Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

wtorek, 5 października 2021
W tym artykule chciałem poruszyć temat przebranżowienia się na programistę z innego zawodu. Przedstawię Ci kilka punktów, na które warto zwrócić uwagę, a także opowiem jak sobie ułatwić tę drogę.

Jak Szybko Przebranżowić Się Na Programistę z Innego Zawodu?


Pierwsze Kroki


Zakładam, że już podjąłeś decyzję, że chcesz się przebranżowić, wybrałeś odpowiedni język programowania (może to być np. C#) i zaczynasz naukę. Jeżeli stawiasz dopiero pierwsze kroki w programowaniu i nie chcesz inwestować dużo pieniędzy w naukę. Chcesz dopiero zobaczyć, czy jest to coś, co Cię zainteresuje, to możesz zacząć od nauki z darmowych materiałów. Nawet na moim blogu znajdziesz sporo artykułów dla osób, które stawiają pierwsze kroki w programowaniu.


Ogólne rozeznanie i wybór specjalizacji


Jeżeli już poznasz podstawy, to oczywiście później warto wybrać już jakąś specjalizację, możesz tutaj wybrać tworzenie aplikacji webowych, desktopowych lub mobilnych. Oprócz tego możesz pójść w kierunku backendu, frontendu lub fullstack’a. Także musisz zastanowić się, co sprawia Ci najwięcej przyjemności i zacząć już później rozwijać się w tym kierunku. Możesz tutaj zrobić też research i zobaczyć, jakie jest zapotrzebowanie na programistów w Twoim regionie, ponieważ pierwszą pracę jednak mimo wszystko lepiej znaleźć na miejscu i pracować stacjonarnie.


Zmiana działu w obecnej firmie


Jeżeli chcesz się przebranżowić, to zakładam, że obecnie pracujesz już w jakiejś firmie. Także bardzo dobrym pomysłem w tym miejscu może być rozmowa z Twoim szefem i jeżeli w Twojej firmie jest jakiś dział IT lub jeszcze lepiej dział zajmujący się tworzeniem oprogramowania, to możesz poprosić o przeniesienie do takiego działu. To jest taki pierwszy, wydaje mi się, najłatwiejszy pomysł, czyli zmiana działu w obecnej firmie, jeżeli jest taka możliwość.


Napisanie pierwszej aplikacji, która rozwiązuje obecne problemy


Jeżeli natomiast pracujesz w firmie, gdzie nie masz możliwości przeniesienie się do takiego działu, to musisz wybrać inną drogę. Zastanów się, czy nie dałoby się usprawnić jakiegoś procesu w obecnej firmie i na przykład napisać jakąś aplikację dedykowaną dla Twojej firmy, która pomoże Tobie lub Twoim kolegom i koleżankom z zespołu w jakiejś czynności, którą codziennie wykonujecie. Jeżeli okaże się, że znajdziesz obszar, w którym Twoja aplikacja może być pomocna i dzięki niej usprawnisz jakieś procesy, zaoszczędzisz czas i przede wszystkim pieniądze w firmie, to na pewno Twój szef pozwoli Ci rozwijać taką aplikację w trakcie pracy. Ewentualnie będziesz musiał na początek rozwijać ją po godzinach, a jak już będziesz miał zaimplementowane podstawowe funkcjonalności, to przedstawisz ją swojemu szefowi. Jestem przekonany, że będzie chciał, abyś wtedy wdrożył aplikacje w firmie i dalej już rozwijał w trakcie pracy.


Wykorzystaj Twoje obecne doświadczenie


Jeżeli nie wiążesz Twojego przebranżawiania z dalszą pracą w Twojej obecnej firmie, to możesz spróbować znaleźć firmę, w której wykorzystasz Twoje obecne doświadczenie. Czyli jeżeli jesteś np. księgowym, to możesz poszukać firmy, która tworzy oprogramowanie dla księgowych. Jeżeli będziesz umiał programować, a oprócz tego będziesz miał wiedzę domenową, to znaczy będziesz wiedział, jak dana aplikacja powinna działać, jak ona będzie używana, to na pewno zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie.


Własna aplikacja


Ponadto, jeżeli masz głęboką wiedzę w danym zakresie, może to być doświadczenie zawodowe, jak również jakieś Twoje inne zainteresowanie, to wtedy sam możesz stworzyć dedykowaną aplikację dla danej branży i później możesz ją sprzedawać i na niej zarabiać.


Buduj portfolio


Jeżeli interesuje Cię inna droga, to przede wszystkim warto stworzyć jakieś swoje portfolio i pochwalić się zrealizowanymi projektami. Najlepiej podczas samej nauki tworzyć różne aplikacje, dzięki czemu będziesz poszerzał swoją wiedzę i budował portfolio. Ciekawe portfolio na pewno również zwiększy Twoje szanse na znalezienie pracy.


Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej


Oprócz dobrego portfolio pamiętaj również, aby przygotować się dobrze do rozmowy kwalifikacyjnej. Musisz również przygotować się na pytania teoretyczne, bo zawsze na rozmowie kwalifikacyjnej takie pytanie otrzymasz. Zostanie tutaj zweryfikowana twoja wiedza techniczna, ale także umiejętności miękkie, które obecnie są równie ważne.


PODSUMOWANIE


Także podsumowując, nie daj sobie wmówić, że jest za późno na programowanie. Jeżeli chcesz zostać programistą, to zaplanuj sobie swoją drogę, ponieważ wiadomo, trochę czasu na takie przebranżowienie musisz poświecić. Bądź cierpliwy, zacznij naukę, twórz projekty i wybierz jedną z kilku dróg, którą przedstawiłem Ci w tym artykule. Jeżeli przyłożysz się do nauki, to jestem przekonany, że znajdziesz pracę jako programista.

Jeżeli chcesz, żebym pomógł Ci w tej drodze, to napisz do mnie wiadomość. Możesz również rozważyć dołączenie do mojego szkolenia Zostań Programistą .NET, w którym przeprowadzam osoby stawiające pierwsze kroki w programowaniu przez cały proces od zera do pracy na stanowisku Młodszy Programista C#/.NET. Link do zapisów: ZostanProgramistaDotNet.pl.

To wszystko na dzisiaj, do zobaczenia w kolejnym artykule.

Poprzedni artykuł - 19 Popularnych Błędów w Nauce Programowania.
Następny artykuł - 16 Popularnych Błędów Początkujących Programistów, Których Musisz Unikać
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
CTO & Founder - FindSolution.pl
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w Blazor, ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin