1. Kształcenie przede wszystkim
Dla początkującego programisty najważniejsza powinna być edukacja i rozwój. Niezależnie od tego, czy ukończyło się studia kierunkowe, czy szkolenia, niezbędne jest systematyczne podnoszenie wiedzy. Obecnie jest to jedno z łatwiejszych zadań. Dostęp do specjalistycznej wiedzy jest ułatwiony. Na rynku pojawiają się zarówno płatne, jak i darmowe kursy. Można podejmować studia podyplomowe, ale też kilkudniowe (lub kilkutygodniowe), które stanowią uzupełnienie dla posiadanych kwalifikacji. Dzięki temu, że wiele z nich można robić zdalnie, programista może wybierać placówki zlokalizowane w kraju i za granicą. W ten sposób podnosi swoje kwalifikacje, ale dysponuje też międzynarodowymi certyfikatami. To otwiera mu możliwość zatrudnienia poza granicami kraju, co w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne i nie ogranicza dalszego rozwoju.
2. Nie lekceważ książek
Choć książki nie są pierwszym wyborem osoby decydującej się na podnoszenie kwalifikacji na stanowisku programisty, to nie należy z nich rezygnować. Znaleźć w nich można nie tylko teorię, ale też szereg ciekawostek i metod radzenia sobie z pojawiającymi się problemami. Warto wybierać książki znanych specjalistów, merytoryczne i uznane w środowisku. Chcąc znaleźć bardziej aktualną wiedzę dotyczącą nowinek technologicznych, można sięgnąć też do pism branżowych.
3. Buduj portfolio
Zaprezentowanie w praktyce swoich umiejętności jest niezwykle ważne dla początkującego programisty. Nie chodzi tutaj o natychmiastowe podjęcie pracy i realizowanie wyjątkowych i innowacyjnych projektów. Portfolio ma być przekrojem posiadanych umiejętności. To przełożenie teorii na praktyczne rozwiązania. Jeszcze w trakcie studiów lub kursów warto wymyślać projekty i cierpliwie je realizować. Nie muszą one rozwiązywać problemów, których nikt jeszcze nie rozwiązał, nie muszą być nowatorskie. Ważne, aby pokazały, że zdobyta w czasie podejmowanej edukacji wiedza jest umiejętnie przekładana na praktykę. To również sygnał dla potencjalnego pracodawcy, że początkujący programista ukierunkowany jest na rozwój, jest pracowity i zaangażowany w swoją karierę. Portfolio jest najlepszą wizytówką każdego programisty. Można nie mieć dużego doświadczenia zawodowego, ale dysponując bogatym portfolio łatwiej jest otrzymać wymarzoną pracę.
4. Specjalizacja jest kluczem
Jeszcze w trakcie studiów lub zaraz po ich zakończeniu warto zdecydować się na konkretne obszary programowania. Wybrać swój język, narzędzia i metody programowania. W ten sposób nadaje się właściwy kierunek swojej karierze. W przypadku zawodu programisty jest to szczególnie istotne, ze względu na dostępne języki programowania oraz możliwości rozwoju. Nie można jednocześnie pracować w każdym języku, warto zatem specjalizować się w jednym środowisku. W tym kierunku podejmować szkolenia i rozwijać swoją karierę.
5. Zasada 3 x zrobione
Tworząc kod niezbędne jest odpowiednie przetestowanie go, zanim zostanie wprowadzony do użytku. Nie wystarczy, by nie było w nim błędów, żeby trzymał się ustalonej struktury i zawierał sprawdzone rozwiązania. Warto również wprowadzić znaną koncepcję Scrum Mastera, która nazywana jest Definition of Done (DoD).
Składa się ona z trzech gotowych aspektów:
- zakodowane – działa u osoby projektującej dane rozwiązanie (tzw. "u mnie działa"),
- zweryfikowane – testowany jest jednostkowo oraz integracyjnie,
- zaakceptowany – przyjęty przez zleceniodawcę, jako projekt spełniający określoną potrzebę biznesową, związaną z zadaniem.
6. Zawsze pytaj
Niezależnie od tego, jak dużą wiedzę posiada programista i jak bardzo chce być samodzielny, w tym zawodzie nie zawsze jest to dobra postawa. Gdy w czasie pisania kodu pojawiają się problemy, których pozornie nie da się rozwiązać, warto poszukać odpowiedzi na forach specjalistycznych. Może się bowiem okazać, że problem, który pojawił się w naszym kodzie, już wcześniej został zgłoszony i rozwiązany. Jeśli pracuje się w duże firmie lub w zespole, warto korzystać także z doświadczeń osób z dłuższym stażem lub dysponujących wyższymi kompetencjami. Wbrew pozorom proszenie o pomoc, zwłaszcza na początkach kariery zawodowej, nie jest powodem do wstydu. Nie oznacza też braku kompetencji. Uzyskanie wsparcia od osób z większym doświadczeniem jest również sposobem na naukę, a pracodawcy pokazuje, że początkujący programista ma świadomość swoich ograniczeń i jest otwarty na korzystanie z wiedzy tych, którzy pracują w zawodzie dłużej. W pracy programisty błędy to nieodłączny element każdego zadania. Sztuką jest nauczyć się umieć sobie z nimi radzić i szukać rozwiązań w różnych miejscach. Nie trzeba samodzielnie wymyślać ponownie metod, które już ktoś wymyślił.
7. Pamiętaj o balansie
Zaczynając pracę dąży się do tego, aby jak najszybciej wypracować sobie odpowiednią pozycję zawodową. Zwykle wiąże się to z koniecznością pracy po godzinach, realizowaniem wielu projektów jednocześnie lub chęcią wykazania się w zespole. Niezależnie od tego, czy pracuje się na etacie w dużej firmie, czy działa się samodzielnie, niezbędne jest wprowadzenie pewnego porządku pracy. Dla każdego programisty, również dla początkującego, ważny jest dobrze funkcjonujący, wypoczęty umysł. Tego nie da się zapewnić przy pomocy hektolitrów kawy, napojów energetycznych, poprzez brak snu i innych aktywności poza pracą. Bez względu na natłok obowiązków warto tak planować pracę, aby zapewnić sobie również solidną dawkę wypoczynku. Nie zawsze musi być to sen, ale inna aktywność, która zapewni relaks i pozwoli głowie odpocząć. Choć zdarzają się oczywiście sytuacje, kiedy balans trudno odnaleźć, to po intensywnym czasie pracy dobrze jest wypocząć. W ten sposób zyska się przestrzeń na nowe obowiązki, a umysł będzie działał bardziej kreatywnie.
Podsumowanie
Stosując powyższe rekomendacje nie zyskuje się całkowitej gwarancji na znalezienie wymarzonej pracy czy zmiany swojej sytuacji zawodowej. Niemniej jest to sposób na ułatwienie sobie startu i uniknięcie tych trudności, które mogą zniechęcić do dalszego rozwoju. Jest to szczególnie ważne dla młodych programistów.
To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.
Poprzedni artykuł - 5 Praktycznych Wskazówek Jak Poprawić Swoje Programistyczne CV