Tak niepewna sytuacja rynkowa spowodowała, że wiele z nich zaczęło sięgać po środki ostateczne w postaci masowej redukcji etatów. Wiele osób pozostało bez pracy. Obecnie wiele przedsiębiorstw, niepewnych swojego jutra woli ograniczać poziom zatrudnienia do minimum. Jeśli jednak zachodzi taka potrzeba, pracodawcy wolą zatrudniać osoby samodzielne i obeznane w temacie, tak aby nie poświęcać zbyt dużo czasu na ich przyuczenie. Pandemiczna rzeczywistość całkowicie wywróciła do góry nogami rynek pracy – choć jeszcze parę lat temu młodzi ludzie wchodzący na rynek pracy mogli przebierać w ofertach, dziś zmagają się z trudnościami w znalezieniu swojego pierwszego zatrudnienia.
Choć ze skutkami pandemii wiele firm będzie mierzyć się jeszcze przez długie lata, to branża IT jest jedną z tych, która wskutek podejmowanych restrykcji ucierpiała najmniej. Konieczność przeniesienia wielu gałęzi gospodarki do przestrzeni online zwiększyło zapotrzebowanie na dodatkowe oprogramowania i rozwiązania technologiczne umożliwiające pracę w trybie zdalnym.
Wszystko to jeszcze bardziej umocniło branżę IT, przyczyniając się do konieczności rozbudowania zespołów developerskich. Choć od lat obserwuje się stale rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie IT, aktualna sytuacja rynkowa jeszcze bardziej to spotęgowała. Wielu ludzi dostrzegając potencjał tej branży, podjęło decyzję o przebranżowieniu i rozpoczęciu swojej kariery zawodowej właśnie w IT.
Sytuacja rynkowa w branży IT
Choć perspektywa stabilnego zatrudnienia wydaje się być bardzo kusząca, wejście do branży IT nie jest takie proste. Każdy kto zna tę branżę wie, że jest ona dość specyficzna. Z jednej strony widoczne są braki kadrowe oraz stale rosnące zapotrzebowanie na nowych specjalistów, z drugiej jednak osoby poszukujące swojego pierwszego zatrudnienia mogą napotkać pewne trudności.
Najczęściej poszukiwane są osoby mające już jakiekolwiek doświadczenie zawodowe. Pracodawcy wolą zainwestować pieniądze w bardziej doświadczonych developerów, aniżeli szkolić początkujące osoby. W tej branży liczy się samodzielność i konkretne umiejętności poparte odpowiednim doświadczeniem, dlatego już na samym początku swojej przygody z programowaniem należy zadbać o swój rozwój. Upór i determinacja prędzej czy później zaprocentują. Choć początki mogą być trudne, to jeśli wejdziesz już do branży, możesz liczyć na stabilne zatrudnienie na kolejne lata.
Umiejętności i doświadczenie kluczem do sukcesu
W tej branży liczą się umiejętności. Jednak nim je zaprezentujesz, musisz do siebie przekonać rekrutera. Kluczem jest dobrze skonstruowane CV oparte na ciekawym doświadczeniu.
Fakt, że szukasz dopiero pierwszego miejsca pracy, nie musi oznaczać pustego CV. Ważne, abyś zawczasu wziął sprawy w swoje ręce i zaczął interesować się branżą, wykorzystując wszystkie nadarzające się okazje na zdobycie doświadczenia w branży. Każda podejmowana dodatkowa aktywność będzie nie tylko cenną lekcją, lecz także wyróżni Cię spośród innych. Kończąc studia, bądź kurs programowania nabywasz jedynie podstawowe umiejętności programistyczne, jednak to w jaki sposób zechcesz je potem rozwijać zależy wyłącznie od Ciebie.
Wiele osób konstruując swoje pierwsze CV nie wie czym może się pochwalić, aby przekonać do siebie przyszłego pracodawcę. Warto więc już zawczasu zdobywać cenne doświadczenie, aby w przyszłości mieć się do czego odwołać, skutecznie udowodniając swoją wartość.
Zbieraj cenne doświadczenie od samego początku
Zastanawiasz się co takiego może wyróżnić Cię spośród innych kandydatów? Podczas studiów należałeś do koła naukowego, w którym wraz z zespołem tworzyłeś ciekawe aplikacje webowe? A może po ukończeniu kursu programowania stworzyłeś własny zespół developerski, wraz z którym napisałeś pierwszą autorską aplikację? Nie zapomnij pochwalić się tym w swoim CV!
Coraz więcej firm IT podejmuje się współpracy ze środowiskami akademickimi, dając młodym ludziom perspektywę zatrudnienia. Takie firmy organizują na uczelniach szkolenia, projekty edukacyjne oraz staże, stwarzając młodym ludziom niepowtarzalną okazję do rozwoju oraz stawiania pierwszych kroków w branży. W IT najlepiej za pierwszą pracą warto zacząć rozglądać się jak najprędzej. Łączenie nauki z pracą jest świetną okazją nie tylko do zdobycia pierwszego doświadczenia, lecz także wartościowych kontaktów.
Ciekawym sposobem na pokazanie światu swoich pomysłów są wszelkiego rodzaju projekty tematyczne, konkursy oraz hackathony, będące szansą dla programistów na wykazanie się w kontekście jakiejś ważnej idei.
Jeśli chcesz zdobyć praktyczną wiedzę i przyuczyć do zawodu pod okiem doświadczonego mentora, możesz skorzystać z dedykowanych szkoleń online (tutaj polecam szkolenie Zostań Programistą .NET). Takie szkolenie nie dość, że da Ci wiedzę odpowiednią na stanowisko, które szukasz, to również co jest bardzo ważne w ramach szkoleń stworzysz swoje własne dość bogate portfolio. Jeżeli pochwalisz się w CV własną aplikacją, to na pewno zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie.
Innym sposobem na wyróżnienie się pośród innych początkujących programistów może być udział we wszelkiego rodzaju projektach open-source, polegających na tworzeniu autorskiego oprogramowania z dostępem publicznym dla innych programistów, dającym możliwość podzielenia się radą, bądź opinią co do przedstawionego programu.
Cennym doświadczeniem jest także uczestnictwo na forach programistycznych, gdzie poprzez obserwację oraz aktywne wsparcie innych członków można zarówno dzielić się swym doświadczeniem, jak i nabywać nową wiedzę i umiejętności od innych. Tego typu aktywności stwarzają możliwość poznania ciekawych ludzi, którzy chętnie dzielą się swym cennym doświadczeniem i wskazują ciekawe kierunki możliwego rozwoju, ale również i sposób na wejście w środowisko osób z branży. Jest to również świetna karta przetargowa do pierwszej pracy zawodowej.
Podejmowanie wspomnianych działań świadczy o zaangażowaniu oraz pozytywnie wpływa na postrzeganie danej osoby jako świadomego programistę. Każda z przytoczonych form dodatkowej aktywności jest dobrym argumentem na zaprezentowanie się potencjalnemu pracodawcy jako osoba zaangażowana i ceniąca rozwój.
Pochwal się tym w swoim CV i wyróżnij się spośród innych kandydatów. O powodzeniu w rekrutacji często decydują niuanse, dlatego wszelka chociażby najmniejsza aktywność dodatkowa wpływa na Twoją korzyść. Tego typu działania są pozytywnie odbierane przez pracodawców, ponieważ są potwierdzeniem Twojego solidnego przygotowania do przyszłej roli programisty.
Dobrze skonstruowane CV – Twoja karta przetargowa
Pamiętaj, aby tworząc CV maksymalnie dopasować je do treści oferty pod kątem wymagań merytorycznych. Nawet jeśli posiadasz wiedzę, a nie masz za bardzo czym poprzeć swojego doświadczenia, odnieś się do wszystkich tych aspektów, z którym związana jest dana praca ukazując, że masz świadomość, z czym wiąże się dane stanowisko.
Znajomość wszelkich procesów zachodzących w przedsiębiorstwie, umiejętność sporządzania dokumentów, znajomość baz danych, umiejętność pracy w zespole, czy chociażby umiejętności organizacji pracy własnej – to ważne kwestie, które mogą przesądzić o Twoim być albo nie być na etapie selekcji CV.
W pracy programisty liczy się nie tylko wiedza, ale również umiejętności miękkie. Dobry programista powinien potrafić nie tylko skonstruować dobrą pod względem funkcjonalnym aplikację, lecz także sprawnie współpracować z zespołem i odpowiednio przekazać wszelkie niezbędne informacje klientowi.
Może się zdarzyć, że osoba mająca wiedzę, lecz nie mająca odpowiednich umiejętności interpersonalnych, może mieć gorsze szanse od osoby z mniejszym doświadczeniem, lecz świetnie odnajdującej się w pracy zespołowej. Nie zapomnij więc zwrócić uwagę również i na takie aspekty.
Rekruter ocenia wzrokowo – decyzje o tym, czy ktoś będzie zaproszony do dalszego etapu rekrutacji podejmowane są w pierwszych sekundach, dlatego liczy się pierwsze dobre wrażenie.
Branża IT jest o tyle specyficzna, że tu ponad wykształceniem liczą się praktyczne umiejętności, poparte doświadczeniem. Oczywiście posiadany tytuł inżyniera, czy magistra zwiększa Twoją pozycję i wpływa pozytywnie na odbiór Twojej kandydatury, jednak tu liczy się przede wszystkim to co potrafisz.
Dobrze skonstruowane CV to tylko karta przetargowa do kolejnego etapu rekrutacji. Prawdziwość tego co zostało napisane w CV weryfikowana jest na kolejnych, praktycznych etapach rekrutacji. Jest to okazja do udowodnienia swojej wartości i konkretnych umiejętności.
Mierz siły na zamiary
Nie łam się pojawiającymi się niepowodzeniami - pamiętaj, że każdy kiedyś rozpoczynał swoją ścieżkę zawodową. Naucz się realnie oceniać swoją pozycję na rynku. Przeglądając oferty pracy wybieraj te, których wymagania zbliżone są do poziomu Twoich umiejętności. Mierz siły na zamiary. Pamiętaj, że na etapie rekrutacji następuje duża selekcja – proces rekrutacyjny składa się zazwyczaj z kilku etapów, a na każdym z nich następuje selekcja. Skupiaj się jedynie na tych ofertach, które wydają się być najbardziej wartościowe i dopasowane do Ciebie, maksymalizując swoje szanse oraz oszczędzając sobie niepotrzebnego stresu.
Jako osoba początkująca swoje pierwsze miejsce zatrudnienia powinieneś traktować bardziej jako szansę rozwoju i możliwość zweryfikowania swoich umiejętności, aniżeli stricte jako miejsce, które spełni Twoje wszystkie oczekiwania. Na początku Twój zakres poszukiwań będzie zawężony.
Zacznij interesować się ofertami praktyk lub staży na stanowiskach Juniorskich. Choć ścieżka awansu w branży IT jest długa i rozwinięta, daj sobie szansę, aby budowanie swojego doświadczenia rozpocząć u podstaw. Na niższych rangą stanowiskach liczy się przede wszystkim chęć rozwoju oraz otwartość na nowe wyzwania, aniżeli konkretne doświadczenie. Jasno sformułowane cele zawodowe oraz podejmowane inicjatywy pozytywnie wpłyną na postrzeganie Twojej kandydatury.
Zarobki – ważne, lecz na początku nie najważniejsze
Jedną z kwestii, o którą często pytają rekruterzy są oczekiwania finansowe. Pamiętaj, że należy się cenić, lecz nie stawiaj nierealnych oczekiwań. To czego oczekujesz wpływa często na Twój sukces i ostateczny efekt poszukiwań. Szczególnie na początku warto zwracać uwagę na wszelkie inne korzyści, jakie daje Ci zatrudnienie.
W przypadku pierwszego miejsca pracy bardziej cenna od warunków zatrudnienia powinna być możliwość rozwoju oraz zdobycia cennego doświadczenia. Niech to stanie się Twym priorytetem, a finanse przyjdą z czasem. Daj sobie szansę na zdobycie doświadczenia i wyrobienia pozycji, która z czasem doprowadzi Cię do wymarzonych zarobków.
Bogate portfolio – pochwal się tym co potrafisz
W tej branży liczy się również dobrze skonstruowane portfolio. Masz w zanadrzu ciekawe projekty, którymi możesz się pochwalić? Pokaż je! Udowodnij, że wszystko to, o czym wspominałeś w CV ma swoje pokrycie w rzeczywistości. Najpopularniejszym sposobem na pokazanie swojego kodu jest upublicznienie go na githubie. Wystarczy, że napiszesz kilka niezbyt skomplikowanych programów, a to będzie już wystarczający dowód na to, jakim jesteś programistą.
Nawet jeśli nie są to projekty komercyjne, będzie to dowód na to, że programowanie jest Twoją pasją. Twoja otwarta postawa oraz wykazywane chęci mogą okazać się czymś cenniejszym aniżeli wcześniejsze doświadczenie zawodowe. Ewentualne braki wiedzy technicznej zostaną przykryte Twoją pracowitością.
Droga do celu bywa kręta i długa
Choć droga do wymarzonej kariery programisty może być długa i kręta, to wiedz, że każda z sytuacji, która Cię spotka jest cennym doświadczeniem. Wyciągaj wnioski, aby wiedzieć, na co w przyszłości zwrócić uwagę. Niech doświadczenia wszystkich odbytych rozmów kwalifikacyjnych pozwolą Ci zrozumieć, na czym zależy pracodawcom i będzie dla Ciebie wskazówką, co możesz jeszcze uczynić, aby w oczach potencjalnego pracodawcy być jeszcze bardziej atrakcyjnym.
Nie bądź bierny i nie czekaj, zadbaj o swoje doświadczenie już dziś. Bądź zaangażowany i pracowity. Podejmuj się wszelkiego rodzaju dodatkowych aktywności, które przybliżą Cię do wyznaczonego celu. Niech programowanie stanie się Twoją pasją, a wtedy Twoja zaangażowana postawa stanie się bardziej zauważalna aniżeli jakiekolwiek braki.
To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.
Poprzedni artykuł - Jak Wygląda Typowy Dzień Pracy Programisty?
Następny artykuł - Jak Zdobyć Doświadczenie Programistyczne Przed Znalezieniem Pierwszej Pracy Jako Młodszy Programista?