mieć też posiadanie dyplomu ukończonych studiów. Osobie po studiach może być trochę łatwiej wynegocjować lepszą pensję.


Pierwsza praca


Myślę, że to tyle najważniejszych czynników, które wpływają na wysokość wynagrodzenia. Moim zdaniem, w pierwszej pracy powinieneś celować w zależności od wielu czynników od około 2500 do około 4500 zł netto miesięcznie. Oczywiście ta stawka będzie rosła z roku na roku, czasem warto na początku zgodzić się na mniejsze wynagrodzenie i skupić się na własnym rozwoju, a dopiero później zwiększać to wynagrodzenie. Czasem również warto na rozmowie kwalifikacyjnej zaproponować trochę większą stawkę, niż faktycznie oczekujemy, żeby było miejsce na ewentualne negocjacje.


Czy pieniądze są najważniejsze?


Jeżeli Twoja główną motywacją do pracy programisty są wysokie zarobki, to wydaje mi się, że są łatwiejsze drogi, w których możesz osiągnąć równie wysokie zarobki, a mniejszym nakładem pracy. Jeżeli chcesz osiągnąć duże zarobki w tej branży, to czeka Cię dużo pracy, przede wszystkim musisz dużo się rozwijać. Wydaje mi się, że osoby, które chcą zostać programistami, tylko dlatego, żeby dużo zarabiać, to szybko się zniechęcą. Jeżeli chcesz zostać programistą, to po prostu musisz to lubić i nie polecam Ci się skupiać tylko na zarobkach, bo oprócz zarobków praca programisty ma również dużo innych zalet.


PODSUMOWANIE:


Jak widzisz, na zarobki programistów wpływa wiele czynników. Są to przede wszystkim doświadczenie, stanowisko, miejsce pracy, rodzaj klientów, umiejętność negocjacji i wykształcenie. W swojej pierwszej pracy nie możesz liczyć na bardzo wysokie zarobki, ale z czasem, Twoim zaangażowaniem i ciężką pracą możesz jak najbardziej do nich dojść. Jestem ciekaw, jak to wygląda z Twojej perspektywy? Czy jeszcze jest coś, co Twoim zdaniem ma duży wpływ na wysokość wynagrodzenia programisty? :)

Poprzedni artykuł - Jak Nauczyć Się Programowania Od Zera?
Następny artykuł - Jak Dobrze Zaprezentować Się Na Rozmowie Kwalifikacyjnej Na Programistę - Rozmowa z Pawłem Zdziechem.
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, Blazor, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Komentarze (4)
Tomek
TOMEK, czwartek, 16 lipca 2020 12:56
No cóż mogę powiedzieć, że te 15k to nie problem wbrew pozorom. Szczerze? Osobiście uważam, że główne kryterium to skąd jest klient, dla którego pracujesz. Jeżeli pracujesz dla klienta z US albo z Niemiec to norma ok 25-30k na b2b. Dlatego ja osobiście nie pracuję dla klientów z Polski. Jestem zmęczony tekstami w stylu: "za te pieniądze to będę miał 10 studentów". Oczywiście są również wyjątki :) Oczywiście zakładam, że ktoś zna się na swojej działce, a nie robi rozpoznanie bojem :)
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN, czwartek, 16 lipca 2020 13:18
@TOMEK, jasne że tak. Jest to bardzo ważne kryterium, ale połączeniu kilku działa jeszcze lepiej :)
Zły
ZŁY, poniedziałek, 20 lipca 2020 10:33
"Dopiero osoby z wysokim stażem pracy, a co za tym idzie z wysokimi umiejętnościami, mogą liczyć na większe zarobki." Niestesty, ale te 2 rzeczy nie zawsze idą w parze. Ja bym powiedział, że staż decyduje o tym czy Cię zaproszą na rozmowę, a umiejętności są zawsze sprawdzane na rozmowie i one decydują czy Cię wezmą. Druga sprawa to strasznie clickbaitowy tytuł. Bo w samym artykule jest 0 konkretów. Ja się zawiodłem :(
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN, poniedziałek, 20 lipca 2020 20:35
@ZŁY, wydaje mi się, że jednak osoby które mają większe doświadczenie, to jednak często również mają większą wiedze. Brały udział w wielu projektach i z każdego z nich wyciągają wnioski. Nie zgodzę się, że tytuł jest clickbaitowy. To znaczy, zależy co rozumiesz pod pojęciem clickbait, dla mnie clickbait może być wtedy gdy artykuł nie nawiązuje do tematu artykułu. A chyba tak nie jest w tym temacie? Nie da się łatwo stwierdzić ile zarabia programista. Opisałem jak to wygląda w rzeczywistości, a konkrety również podałem pod koniec artykułu :)
Dodaj komentarz
© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin