Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

wtorek, 17 maja 2022
Jeszcze do niedawna studia stanowiły gwarancję dobrze płatnej pracy oraz określonej pozycji społecznej. Dziś coraz częściej dobra praca nie wiąże się ze studiami, a umiejętnościami. Te natomiast nie zawsze trzeba zdobywać na studiach. Nie każda osoba, która chce wykonywać dobrze płatną pracę, musi skupić się na wykształceniu. Ważniejsze są doświadczenie, kompetencje, umiejętności i chęć do uczenia się.

Dobrze Płatne Zawody, Gdzie Nie Są Wymagane Ukończone Studia

Studia nie są najważniejsze


Dla dzisiejszego pracodawcy studia nie stanowią już wyznacznika kompetencji i wiedzy. Przez ich powszechność oraz coraz większą liczbę uczelni wyższych każdy – niezależnie od posiadanych umiejętności i wiedzy, może zdobyć dyplom uczelni wyższej. Coraz częściej dla pracodawcy nie liczy się sam dyplom czy tytuł magistra, ale posiadane umiejętności.

Okazuje się bowiem, że ukończenie konkretnego kierunku studiów nie gwarantuje ani tego, że absolwent posiada konkretne zdolności czy kompetencje, ani też nie weryfikuje, czy sprawdzi się on na danym stanowisku. Z tego względu pracodawca rzadziej spogląda na rubrykę w CV opisującą wykształcenie, a częściej koncentruje się na innych aspektach.

Dziś o wiele ważniejsze są:
  • odbyte praktyki i staże,
  • doświadczenie zawodowe,
  • zrealizowane lub prowadzone projekty i działania,
  • umiejętności,
  • efektywność pracy,
  • dodatkowe kursy i szkolenia.
Wielu absolwentów, nawet jeśli dysponuje ogromną wiedzą teoretyczną, nie potrafi jej zastosować w codziennych obowiązkach zawodowych. Osoba koncentrująca się na pozyskaniu praktycznych umiejętności, nawet jeśli posiada braki w teorii, zdecydowanie szybciej odnajdzie się na danym stanowisku. Mając do wyboru osobę po studiach, ale bez doświadczenia, pracodawca zdecyduję się na zatrudnienie osoby bez wyższego wykształcenia, ale z doświadczeniem na podobnym stanowisku.


Zawody bez obowiązkowego dyplomu


Jednym z popularniejszych dziś zawodów, który można efektywnie wykonywać bez odpowiedniego wykształcenia kierunkowego, jest specjalista od mediów społecznościowych czy od działań marketingowych. Większość młodych osób pracuje nad rozwojem swoich profili w mediach społecznościowych.

Budując aktywną i zaangażowaną społeczność, tworząc treści video czy atrakcyjne zdjęcia, uczą się:
  • jak tworzyć markę osobistą,
  • jak przyciągnąć uwagę obserwatorów i generować ruch na stronie,
  • jak tworzyć atrakcyjne treści.
Choć pojawiają się kierunki studiów uczące tego samego, to żaden z absolwentów nie będzie miał takiej wiedzy, jak osoba, która pracuje nad rozwojem swojego konta od lat, ma aktywną społeczność i systematycznie pozyskuje nowych obserwujących, dlatego coraz więcej marek szukając osoby do prowadzenia konta w mediach społecznościowych decyduje się na osoby bez wykształcenia, ale z dużym doświadczeniem.

Większość tych osób posiada podobną wiedzę, jak osoby z dyplomem, jednak te pozyskały ją w oparciu o pracę, weryfikowanie różnych metod działania i błędów. Jest to zatem o wiele cenniejsze doświadczenie, niż dyplom najlepszej uczelni. Tym bardziej, że w takiej pracy najważniejsza jest skuteczność. Jeśli absolwent nie myślał w trakcie studiów o budowaniu portfolio, samo wykształcenie może okazać się niewystarczające, by przyciągnąć uwagę pracodawcy.

Podobnym sposobem na znalezienie dobrze płatnej pracy bez studiów jest agent nieruchomości. W tym przypadku wystarczy odbyć stosowny kurs – choć nie jest on obowiązkowy. Sukces w tej branży osiągnie nie osoba z wykształceniem i kwalifikacjami, ale ktoś, kto jest cierpliwy, wytrwały, otwarty na relacje z innymi, wyróżniający się nienaganną prezencją oraz umiejętnościami interpersonalnymi.

Jeśli nie posiada się tych cech, jeśli nie ma się talentu do sprzedaży i do budowania relacji z klientami, niezwykle trudno będzie przekonać kogoś do zakupu mieszkania czy domu. Są bowiem umiejętności, których nie da się wyćwiczyć czy zdobyć w czasie studiów. Wynikają one z charakteru i cech osobowości, a nie każdy jest w stanie się tego wszystkiego samodzielne nauczyć.

Ciekawym miejscem pracy, w którym nie są wymagane studia wyższe, jest praca stewarda lub stewardessy. W tym wypadku kluczowe jest przejście procesu rekrutacji i znajomość języków obcych. Nie trzeba zatem posiadać dyplomów uczelni wyższej, aby taką pracę dostać. Większe szanse ma zawsze osoba, która doskonale posługuje się przynajmniej jednym językiem obcym, spełnia kryteria dotyczące wzrostu, sprawności czy umiejętności pływania.

Kompetencje pozyskane w trakcie studiów nie są tutaj potrzebne. Tym bardziej, że ważnym kryterium jest wiek. Osoby po studiach, choć mają szansę na pracę w zawodzie, są w gorszej pozycji, niż np. osoby, które dopiero zdały maturę i są zdecydowanie młodsze.


Kariera programisty bez studiów


Pracą, którą można wykonywać bez ukończenia studiów wyższych jest zawód programisty. W tym przypadku zamiast studiów warto jest skoncentrować się na opanowaniu kilku zasadniczych umiejętności.

Do najważniejszych z nich zaliczyć należy:
  • umiejętność kodowania,
  • znajomość języka angielskiego,
  • wiedza z zakresu matematyki – nawet jeśli jest to poziom podstawowy,
  • umiejętność analitycznego oraz logicznego myślenia.
Jak wynika z powyższego zestawienia żadna z tych kompetencji nie musi być pozyskiwana w czasie studiów. Zarówno kodowanie, jak i znajomość języków obcych są umiejętnościami, które można rozwijać na specjalnych kursach lub w oparciu o samodzielną naukę w domu. Wystarczy zainteresowanie i umiejętność zmotywowania się do działania. W ten sposób czas na naukę jest uzależniony od własnego zaangażowania.

Im bardziej interesujący dla danej osoby przedmiot, tym nauka szybciej przychodzi. Ucząc się samodzielnie zyskuje się przewagę nad pozostałymi osobami, które muszą iść ustalonym programem nauczania. Tutaj, automatycznie z teorią przyswaja się informacje na temat możliwych zastosowań pozyskanej wiedzy. Dzięki temu poza wiedzą teoretyczną istotne jest doświadczenie, które w tej pracy ma wartość nadrzędną.

Jeśli samodzielna nauka nie wchodzi w grę lub gdy trudniej się przyswaja w ten sposób wiedzę, można wziąć udział w szkoleniach programistycznych, gdzie również możesz nauczyć się programowania od podstaw. Dzięki temu nawet osoby, które dotychczas nie miały żadnej wiedzy z tego zakresu i nigdy wcześniej nie programowały, pod okiem specjalistów mogą poszerzać swoją wiedzę. To pozwoli na lepsze przygotowanie się do pracy na niższych stanowiskach.

Poza umiejętnościami ma się bowiem styczność z osobami zatrudnionymi w branży, a pozyskane w ten sposób znajomości można wykorzystać do budowania portfolio, do praktyk czy staży zawodowych, a także do realizacji pierwszych zleceń. Pozyskana w ten sposób wiedza znajduje natychmiastowe zastosowanie. Praktycy mają też większą świadomość, jak optymalizować pracę, jak pewne zadania wykonywać efektywniej, chętniej eksperymentują i testują nowe możliwości.

Nie ograniczają się jedynie do teoretyzowania, a częściej sprawdzają i samodzielnie analizują otrzymane wyniki. Dzięki temu można pracować efektywniej, łatwiej monitoruje swoją pracę i przekłada wiedzę teoretyczną na praktyczne działanie. Nie każdy po zakończonych studiach kierunkowych taką umiejętność posiada. Jest to bowiem cecha, której nie da się łatwo wyuczyć.

Jeżeli szukasz szkolenia z programowania od podstaw, to tutaj zdecydowanie polecę Ci szkolenie Zostań Programistą .NET, gdzie wiele osób startowało od zera, a dzisiaj pracują już jako programiści C#/.NET.


Na co zwraca uwagę pracodawca?


Zatrudniając programistę, potencjalny pracodawca nie przywiązuje tak dużej wagi do wykształcenia, którym legitymuje się potencjalny pracownik. Zdecydowanie ważniejsze jest w tym przypadku posiadane doświadczenie, zrealizowane projekty, a także chęć nauki i poszerzanie swojej wiedzy. Większość pracodawców z obszaru IT ma bowiem świadomość, że sam dyplom i informacje zdobyte w trakcie studiów nie zawsze są wystarczające, dlatego sami chętniej inwestują w osoby, które wykazują się większym zaangażowaniem, samodzielnością i chęcią nauki, niż w ludzi, którzy legitymują się dyplomami.

Zaletą osób, które zaczęły pracę nad swoimi umiejętnościami na wczesnym etapie swojego życia (jeszcze w szkole średniej czy w szkole podstawowej), jest dokładne sprecyzowanie celów i dążenie do ich realizacji. Determinacja i wytrwałość jest widoczna w kolejnych kursach, szkoleniach czy w samodzielnym pozyskiwaniu nowych informacji na temat programowania i konkretnego języka. Dla pracodawcy te cechy bywają kluczowe przy zatrudnianiu nowych osób. Takie osoby są bardziej lojalne, wykazują się większą chęcią do pracy i posiadają doświadczenie, które mogą przenieść na grunt przedsiębiorstwa.

Ich szkolenie i wdrożenie w sposób funkcjonowania firmy jest sprawniejsze, niż praca z osobami zaraz po studiach, które nigdy wcześniej mogły nie pracować przy programowaniu. Oznacza to, że najczęściej pracownik bez wykształcenia kierunkowego, ale z dużym doświadczeniem, jest dla pracodawcy bardziej wartościowy. Wszystko to sprawia, że w przypadku programistów wykształcenie nie jest najważniejsze. Liczą się kompetencje, dodatkowe umiejętności i postawa pracownika. To one wpływają na jego potencjał, pomagają rozwijać posiadane już zdolności i sprawiają, że programista wzbudza większe zaufanie.

Nawet, jeśli nie posiada się odpowiedniego wykształcenia, nie trzeba rezygnować z kariery programisty. Należy jednak dokładnie przemyśleć ścieżkę kariery. Od tego zależy, czy w tej branży można osiągnąć sukces.


Podsumowanie


Chcąc dobrze zarabiać i wykonywać pracę, która będzie przynosić realne dochody, wystarczy dobry pomysł na siebie i doskonała orientacja na rynku pracy. Mając świadomość, jakie zawody będą potrzebne w przyszłości, jakie braki pojawiają się w poszczególnych sektorach gospodarki oraz jakie kompetencje są obecnie cenione, można doskonale zaprojektować swoją przyszłość – nawet jeśli nie ma się studiów. Przykładem takiego zawodu jest programista, dlatego zamiast studiów, wystarczy mieć konkretny pomysł na siebie i dążyć do jego realizacji.

To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.

Poprzedni artykuł - Jak Zarabiać Więcej Jako Programista? Jak Negocjować Podwyżkę?
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
CTO & Founder - FindSolution.pl
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w Blazor, ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin