1. Ćwiczenie pamięci i nauka
Gry wideo mogą mieć różne poziomy trudności. W zależności od tego, czy jesteśmy z takimi grami zapoznani czy też nie, warto wybrać odpowiedni poziom dla siebie, by się nie zrazić. Gracz na samym początku musi nauczyć się reguł i zapamiętać zasady, a programista składni języka programowania oraz symboli używanych w tym języku. Ma to bezpośrednie przełożenie na umiejętności programowania w przyszłości.
2. Nieszablonowe myślenie
Do pisania kodu potrzebne są te same atrybuty, które wymagane są przy graniu w gry, to znaczy umiejętność selektywnej uwagi, by odsiewać rzeczy istotne od nieistotnych. Ważne jest skupienie uwagi na konkretnym zadaniu. W grach uwagę osoby grającej może rozpraszać dźwięk, czy ruchome przedmioty tła. Istotne dla wygrania rozgrywki jest, by skupić się na jednym zadaniu i to właśnie jest niezwykle ważne dla programisty. Taka umiejętność pomaga w przeglądaniu poszczególnych wierszy kodu i wyłapywaniu potencjalnych błędów. Dodatkowo w zależności od gry możemy nauczyć się koncentracji na jednym celu lub dzielenia uwagi między poszczególnymi celami jednocześnie. Jak łatwo się domyślić, obie umiejętności będą niezwykle ważne. Ponadto na podstawie badania z 2014. roku stwierdzono, że gry takie jak "Counter Strike" i "Call of Duty" mogą pozytywnie wpływać na zdolności poznawcze i percepcyjne. Stworzono nawet specjalne gry mające na celu trening ludzkiego mózgu. Ich misją jest zwiększanie pamięci, nauka logicznego myślenia i poprawa szybkości reagowania.
3. Szybkie decyzje
Skupiając się na rozgrywce gracz musi wykorzystać maksimum swoich umysłowych umiejętności. Rozwiązywanie problemów w trakcie gry to zaledwie sekundy, dlatego mózg działa na zwiększonych obrotach. By przejść do kolejnego poziomu, trzeba pokonywać kolejne, trudniejsze etapy, bez tego gracz nie przejdzie dalej. Niesamowitym jest fakt, że często w realnym życiu człowiek nie jest w stanie dostarczyć swoim komórkom nerwowym tylu doświadczeń naraz, a gra umożliwia ćwiczenie pamięci, czas reakcji, trenuje widzenie peryferyjne oraz angażuje w jednym czasie słuch, wzrok i zmysł dotyku. Jakże więc nie wiązać tych umiejętności z pracą w branży IT? Programista staje przed problemem rozwiązania jakiegoś zagadnienia, skupia się na jego wykonaniu i jak w grze, musi przejść do kolejnego poziomu.
4. Wielozadaniowość
Pisanie kodu to tworzenie wierszy liter i znaków – trudnego żargonu, który wymaga wiedzy. Wymagane jest ciągłe sprawdzanie poprzednich linijek, czy nie doszło do błędu. Podzielność uwagi to domena graczy. Muszą oni na przykład prowadzić pojazd po odpowiednim torze, starać się zbierać punkty, omijać przeszkody i kontrolować poziom paliwa w jednym czasie. Początkowo może być to niezwykle trudnym zadaniem, jednak po wyćwiczeniu swojej koncentracji osiąga się coraz lepsze wyniki.
5. Koncentracja
Dzisiejsze gry to mnóstwo kolorów, dźwięków, szybko zmieniających się obrazów. Skupienie się na wielu rzeczach naraz jest niezwykle ważne, by móc przejść do kolejnych etapów lub wygrać. Osoba, która nigdy nie miała do czynienia z grami komputerowymi, może być oszołomiona ilością zadań, którym trzeba podołać w jednej chwili. Moment nieuwagi może doprowadzić do przegranej. Oczywiście sukcesywne powracanie do gry i coraz lepsze skupienie na niej przyczynia się do coraz lepszej zręczności. Taka nauka może być niezwykle ważna dla programisty. Lekcja koncentracji w grze będzie miała przełożenie na umiejętność sprawnego pisania kodu i wskazywania błędów, a to przełoży się na "wygraną", czyli zakończone sukcesem stworzenie jakiegoś projektu.
6. Umiejętność pracy w grupie
Należy pamiętać, że najlepiej napisane programy czy najbardziej wzięte obecnie gry komputerowe to praca wielopoziomowa, do której rękę przyłożyli specjaliści z wielu dziedzin. Jeżeli zajmujesz się zagadnieniem trudnym, które wymaga szerokiej wiedzy, to z pewnością przyda ci się zaplecze w postaci ekspertów z różnych dyscyplin. Istnieją gry, które wymagają współpracy z innymi graczami. "Counter Strike", "World of Warcraft" czy "Dota2" umożliwiają grę zespołową i dzięki temu przyczynić się mogą do poznania osób, które interesują się nowoczesną technologią. Spędzając czas na graniu w jednym czasie zacieśnia się relacje lub tworzy nowe z ludźmi, których łączą wspólne zainteresowania.
Podsumowanie
Niejeden gracz komputerowy przekształcił się w fana nowoczesnych technologii. Jakże nie zainteresować się tematem tworzenia gier, konstrukcji tak dobrze funkcjonującego świata, gdy poświęca się długie godziny na rozgrywki. Proces tworzenia gry angażuje wielu twórców, a więc w grach zainteresowanie mogą budzić różne jej elementy – grafika, płynny ruch postaci, wielowątkowość świata, pomysłowość stawianych problemów i możliwości ich rozwiązywania. Tak niesamowity świat przyciąga coraz więcej osób, dzięki czemu podaż i popyt na programistów nie słabnie.
To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.
Poprzedni artykuł - 8 Największych Rozczarowań Programistów