Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

Dzięki temu, że aplikacje SaaS opierają się na chmurze, stają się coraz popularniejsze. Są wygodne w obsłudze, nie zajmują niepotrzebnego miejsca, a dostęp do wybranego narzędzia uzyskuje się poprzez przeglądarkę internetową. Tworząc takie rozwiązania odpowiada się na zmieniające się potrzeby i oczekiwania użytkowników. Jeśli uwzględni się obowiązujące trendy, aplikacja SaaS może przynosić zyski.

Czym Są Aplikacje SaaS i Jak Tworzyć Takie Aplikacje?

Definicja SaaS


SaaS (Software as a Service) to oprogramowanie jako usługa. Jest to metoda pozwalająca na dostarczenie użytkownikowi odpowiedniego oprogramowania. Dostęp do niego zyskuje się z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu. Do jego obsługi wystarczy przeglądarka internetowa albo interfejs API. Nawet, jeśli nie posiada się specjalistycznej wiedzy z zakresu informatyki, aplikacje SaaS nie sprawiają kłopotu w obsłudze. Nie wymagają bowiem ani specjalnej konfiguracji albo regularnego serwisowania. Jest to pełne i gotowe do działania rozwiązania.

Jedynym obowiązkiem klienta jest opłata abonamentu. Aplikacje SaaS odróżnia od tradycyjnego oprogramowania właśnie ten abonament. W tradycyjnych rozwiązaniach, użytkownik zobowiązany jest najpierw do zakupu stosownej licencji, a później może zainstalować oprogramowanie na swoim komputerze. Z kolei aplikacje SaaS zupełnie zmieniają to podejście. W zamian za stosowną opłatę abonamentową otrzymuje się jedynie login oraz hasło. Po zalogowaniu się na stronę można w pełni korzystać ze wszystkich, dostępnych funkcjonalności danego oprogramowania.

Przykładowe aplikacje SaaS to m.in.:
  • CRM – aplikacja CRM przygotowana specjalnie z myślą o branży eCommerce,
  • To-do – aplikacja pozwalająca na efektywne zarządzanie realizowanymi zadaniami oraz projektami, pomaga w tworzeniu list,
  • monitorowanie Internetu – analizowanie i gromadzenie informacji na temat marek, generowanie raportów,
  • tworzenie list mailingowych – masowe wysyłanie emaili wraz z generowaniem raportów o ich skuteczności,
  • automatyzacja marketingu – możliwość docierania do klientów funkcjonujących w ramach różnych platform,
  • ankiety – aplikacje pozwalające na tworzenie ankiet, gromadzenie odpowiedzi i przeprowadzanie ich analiz,
  • automatyzacja sprzedaży,
  • faktury i księgowość,
  • mapy myśli.
Tworząc rozwiązanie warto sprawdzić, co na rynku już działa, by nie okazało się, że programista zajmuje się opracowaniem aplikacji, która już istnieje. Jeżeli istnieje już dobre konkurencyjne rozwiązanie, to może Ci być ciężej się wybić i zdobywać nowych klientów. Chociaż z drugiej strony jeżeli podobna aplikacja już istnieje i dobrze sobie radzi, to znaczy, że jest na nią zapotrzebowanie.


Korzyści dla użytkownika


Wykorzystanie aplikacji SaaS to przede wszystkim możliwość redukcji kosztów użytkowania aplikacji. Wynika to z faktu, że nie trzeba utrzymywać serwerowni ani informatyków odpowiadających za przeprowadzanie serwisowania czy adaptację do działania. Wykorzystując chmurę, każde z narzędzi SaaS jest łatwo dostępne i proste w użytkowaniu. Jedynym obowiązkiem użytkownika jest zapewnienie stałego dostępu do Internetu. Choć część aplikacji SaaS może funkcjonować w trybie offline, to zdecydowanie efektywnej działają, gdy dostępne jest połączenie internetowe.

Korzystanie z aplikacji SaaS to również większa swoboda oraz mobilność dla poszczególnych użytkowników. Jest to szczególne ważne dla tych osób, które często pracują w terenie lub nie chcą pracować w jednym miejscu. Aplikacje SaaS dają możliwość korzystania z nich w dowolnym miejscu na świecie, w dowolnym czasie. Zdalny dostęp do plików, do wszystkich danych i informacji sprawia, że wykonywanie zawodowych obowiązków jest łatwiejsze.

Poprawia to przepływ informacji i zwiększa efektywność podejmowanych działań. Nie trzeba bowiem czekać z aktualizacją na powrót do biura, nie trzeba czekać na wprowadzanie danych. Większość z informacji może być aktualizowana w trybie natychmiastowym, dzięki czemu każda z uprawnionych osób ma do nich pełen dostęp.

Warto podkreślić, że każda aplikacja SaaS została stworzona przede wszystkim z myślą o samym użytkowniku oraz o jego problemach. Przy jej pomocy można rozwiązać pojawiające się kłopoty lub ograniczenia. To właśnie ten aspekt powinien być największą korzyścią dla potencjalnego użytkownika. Ważne jest zatem, by aplikacja była prosta w obsłudze i funkcjonalna oraz by nie dostarczała dodatkowych trudności wynikających ze złożonej obsługi.


Tworzenie aplikacji SaaS


Tworząc aplikację SaaS trzeba uwzględnić kilka kluczowych zasad. Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni model. Jednym z ciekawszych sposobów jest model 1 klient – 1 problem. Oznacza to, że należy znaleźć przynajmniej jedną osobę, która posiada prawdziwy problem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeśli dotyczy to jednej osoby, może pojawić się więcej osób, które zmagają się z podobnymi trudnościami. Ważne jest, aby wybrać taki problem, którego rozwiązanie będzie na tyle wartościowe, by ktokolwiek chciał za dostarczenie tego rozwiązania zapłacić.

Po zdiagnozowani problemu należy wskazać najlepsze rozwiązanie. Nie chodzi o kwestie techniczne i możliwości zastosowania nowoczesnych technologii. Uzyskanie odpowiedzi na pytanie: jak rozwiązać pojawiający się problem powinno wiązać się także z możliwością zweryfikowania poprawności ustalonego rozwiązania.

Dopiero po analizie trudności i wskazanego problemu można skoncentrować się na stworzeniu technologii, która pozwala na rozwiązanie trudności. Po upewnieniu się, że aplikacja funkcjonuje poprawnie, można ją udostępnić użytkownikowi.

Ustalenie ceny jest uzależnione od indywidualnych preferencji programisty i oceny wartości stworzonego rozwiązania. Jeśli będzie ona atrakcyjna dla użytkownika, a sama aplikacja będzie postrzegana jako przyjazna i pomocna, klienci będą chętnie płacić za korzystanie z niej.

Z czasem, po zwiększeniu ilości użytkowników aplikacji, warto pracować nad automatyzacją procesów, na jej ulepszaniu oraz na zwiększaniu cen. Podejmując takie działania należy skoncentrować się na przekształceniu osób testujących na płacących klientów, a także na uruchomieniu rejestracji dla każdego zainteresowanego użytkownika i na zwiększaniu poziomu automatyzacji wszystkich procesów.

Jeśli programista uwzględni powyższe zasady, będzie przestrzegał ustalonego porządku, może osiągnąć pełen sukces. Niemniej jednak, kluczowe jest stworzenie aplikacji, która jest faktycznie przydatna i chętnie wybierana przez klientów. Jeśli rozwiązanie nie będzie przydatne, jeśli nie będzie stanowiło realnej odpowiedzi na konkretne problemy, klienci nie będą nią zainteresowani – nawet jeśli będzie doskonale zaprojektowana, intuicyjna i prosta w obsłudze.


Wystrzegaj się błędów


Jednym z podstawowych błędów, które popełnia się przy tworzeniu aplikacji SaaS, jest tworzenie rozwiązań trudnych w obsłudze oraz takich, które nie posiadają intuicyjnego interfejsu. Jeśli użytkownik nie będzie rozumiał, jak działa aplikacja lub nie będzie wiedział, jak rozwiązać przy jej pomocy swój problem, nie zdecyduje się na kontynuowanie subskrypcji – nawet jeśli pozornie aplikacja mogłaby mu się przydać.

Programista w swojej pracy powinien regularnie analizować potrzeby i oczekiwania potencjalnych klientów. Przy projektowaniu aplikacji SaaS musi mieć świadomość, czego dany użytkownik oczekuje, jakie są jego umiejętności czy ograniczenia. Tylko w przypadku, gdy uwzględni każdy z tych elementów, zyska pewność, że stworzona przez niego aplikacja będzie atrakcyjna dla potencjalnego odbiorcy.

Jeśli programista nie będzie uwzględniał w swoim projekcie użytkownika i jego możliwości, nawet najlepsza i najbardziej przydatna aplikacja nie zyska jego aprobaty. Programista przy tworzeniu aplikacji działającej w oparciu o model SaaS powinien mieć również na uwadze, że z aplikacji mogą korzystać osoby, które nie są obeznane z nowoczesnymi technologiami. Tworząc rozwiązanie należy zadbać przede wszystkim o to, aby sposób użytkowania był przejrzysty, jasny oraz na tyle prosty, by każdy (niezależnie od posiadanych umiejętności) mógł korzystać swobodnie z tej aplikacji.

Jest to o tyle ważne, że tworząc złożoną i trudną w obsłudze aplikację, zamyka się dostęp do części rynku. Jeśli aplikacja pomaga rozwiązać problem, z którym może zmagać się więcej osób, to nie każdy potencjalny klient może tę aplikację nabyć.


Na czym zarobić?


Aplikacje działające w modelu SaaS wyróżniają się sposobem rozliczenia z klientami. Nie płacą oni za pobranie aplikacji. Chcąc korzystać z aplikacji muszą zobowiązać się do regularnego opłacania abonamentu.

Z klientem rozlicza się:
  • co miesiąc,
  • co kwartał,
  • co rok.
W zależności od wybranej formy twórca aplikacji otrzymuje regularne przelewy, które stanowią pasywne źródło dochodu. Do tego, aby stworzyć bazę lojalnych klientów, niezbędne jest podejmowanie działań promocyjnych, dzięki którym informacje o aplikacji dotrą do szerszej grupy odbiorców, którzy zdecydują się na regularne opłacanie należności.

Sama promocja powinna się opierać na tym, by wskazać potencjalnym użytkownikom korzyści wynikających z posiadania stałego dostępu do aplikacji. Tylko, jeśli uznają, że aplikacja będzie dla nich atrakcyjna, zdecydują się na inwestycję w dane rozwiązanie. Warto również, by aplikacja była na tyle funkcjonalna i prosta w obsłudze, by utrzymać ich uwagę na długo. Wskaźnikiem, który powinien być kluczowy dla każdego programisty tworzącego aplikacje SaaS, jest ARR, czyli roczny przychód z subskrypcji.


Podsumowanie


Programista specjalizujący się w tworzeniu aplikacji SaaS ma możliwość tworzenia narzędzi, które mogą ułatwić codzienne funkcjonowanie lub wpływają na poprawę komfortu pracy, ma możliwość stworzenia sobie pasywnego źródła dochodu. Im większym sukcesem jest aplikacja, tym większe są zyski, a programista będzie mógł rozwinąć własną działalność.

To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.

Poprzedni artykuł - 5 Książek, Które Powinien Przeczytać Każdy Programista
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
CTO & Founder - FindSolution.pl
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w Blazor, ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin