Blog Dla Programistów C#/.NET

wtorek, 25 stycznia 2022
Coraz więcej młodych ludzi u progu swej kariery zawodowej staje przed nie lada wyzwaniem pokierowania swoich działań w taki sposób, aby móc zdobyć niezbędne do podjęcia pierwszego zatrudnienia doświadczenie zawodowe. Niestety coraz częściej brak praktycznego doświadczenia stanowi poważną przeszkodę w znalezieniu pierwszej pracy zawodowej.

Okazuje się, że w niektórych branżach same wykształcenie i umiejętności to za mało. Dla wielu pracodawców wiedza teoretyczna niepodparta żadną praktyką jest niewystarczająca. Obecnie coraz więcej firm stawia na doświadczonych pracowników, którzy już na starcie wykazują się samodzielnością i zaangażowaniem.

Niestety niewielu pracodawców decyduje się na przyuczenie do zawodu osoby bez doświadczenia. Na rynku pracy coraz częściej zaobserwować można pewien paradoks – pracodawcy poszukują młodych ludzi, po studiach lub kursach zawodowych oczekując od nich kilkuletniego doświadczenia w zawodzie. Czy jest to w ogóle możliwe? Jak pokierować swoją ścieżką zawodową, aby móc spełnić stawiane przez pracodawców wymagania merytoryczne?

Jak Zdobyć Doświadczenie Programistyczne Przed Znalezieniem Pierwszej Pracy Jako Młodszy Programista?


Początki bywają trudne


Zastanawiasz się więc, jak zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe? Z takim problemem mierzy się wiele młodych ludzi starających się o zatrudnienie praktycznie w każdej branży rynkowej, również w IT. Wielu początkujących programistów będący u progu swej ścieżki zawodowej zastanawia się, jak zacząć zdobywać pierwsze doświadczenia programistyczne, aby w przyszłości łatwiej znaleźć pracę zawodową.

Skończywszy kurs programowania, bądź studia informatyczne posiadają bogatą wiedzę teoretyczną, jednak niewielu z nich wie, jak wykorzystać ją w praktyce. Jedni idą w kierunku programowania hobbystycznego, nastawieni na kodowanie jedynie dla samego siebie, inni chcąc w przyszłości pracować w zawodzie programisty, chcieliby zweryfikować zdobytą wiedzę teoretyczną w praktyce.

Niezależnie od tego czy chciałbyś pracować na etat, czy też marzy Ci się praca w pojedynkę, doświadczenie zawodowe poparte odpowiednimi referencjami, będzie istotne nie tylko dla przyszłego pracodawcy, ale także i dla każdego klienta, z którym zechcesz nawiązać współpracę.


Praktyka czyni mistrza


Jak mówią, praktyka czyni mistrza, dlatego aby być w pełni samodzielnym programistą, należy poświęcić wiele godzin na pracę własną. Nikt nie rodzi się ekspertem, lecz nabywa doświadczenie z czasem. Nie wystarczy jedynie poznać dany język programowania, aby mieć płynność działania. Żeby dojść do wprawy często trzeba napisać wiele programów. Jest to naturalny proces nauki.

Poznaną wiedzę teoretyczną należy bowiem skonfrontować z rzeczywistością. I choć na początku możesz napotkać wiele trudności, daj sobie szansę, nawet jeśli będzie się to wiązało z licznymi błędami i długotrwałym debugowaniem. Czasem dojście do najlepszego rozwiązania wymaga wielogodzinnych testów programistycznych. Ostatecznie to nie czas spędzony na pisaniu kodu mówi o jego jakości, lecz jego poprawność.


Projekty komercyjne uczą praktyki


Doświadczenie programistyczne najefektywniej zdobywa się realizując prace komercyjne, a więc realne zadania praktyczne. Samodzielne pisanie kodu i tworzenie nowych funkcjonalności nie daje takiej wiedzy praktycznej, jak praca nad realnym przypadkiem biznesowym.

Dopiero tworząc konkretny produkt poznajesz jak w praktyce wygląda praca programisty. Przechodząc przez poszczególne etapy realizacji projektu komercyjnego, poznajesz wielopłaszczyznowy proces programistyczny, obejmujący nie tylko pracę z kodem, lecz także i analizę problematyki, konsultacje zespołowe, testy oprogramowania, debugowanie, a często także i prezentację efektów końcowych.


Być albo nie być dla początkującego programisty


Wejście w ten schemat działania i zrozumienie konieczności przejścia przez poszczególne etapy pozwala zrozumieć cykl życia programu, ukazując jak naprawdę wygląda praca programisty. Dopiero doświadczenie pracy przy projekcie komercyjnym pozwala zauważyć, że tworzenie nowego oprogramowania to nie tylko kodowanie, lecz cały proces programistyczny, od uruchomienia programu, aż po jego zakończenie.

Dla początkującego programisty poznanie prawdziwego charakteru codziennej pracy programistycznej jest swego rodzaju testem samego siebie. Dopiero uczestnicząc w realizacji projektu komercyjnego, jesteś w stanie odpowiedzieć sobie, czy faktycznie warto podjąć pracę w tym zawodzie.


Staże i praktyki szansą na rozpoczęcie dalszej współpracy


Najlepszą metodą na zweryfikowanie wiedzy teoretycznej jest praktyka. Jednym ze sposobów na zyskanie pierwszego praktycznego doświadczenia jest uczestnictwo w stażach, bądź praktykach. Z racji tego, że najczęściej są one bezpłatne, lub płatne jedynie według stawki stażowej, od ich uczestników nie oczekuje się konkretnej wiedzy praktycznej, lecz jedynie chęci i zaangażowania. Przyjmując daną osobę na staż lub praktykę pracodawca daje jej możliwość zyskania cennego doświadczenia praktycznego podczas przypatrywania się codziennej pracy zespołu programistów oraz realizacji mniej wymagających zadań biznesowych.

Angażowanie się w codzienne zadania firmy ułatwia przyswajanie wiedzy praktycznej w działaniu. Jest więc to świetna okazja na zweryfikowanie swojej wiedzy w praktyce poprzez pracę pod okiem doświadczonych specjalistów w dziedzinie IT. Możliwość zetknięcia się z realnymi projektami komercyjnymi jest szczególnie ważna na drodze do zdobycia pierwszego doświadczenia programistycznego. Okres stażu i praktyk jest czasem nauki, dlatego możesz liczyć na większą wyrozumiałość swoich opiekunów, aniżeli ma to miejsce podczas pracy na etat. Staż i praktyka jest jeszcze czasem, kiedy masz prawo popełniać błędy.

Uczestnicząc w praktykach i stażach budujesz swoją ścieżkę zawodową od zera, dając sobie szansę na stopniowe zdobywanie pierwszego doświadczenia zawodowego. Jako praktykant lub stażysta masz nie tylko okazją poznania wszelkich procesów zachodzących w danej firmie, lecz także wejście w jej strukturę organizacyjną. To niepowtarzalna szansa na nawiązanie długotrwałej współpracy z firmą.

Często po zakończeniu stażu, lub praktyk pracodawcy proponują zatrudnienie, zwykle na stanowisku Juniora, dlatego jest to nie tylko skuteczny sposób na zyskanie pierwszego doświadczenia zawodowego, ale także i okazja na zatrzymanie się w danej firmie na dłużej.


Projekty open source


Programiści posługują się zwykle różnorodnymi narzędziami ułatwiającymi ich codzienną pracę – korzystanie z gotowych bibliotek, frameworków, czy kawałków kodów zaczerpniętych od innych developerów jest często stosowaną praktyką. Niekiedy w pracy programisty nie ma czasu, ani potrzeby, aby tworzyć coś zupełnie od podstaw, kiedy w Internecie dostępnych jest wiele rozwiązań tego zagadnienia. W ten sposób można zaoszczędzić nie tylko czas, ale także ułatwić sobie codzienną pracę.

Dostęp do tych bibliotek najczęściej jest bezpłatny, w pełni otwarty i niczym nieograniczony. Biblioteki open source rozwijane są zwykle przez duże światowe korporacje IT. Z racji tego, że nie każda biblioteka jest w pełni doskonała, dostęp do nich jest w pełni otwarty, dając możliwość zgłoszenia przez innych użytkowników udoskonaleń danego kodu.

Tego typu platformy dają możliwość proponowania pewnych usprawnień dostępnych bibliotek oraz naprawy błędów funkcjonalnych, testowych lub dokumentacyjnych w ich działaniu. Jeśli proponowane rozwiązanie jest na tyle wysokie jakościowo, że spełnia oczekiwania autora danej biblioteki, może ono zostać przyjęte, czyniąc twórcę danego usprawnienia współautorem danego kodu.

Praca przy projektach open source daje możliwość zdobycia praktycznego doświadczenia przy realnych projektach. Nie trzeba być ekspertem, aby poradzić sobie z optymalizacją kodu. Wiele dostępnych bibliotek opatrzona jest dopiskiem Good First Issue. Takie oznaczenie świadczy o tym, że dany błąd jest prosty do rozwiązania i z pewnością początkujący programista jest w stanie sobie z nim poradzić. Istnieją również specjalne platformy skierowane wyłącznie dla osób zainteresowanych zleceniami Good First Issue w różnorodnych językach programowania.

Nie zawsze proponowane poprawki spotkają się z aprobatą autora danej biblioteki, jednak jest to normalne i nie należy się tym zrażać. Nauka na błędach to naturalna część procesu pozyskiwania doświadczenia zawodowego. Z czasem zdobędziesz nie tylko doświadczenie i cenne umiejętności, ale również rozpoznawalność pośród innych użytkowników danej platformy.


Warsztaty i hackathony na dobry początek


Równie ciekawym i wartościowym sposobem na zdobycie cennego doświadczenia programistycznego jest udział w warsztatach i hackathonach. W Internecie co rusz to pojawiają się propozycje tego typu inicjatyw. Celem warsztatów jest skonstruowanie działającego produktu w postaci ciekawej aplikacji, czy oprogramowania w oparciu o praktyczną wiedzę ich uczestników. Warsztaty prowadzone są zazwyczaj przez doświadczonego praktyka, który przeprowadza zaplanowany cykl warsztatowy, wspierając uczestników podczas jego trwania.

Hackathony to z kolei swego rodzaju maratony programistyczne, polegające na długotrwałym hackowaniu, tj. kodowaniu. Hackathony trwają zazwyczaj od kilku godzin do kilku dni. Ich formuła obejmuje zwykle ważną społecznie problematykę, do której uczestnicy starają się zaproponować konkretne rozwiązanie technologiczne.

Hackathony realizowane w grupach projektowych, których członkowie dobierają się samodzielnie, a następnie wybierają technologię, w której chcą realizować swój projekt. Efektem takich inicjatyw są funkcjonujące produkty. Hackathony różnią się od warsztatów tym, że zwykle pozbawione są konkretnego planu.

Obie te inicjatywy są ciekawym sposobem na zdobycie cennej wiedzy i doświadczenia, a także możliwością poszerzenia swojego portfolio o praktyczne projekty. Dzięki takim wydarzeniom wzmacniasz nie tylko swoją pewność siebie, ale także zyskujesz cenne umiejętności interpersonalne.

Niestety takie inicjatywy nie dają możliwości obserwowania długofalowej dynamiki pracy w zespole, dlatego stanowią raczej dodatek, aniżeli główny sposób na zyskanie pierwszego doświadczenia programistycznego.


Praktyczne szkolenia online


Obecnie jest również na rynku mnóstwo szkoleń online, które mogą przygotować Cię do pracy programisty, ale też pomogą Ci zbudować własne portfolio. Jeżeli w ramach takiego szkolenia będziesz pisał własne aplikacje, to również jest to forma zdobywania doświadczenia, które zdecydowanie będzie przydatne dla Twojego pracodawcy. Takie możliwości z całą pewnością zapewnia kompletne szkolenie online Zostań Programistą .NET, dla osób, które chcą zostać programistami C#/.NET od podstaw. Nie dość, że nauczysz się programować pod okiem mentora, to również będziesz miał na swoim koncie kilka aplikacji, którymi będziesz mógł pochwalić się w swoim CV.


Ważne są również umiejętności miękkie


Doświadczenie w branży IT to nie tylko umiejętności techniczne. W pracy programisty istotnie są również tzw. umiejętności miękkie. Dobry programista potrafi nie tylko pisać bezbłędne kody, lecz także sprawnie pracować w zespole, skutecznie komunikować się z innymi, efektywnie analizować podejmowaną problematykę, wyciągać niezbędne wnioski oraz właściwie zarządzać swoim czasem.

Obecnie coraz bardziej popularną formą pracy nad umiejętnościami miękkimi, przy jednoczesnym utrwalaniu umiejętności technicznych jest metoda peer to peer, polegająca na dzieleniu się swym doświadczeniem z osobą o takim samym poziomie wiedzy. Jest to sposób na skuteczną naukę i wymianę doświadczeń. Choć można by się zastanawiać, co tak naprawdę można dowiedzieć się od osoby, która wie tyle samo co my sami, to w rzeczywistości taka burza mózgów jest świetnym sposobem na wypracowanie w sobie umiejętności słuchania drugiej osoby, komunikacji, oceny siebie i innych oraz skutecznego rozwiązania problemów.

Ta metoda pozwala nie tylko usystematyzować sobie posiadaną wiedzę techniczną, ale także wykształcić w sobie potrzebne w codziennej pracy programisty umiejętności miękkie. Dla wielu pracodawców weryfikacja umiejętności miękkich pracownika pozwala stwierdzić, czy np. byłby on w stanie doprowadzić rozpoczęty projekt do końca. 


