Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

piątek, 18 października 2024

W Blazor'ze możesz tworzyć różne typy aplikacji, które można rozdzielić na podstawie modelu hostowania. Pierwszym typem jest Blazor Server oparty na SignalR. W tym artykule przybliżę Ci ten temat.

Wprowadzenie do Blazor Server (SignalR)

Wprowadzenie


W Blazor Server wszystko wykonywane jest na serwerze aplikacji ASP.NET Core. Czyli kod aplikacji, logika aplikacji jest na serwerze. A wszystkie aktualizacje w kliencie, czyli w przeglądarce - są obsługiwane przy użyciu SignalR za pomocą Web Socketów. Czyli wygląda to tak, że przy pierwszym uruchomieniu aplikacji pobierasz sobie aplikacje w okrojonym rozmiarze, nie pobierasz całej aplikacji tak jak w przypadku wersji Web Assembly i tutaj następnie wszystkie interakcje użytkownika są wysyłane do serwera za pomocą Web Socketów, na które przychodzi zwrot z serwera i następuje aktualizacja strony internetowej. Takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety.


Wady


Jeżeli chodzi o wady to:

Wolniejszy tryb działania aplikacji. Każda odpowiedz przychodzi z serwera przez SignalR, w związku z czym można zauważyć lekkie opóźnienia na każde żądanie, co czasem może być uciążliwe.

Druga wada to problemy ze skalowalnością. Jeżeli będziesz miał dużo użytkowników na stronie internetowej i każdy będzie komunikował się cały czas z serwerem przez SignalR, to niestety może to obciążyć serwer i tutaj przy bardzo dużej ilości użytkowników mogą pojawić się problemy. Także przy większej ilości użytkowników musiałbyś mieć po prosty większy, lepszy serwer.


Zalety


Jeżeli chodzi o zalety:

To w tym trybie rozmiar pobierania aplikacji jest dużo mniejszy niż w przypadku Web Assembly, także to pierwsze połączeniu będzie szybsze.

Aplikacja korzysta z zasobów serwera, także mamy tutaj wszystkie zabezpieczenia po stronie serwera. Możemy bez problemu korzystać z różnych bibliotek po stronie serwera. Kod nie jest udostępniany dla klienta.

Małe wymagania jeżeli chodzi o przeglądarki. Aplikacja Blazor Server będzie działać bez zarzutu na większości przeglądarek wliczając w to starsze wersje.

To tyle jeżeli chodzi o pierwszy model hostowania, a w kolejnym artykule wprowadzę Cię do Blazor WebAssembly.


Szkoła Blazora


Przy okazji, jeżeli chciałbyś poznać Blazor'a od podszewki, to rozważ dołączenie do mojego szkolenia online - Szkoła Blazora (tutaj więcej informacji - https://szkolablazora.pl).

Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, Blazor, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin