1. Studia to nie wszystko
Często osoby, które kończą studia, spotykają się z niemiłym zaskoczeniem zaraz po nich. Jakim? Ciężko im od razu po ich ukończeniu dostać pracę. Wysyłają CV, czekają na telefon, a on dni lub tygodnie milczy. Należy być cierpliwym. Niezależnie od branży ciężko jest dostać wymarzoną pracę od razu po ukończeniu studiów. W początkowej fazie należy rozważyć różne opcje, nie celować wyłącznie w duże, szybko rozwijające się korporacje, ale powoli budować swoje CV, nawet od mniejszych firm. Konkurencja w postaci starszych, bardziej doświadczonych kolegów z branży IT może być przytłaczająca. Praktyczne umiejętności można zdobywać również w pomniejszych firmach, a być może przyczynimy się do znacznego rozwoju takiego zakładu, co z kolei przełoży się na nasze finanse. Warto też na mniej wymagającym stanowisku sprawdzić dotychczasową wiedzę. Studia to mnóstwo potrzebnych informacji w pigułce, ale tak naprawdę zderzenie się z rzeczywistością i współpraca z pracodawcą pozwoli określić rzeczywiste umiejętności.
2. Szkolenia
Poszerzanie wiedzy i uaktualnianie jej jest niezwykle ważnym aspektem w zawodzie programisty. Należy pamiętać, że żadna osoba, która nie chce się uczyć nowości lub ma ograniczone umiejętności w dziedzinie IT, nie będzie brana pod uwagę jako poważny kandydat do dobrze prosperującej firmy. Nawet, jeśli uda się w jakiś sposób przejść rekrutację, to umiejętności zostaną szybko zweryfikowane podczas codziennych obowiązków w pracy. Szkolenia dostępne w Internecie są wspaniałym rozwiązaniem dla łaknących wiedzy. Przed wyborem jednego z nich warto sprawdzić ofertę – czy jest na tyle bogata, by poświęcać czas na szkolenie i czy zdobędziemy nową wiedzę lub poszerzymy już posiadaną. Dobrze jest zweryfikować, czy kurs jest stworzony przez osobę godną zaufania. Warto zaglądać na fora branżowe i posiłkować się doświadczeniami innych. Istotną kwestią jest również cena. Szkolenia takie niestety są dość drogie, dlatego tym bardziej warto dowiedzieć się jak najwięcej o ofercie, zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki. Pocieszającym może być fakt, że wiele firm wykupuje takie szkolenia dla swoich pracowników, jednak pamiętajmy, że to w interesie programisty jest mieć jak najbogatsze CV i jak największe doświadczenie. Dobrze jest mieć wpisane chociaż jedno szkolenie, a jeżeli to możliwe, kilka szkoleń do swojego życiorysu, na pewno zachęci to potencjalnych pracodawców do rozważenie zatrudnienia właśnie nas. Jeżeli szukasz najlepszej jakości szkoleń, to odsyłam Cię tutaj: Szkolenia dla Programistów..
3. Praktyki
Studenci mają możliwość odbywania, często darmowych, praktyk studenckich. Jest to pierwsza taka możliwość w życiu przyszłego pracownika branży informatycznej na zapoznanie się z systemem pracy w firmie, ale też skonfrontowania teorii z praktyką. Wielu studentów zarzuca tej formie pracy, że jest to wyzyskiwanie młodych i niedoświadczonych uczniów. Nie tak łatwo dostać się na staż, a często nawet trzeba przejść rekrutację i nie ma gwarancji, że zostanie się przyjętym. Z drugiej jednak strony postawmy się na miejscu osób rekrutujących – muszą zapewnić opiekę merytoryczną nad osobą szkoloną, poświęcić swój czas, być może udostępnić opracowywane projekty, na które najczęściej nałożony jest rygor czasowy. Praktykant może nie przynieść żadnych realnych korzyści firmie, dlatego nie zawsze opłaca się firmom angażowanie w tego typu współpracę, jednak jeżeli już się uda dostać w takie miejsce, to jest to świetna okazja na poznanie codziennych zadań i systemu pracy. Warto budować swoje CV również takimi doświadczeniami.
4. YouTube
Warto korzystać z wiedzy przekazywanej w każdy możliwy sposób. Na YouTube można wyszukać kanały, które prowadzone są przez programistów (YouTube – Modest Programmer). Udzielają oni praktycznych porad, udostępniane są webinary, czasami nawet darmowe. Warto szukać wiedzy przekazywanej w taki sposób, ponieważ nawet przy ograniczonej ilości czasu możemy słuchać tego typu prelekcji w tle podczas codziennych obowiązków. Niejednokrotnie można posłuchać praktycznych rad. Warto również szukać wiedzy na kanałach anglojęzycznych, co wzbogaci nie tylko nasz język branżowy, ale i w ogóle język obcy, a to z kolei poszerza nasze horyzonty i możliwości szukania ofert pracy. Oczywiście samo słuchanie zagranicznego YouTube'a nie uczyni z nas poliglotów i nie otworzy wszystkich drzwi, bo też nie o to chodzi, jednak na pewno nawet taki sposób samorozwoju pchnie nas o krok do przodu w uzyskiwaniu wiedzy.
5. Język obcy
Jak już wspomniałem wcześniej język obcy, a szczególnie znajomość języka angielskiego, jest niezwykle istotna dla programisty. Nie zawsze, ale na pewno często, na wielu etapach pracy można spotkać się z koniecznością używania języka angielskiego, a także wiele ofert z branży wymaga znajomości tego języka. Dokumentacja, nazwy zmiennych, metod, klas czy tabel w bazie danych – wiele jest tworzonych po angielsku i są one powszechnie używane w różnych krajach, dlatego warto znać przynajmniej podstawy. Z czasem podczas codziennych czynności na stanowisku IT siłą rzeczy uda się przyswoić wiele nowych słów, natomiast szersze perspektywy zdobędziemy już z dobrą znajomością angielskiego.
Podsumowanie
To tylko kilka sposobów na samorozwój. Warto słuchać rad i być ciekawym branży, w którą zainwestowaliśmy czas i prawdopodobnie pieniądze. Sama chęć dorobienia się w zawodzie programisty nie wystarczy, ponieważ jest to praca wymagająca i angażująca. Wielowątkowa i łatwa przede wszystkim dla osób o ścisłym umyśle oraz takich, które kochają ciężką pracę. Warto więc poszerzać wiedzę, bo w tej branży ciężka praca daje wymierne korzyści.
To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.
Poprzedni artykuł - 6 Powodów, Dla Których Programiści Powinni Grać w Gry Komputerowe