Czego oczekują od nas pracodawcy?


Przeglądając różnorodne oferty pracy można zauważyć, że pracodawcy oczekują od potencjalnych przyszłych pracowników wielorakich umiejętności, które nie zawsze są związane z typową wiedzą stanowiskową. Warto na to zwrócić uwagę, aby wiedzieć jakie wymagania należy spełnić, aby móc kandydować na dane stanowisko oraz wiedzieć co jeszcze należy zrobić, aby być jeszcze bardziej atrakcyjnym w oczach pracodawcy.

Doświadczeniem może być każda potrzebna na danym stanowisku wiedza i umiejętność praktyczna. Przykładowo pracownik na stanowisku Juniora, oprócz umiejętności praktycznego zastosowania danej technologii powinien cechować się również:
  • obyciem w korzystaniu z różnorodnych systemów zarządzania zadaniami,
  • wiedzą na temat sporządzania dokumentacji technicznej,
  • doświadczeniem w pracy zespołowej,
  • łatwością w komunikowaniu się z innymi,
  • zdolnością i szybkością w rozwiązywaniu problemów,
  • umiejętnością zarządzania czasem własnym,
  • umiejętnością priorytetyzacji obowiązków,
  • odpowiednim podejściem do klienta.

Portfolio – niezbędnik każdego programisty


Niezależnie od tego, czy będziesz szukał pracy na etat, czy działał w pojedynkę, dobrze skonstruowane portfolio jest kluczem do sukcesu. Portfolio stanowi swego rodzaju potwierdzenie, że Twoje umiejętności mają pokrycie w rzeczywistości. Pochwal się swoimi projektami i udowodnij, że faktycznie znasz się na rzeczy. Dostarczenie potencjalnemu klientowi, czy pracodawcy portfolio już na starcie zwiększa Twoje szanse.

Użyłeś nietypowej technologii? A może stworzyłeś ciekawą aplikację? Pokaż to, udostępniając swoje portfolio. Jednym ze sposobów na dzielenie się swymi projektami jest stworzenie profilu na GitHub. Jest to internetowe repozytorium projektów programistycznych, na którym programiści dzielą się swymi dokonaniami. Dodając na swoim profilu przykłady projektów z różnorodnych dziedzin, a więc przykładowo projekt aplikacji mobilnej, webowej oraz projekt oparty na zapytaniach do zewnętrznej bazy danych udowadniasz, że posiadasz szeroką wiedzę programistyczną.

Zadbaj o przejrzystość kodu i czytelność opisów - zwykle rekruter poświęca jedynie krótką chwilę na przejrzenie Twojego portfolio, a pierwsze ogólne wrażenie może okazać się być decydujące.


Podsumowanie


Budowanie doświadczenia zawodowego jest niezwykle ważne dla początkującego programisty. Tylko wiedza podparta realnymi przykładami jej wykorzystania jest sposobem na udowodnienie swoich umiejętności. Angażowanie się w różnorodne aktywności jest jedyną furtką do rozmowy kwalifikacyjnej, a potem pracy zawodowej. Tu teoria i praktyka muszą iść w parze.

W dzisiejszych czasach firmy stawiają głównie na doświadczonych specjalistów, dlatego zadbaj już dziś, aby zdobyć cenne doświadczenie na różnych płaszczyznach, co uczyni Cię bardziej atrakcyjnym w oczach pracodawcy. Udowodnij sobie i światu, że programowanie jest Twoją pasją i sposobem na życie. Zbieraj cenne doświadczenie, a na pewno zaprocentuje to w przyszłości.

To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społecznościdarmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.

Poprzedni artykuł - Jak Szukać Pracy Jako Młodszy Programista? Jak Zwiększyć Swoje Szanse Na Zatrudnienie?
Następny artykuł - Jak Wygląda Pierwszy Dzień Pracy Młodszego Programisty?
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
CTO & Founder - FindSolution.pl
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w Blazor, ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Komentarze (2)
Adam
ADAM, wtorek, 25 stycznia 2022 14:56
Super, że poruszyłeś temat. Teraz wielu młodych chłopaków myśli, że wystarczy im komputer i podstawowa wiedza, a do programowania trzeba o wiele więcej.
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN, środa, 26 stycznia 2022 09:22
@ADAM, Oczywiście, trzeba mieć trochę większą wiedze. Trzeba poświęcić trochę czasu na naukę :)
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2025 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin