1. Unikaj schematów i skrótów
Jest to problem osób, które od wielu lat wykonują te same obowiązki. Mają one swoje sposoby na pisanie kodu, używają ulubionych skrótów i zasad, które stosują do wszystkiego. Choć takie podejście pozwala na skrócenie czasu pracy, to nie zawsze się sprawdza. Może się okazać, że wykorzystując ciągle te same modele rozwiązań, nie tylko zapomina się o innych sposobach, ale też może się okazać, że nie zawsze utarty schemat będzie sprawdzał się w każdej sytuacji. Jeśli będzie się działać mechanicznie, bez uprzedniego zweryfikowania zasadności wykorzystania znanych sobie schematów, może się okazać, że tworzony kod nie będzie działał poprawnie. Działanie automatyczne, opierające się na tych samych wzorcach, powoduje że praca jest monotonna, a programista nie wykazuje się nową wiedzą oraz nie poszerza swoich kompetencji. Niezależnie od tego, jak dobrze pewne schematy działają, przed ich zastosowaniem warto zastanowić się, czy nie ma lepszej alternatywy.
2. Unikaj zawiłości
Każdy programista chce, aby jego kod był wyjątkowy, bardziej skomplikowany, a tym samym by imponował innym. Nie zawsze jest to dobra droga do osiągnięcia sukcesu. Lepiej jest stawiać na czytelność i prostotę. Wówczas kod jest zrozumiały dla innych, łatwiej z niego korzystać, a wprowadzenie zmian nie wymaga nadmiernego wysiłku. Dotyczy to szczególnie takiego kodu, który z założenia powinien być prosty. Tworząc jakikolwiek kod, należy ocenić, jaki poziom zaawansowania, jak bardzo złożone wzorce można zastosować. Choć warto tworzyć projekty bardziej złożone, w których stosuje się innowacyjne rozwiązania czy skomplikowany kod, to wszędzie tam, gdzie można je uprościć lub zastosować najbardziej klasyczne rozwiązania, warto je uwzględnić. Czytelność i klarowność powinny być priorytetem dla każdego programisty.
3. Unikaj bezmyślnego kopiowania
W programowaniu wiele rzeczy zostało już wymyślonych. Nie trzeba zatem za każdym razem pisać wszystkiego od nowa. Są elementy (już opracowane, sprawdzone i działające), które można wykorzystać w swoim kodzie. Należy jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad.
Do najważniejszych z nich zaliczyć należy:
- odejście od bezmyślnego przeklejania kolejnych linijek,
- za każdym razem należy poświęcić czas na zrozumienie kodu,
- należy ustalić czy wybrane rozwiązanie sprawdzi się w pisanym kodzie lub będzie funkcjonalne dla tworzonego programu lub aplikacji,
- sprawdzenie czy wskazane fragmenty kodu nie są chronione – nie należy łamać praw autorskich przy kopiowaniu części kodu.
4. Unikaj przepracowania
Im trudniejsze zlecenie, im mniej czasu na jego przygotowanie, tym większe ryzyko pracy ponad wyznaczony czas pracy. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy pracuje się zdalnie lub na własny rachunek, a ulubioną porą do działania jest noc. W takich warunkach łatwo się zatracić i rezygnować z czasu wolnego czy wypoczynku na rzecz szybciej skończonego projektu (lub wyższych zarobków). Jako, że w pracy programisty liczy się coś więcej, niż dotrzymanie terminu zlecenia, niezbędny jest wypoczęty i gotowy do działania umysł. Każdy programista musi być uważny i staranny w swoich działaniach. Jeśli nie będzie wypoczęty, będzie pracował za długo, nie będzie przykładał należytej staranności do kolejnych linijek kodu. Będzie chciał jak najszybciej skończyć lub nie będzie w stanie skoncentrować się na szczegółach. W tej pracy ważne jest, by unikać za wszelką cenę przepracowania i przemęczenia. Mniejsza ilość snu nie zwiększa efektywności. Nie oznacza to zatem, że pracując dłużej zrobi się więcej. Będzie się działać wolniej, a ilość popełnianych błędów będzie dodatkowym utrudnieniem.
5. Przekonanie o własnej nieomylności
Wśród wielu cech programisty, które ułatwiają wykonywanie obowiązków, nieomylność, a jednocześnie odporność na krytykę są cechami, które niekorzystnie oddziałują na efekty pracy. Programista przekonany o tym, że wie wszystko najlepiej, nigdy się nie myli, a jego podejście jest zawsze słuszne i najlepsze. Programista może popełniać błędy lub nie dostrzegać problemów, które wymagają poprawy. Zdecydowanie trudniej jest też mu odpuścić te projekty, które się nie sprawdzają lub nie mają szans na powodzenie. Chcąc dobrze wykonywać swoje obowiązki, programista powinien mieć świadomość, że może popełniać błędy, a przede wszystkim nie zawsze musi mieć rację. W przypadku, kiedy nie ma pewności co do słuszności swoich działań nie tylko powinien znaleźć przestrzeń na wysłuchanie bardziej doświadczonych programistów z szerszymi kompetencjami, ale także powinien wiedzieć, kiedy zrezygnować z tych rozwiązań, które się nie sprawdzają. W wielu przypadkach krytyka lub próba wskazania bardziej adekwatnych narzędzi czy sposobów pracy jest ułatwieniem, dzięki któremu szybciej można zrealizować projekt. Nie stanowi natomiast ataku na umiejętności programisty oraz nie podważa posiadanych przez niego kompetencji. Nie można więc unikać sytuacji, w których osoby z większym doświadczeniem oceniają pracę lub wskazują te miejsca, w których można zastosować lepsze rozwiązania. Warto korzystać z wiedzy i doświadczeń osób specjalizujących się w danym obszarze. W ten sposób można uniknąć podejmowania działań nieskutecznych lub szukania rozwiązań dla problemu, który wcześniej już rozwiązano.
6. Unikaj perfekcjonizmu
Perfekcjonizm to jedna z częściej pojawiających się wad u programistów. Przeszkadza w tworzeniu działającego poprawnie kodu. Tworząc idealny kod, programista będzie koncentrował się głównie na ciągłym jego usprawnianiu. Nie będzie zwracał uwagi na to, czy kod spełnia swoje zadania, czy program odpowiada na potrzeby i oczekiwania zleceniodawcy i potencjalnych użytkowników. Programista skupiony na perfekcyjnie opracowanym kodzie będzie w nieskończoność wydłużał termin oddania zlecenia. Perfekcjonizm nie jest jednak gwarancją bezbłędnie przygotowanego kodu. Może się okazać, że pozornie perfekcyjny kod nie będzie sprawdzał się w określonych warunkach lub będzie uznany przez użytkowników za nieczytelny. Zamiast koncentrować się na perfekcyjnym przygotowaniu kodu, na próbie wyeliminowania wszystkich błędów jeszcze przed oddaniem wersji finalnej, lepiej oddać wersję, która działa poprawnie i spełnia oczekiwania. Jeśli natomiast (w trakcie użytkowania) pojawią się błędy, a użytkownicy będą mieli uwagi, warto wprowadzić niezbędne zmiany. W ten sposób dostosuje się kod do realnych oczekiwań i usunie te problemy, które utrudniają korzystanie z danego rozwiązania. Żaden kod, aplikacja czy program nie będzie przygotowany tak, by wyeliminować wszelkie błędy. Perfekcjonizm jest stratą czasu i ograniczeniem, które blokuje zakończenie projektu.
Podsumowanie
Mając świadomość czego unikać, programista (zwłaszcza początkujący), od początku może lepiej wykonywać swoje obowiązki. Przede wszystkim zyskuje pewność, że nie będzie popełniał błędów, które łatwo wyeliminować lub takich, które zdarzają się często przez nieuwagę lub stosowanie niewłaściwych schematów zachowań. W pracy programisty uwaga oraz analizowanie kolejnych kroków jest niezwykle bowiem istotne i daje możliwość optymalizacji pracy. To z kolei przekłada się na bardziej satysfakcjonujący efekt końcowy.
To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.
Poprzedni artykuł - 5 Sposobów Jak Rozwijać Się Jako Programista