Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

piątek, 4 marca 2022
W życiu ważne jest, aby robić to co się lubi. Wiele osób kierując się właśnie tą dewizą życiową stara się znaleźć właściwe dla siebie miejsce pracy. Dla jednych sprawa ta wydaje się być prosta, ponieważ już od młodości wykazują zamiłowanie do sportu, rysunku, muzyki, czy programowania. Inni z kolei potrzebują więcej czasu, aby odnaleźć właściwy dla siebie kierunek rozwoju zawodowego.

Niekiedy potrzeba wielu lat, aby odkryć swoją prawdziwą pasję życiową, która niekiedy staje się drogą zawodową. Nie każdy jednak decyduje się dokonać wyboru przyszłego miejsca pracy przez pryzmat swych pasji, czy zainteresowań. Dla jednego w miejscu pracy najważniejsze jest, aby robić to co się lubi, dla drugiego będzie wynagrodzenie, a dla jeszcze innego możliwości rozwoju, lub to, aby miejsce pracy było zlokalizowane możliwie jak najbliżej miejsca zamieszkania. Tak więc nie zawsze pasje i zainteresowania są wyznacznikiem wyboru przyszłego miejsca pracy.

Programowanie a Pasja. Czy Programista Musi Być Pasjonatem?


Praca inna niż wyuczony zawód


Badania statystyczne dowodzą, że średnio co piąta osoba w społeczeństwie nie pracuje w wyuczonym przez siebie zawodzie. To pokazuje, że choć często wykazujemy zainteresowanie pewnymi obszarami, to niekiedy za sprawą własnej, bądź podyktowanej przez życie decyzji podejmujemy pracę w całkiem innej branży, niż ta, która jest naszą rodzimą, wyuczoną.

Dlaczego tak się dzieje? Czy częściej są to decyzje własne, czy może wynikające z ogólnej sytuacji rynkowej, która utrudnia znalezienie pracy w pewnych branżach? Tak naprawdę na przestrzeni lat zaobserwować można, że istnieją pewne gałęzie gospodarki, czy zawody, po których łatwiej lub trudniej znaleźć zatrudnienie.

W niektórych z nich niezbędne jest posiadanie większego doświadczenia i praktyki zawodowej, dlatego nie każdy od razu po studiach, czy szkole jest w stanie znaleźć w nich zatrudnienie, a jeszcze inne dziedziny rynkowe, mimo posiadanego wykształcenia kierunkowego, mogą wydawać się być po prostu nieopłacalne finansowo, dlatego nie wszyscy decydują się podjąć w nich zatrudnienie mimo wyuczonego zawodu.


Zapalony programista – czyli kto?


Niekiedy w branży IT można spotkać prawdziwych zapalonych programistów. Takie osoby podchodzą do programowania z ogromną pasją i zaangażowaniem. Każdą wolną chwilę spędzają na kodowaniu, stale dokształcając się w tym co robią, jednocześnie dążąc do bycia jak najlepszym w swoim fachu.

Takie osoby często prócz wielu godzin spędzonych w pracy na kodowanie, poświęcają swój czas wolny na stałe podnoszenie swych kompetencji i poznawanie nowych narzędzi i technologii. Prawdziwy pasjonat nie patrzy, aby "wyrobić" swoje godziny pracy, lecz kodować jak najwięcej dla samej przyjemności. Takie osoby zwykle każdą wolną chwilę poświęcają na czytanie pism branżowych, nowinek technologicznych i portali specjalistycznych.


Pasjonaci vs programiści na etacie


Choć stereotypowo mogłoby się wydawać, że wśród programistów dużo jest właśnie takich pasjonatów, to w rzeczywistości tylko niewielki odsetek wszystkich programistów stanowią osoby o właśnie takim usposobieniu. Choć wbrew pozorom prawdziwych pasjonatów jest niewielu, to nie oznacza to, że ci, którzy swoją pracę zawodową traktują jako sposób na dobry zarobek nie są profesjonalistami.

Takie osoby równie dobrze mogą spełniać się w swych obowiązkach zawodowych, jednocześnie poświęcając się w równie dużym stopniu pracy, jak i innym obszarom życia. Choć programowanie dla takich osób jest jedynie pracą na etacie, to potrafią oni równie dobrze realizować się w zawodzie co programiści, jednocześnie nie zaniedbując innych obowiązków i powinności.


Możliwość zyskania wysokich zarobków ponad pasją?


Niektórym wydaje się, że jeśli ktoś jest programistą – pasjonatem nie może zależeć mu na wysokich zarobkach. Jednak tak naprawdę jedno nie wyklucza bowiem drugiego – można być przecież pasjonatem i jednocześnie chcieć otrzymywać za to dobre wynagrodzenie. Można także podchodzić do programowania nie jak do pasji, lecz jak do pracy zawodowej, czerpiąc zadowolenie z wszelkich korzyści wynikających z pracy w tej branży, a nie tylko z samej idei programowania i być przy tym dobrym specjalistą.

Nie ma przecież nic w tym złego, że komuś zależy na tym, aby czerpać profity ze swojej pracy zawodowej. Nie ukrywajmy – każdy z nas chce godnie żyć, a jeśli można połączyć pasję z dobrymi zarobkami, to można się tylko cieszyć.


Czy można być programistą bez chęci doszkalania?


Tak szybki rozwój nowych technologii sprawia, że niekiedy wręcz konieczne jest poświęcenie własnego czasu wolnego na poznanie nowych zagadnień. Osoby, które same z siebie interesują się programowaniem nie traktują ciągłej nauki jako konieczność, lecz jako całkiem naturalnego często mają przewagę, ponieważ zawsze są na bieżąco i nic nie jest w stanie ich zaskoczyć, a konieczność doszkolenia się w jakimś konkretnym obszarze wiedzy traktują jako coś oczywistego.

Takie osoby do nauki programowania podchodzą więc z przyjemnością, a nie przymusem, czerpiąc przy tym radość i spełnienie. Można także traktować programowanie jedynie jak pracę zawodową, bazując na posiadanej wiedzy i ucząc się jedynie w czasie pracy konkretnych zagadnień, które wymagają na bieżąco doszkolenia.


Czy pasjonatom jest łatwiej?


W charakterystykę pracy programisty wpisane jest konieczność ciągłego doszkalania. Pasjonaci różnią się tym, że dla nich to jest naturalne, niewymuszone i chętnie poświęcają na to również swój czas prywatny, zaś osoby traktujące programowanie jedynie jako pracę etatową robią to w czasie pracy.

Oczywiście nie jest możliwe, aby zostać programistą nie lubiąc programowania, bo wtedy prędzej czy później praca stanie się uciążliwa i niestety taka osoba długo w ten sposób się nie utrzyma na danym stanowisku. Ważne jest jednak, aby chociaż trochę lubić to co się robi, bo wtedy samodoskonalenie i rozwój staje się czymś naturalnym, a praca nie jest czymś nużącym. Nie chodzi też zaraz o to, aby każdą wolną chwilę spędzać na programowaniu, ale po prostu decydując się na pracę w tym zawodzie warto wykazywać jakiekolwiek zainteresowanie tą dziedziną.


Indywidualna motywacja


W społeczeństwie panuje powszechne przekonanie, że praca programisty jest dobrym, przyszłościowym i opłacalnym zawodem. Z tego też powodu branża IT cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a grono programistów zasilają coraz to nowe osoby - zarówno te, które dopiero co wchodzą na rynek pracy, jak i te, które skuszone perspektywą dobrze płatnej pracy postanowiły się przebranżowić.

Widać więc, że dla wielu osób ważną zmienną przy wyborze zatrudnienia są zarobki. Oczywiście każdy zwraca uwagę na co innego, ponieważ każdego z nas co innego motywuje do pracy. Dla jedno ważne są to zarobki, dla innego atmosfera, czy tryb pracy, a dla kogoś innego jeszcze będzie to zakres obowiązków i możliwość rozwoju zawodowego.

Ilu wielu programistów, tyle przeróżnych motywatorów i czynników wpływających na to, że pracują właśnie w tym, a nie innym zawodzie. Ważne jest więc odpowiedzieć sobie co indywidualnie motywuje nas do pracy i czy faktycznie branża IT jest tym miejscem, w którym można to osiągnąć. Nie każdy musi pasjonować się programowaniem, aby czerpać ze swej pracy satysfakcję i zadowolenie.


Praca programisty = poświęcenie i wyrzeczenie?


Często w społeczeństwie funkcjonuje takie wyobrażenie, że praca programisty to misja, której mogą podjąć się jedynie osoby z pasją, które będą realizowały tą pracę z powołaniem. W praktyce jednak ten zawód niczym innym nie różni się od innych. Wśród programistów spotkać można zarówno takie osoby, które pasjonują się tym co robią oraz tacy, który lubią to co robią, ale cenią także czas prywatny.

Wcale nie trzeba nie wiadomo jakich poświęceń i wyrzeczeń, aby być dobrym pracownikiem, niekoniecznie poświęcając każdą wolną chwilę na programowanie. Czy taka osoba jest gorszym programistą? Czy ktoś, kto nie jest pasjonatem gorszym pracownikiem? Wcale nie. Można spełniać się zawodowo, nawet jeśli nie poświęca się każdej wolnej chwili prywatnej na kodowanie.


Podsumowanie


Tak jak niekoniecznie trzeba pracować w obszarze, który jest naszą pasją, tak też programista wcale nie musi być pasjonatem, aby dobrze realizować się w tym zawodzie. Ważne jednak, aby dobrze realizować się w swych obowiązkach i nawet jeśli nie jest to nasza pasja życiowa, starać się rozwijać poprzez sumienną realizację zadań i poszerzania kompetencji i umiejętności, tak aby stale być na bieżąco.

Warto dążyć do tego, aby praca była czymś mimo wszystkim pozytywnym, a nasze miejsce pracy było miejscem, do którego będziemy wracać z przyjemnością, a nie z konieczności, a programowanie było czymś, co mimo wszystko lubimy, bo wtedy samorozwój staje się czymś naturalnym.

To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.

Poprzedni artykuł - Czy Bootcamp Programistyczny Jest Dobrą Ścieżką? Wady i Zalety Bootcampów
Następny artykuł - Kobiety w Świecie IT. Czy Kobiety Mają Mniejsze Szanse By Odnaleźć Się w Programowaniu?
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, Blazor, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin