Blog Dla Programistów C#/.NET

wtorek, 29 marca 2022
Kariera programisty stała się w ostatnich latach jedną z najbardziej pożądanych ścieżek zawodowych, co chwile nowe osoby starają się zmienić swoją branżę i chcą zostać programistami. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę, jak naprawdę wygląda praca dewelopera, a osoby początkujące nieraz rezygnują z tego powodu z dalszej nauki.

Czy Programowanie Jest Nudne?


Na czym polega praca programisty?


Programista to ktoś, kto pisze kod do programów komputerowych, aplikacji webowych czy też aplikacji mobilnych. Kod to struktura znaków uporządkowanych według ściśle określonych zasad - języka programowania. Tak jak język naturalny porządkuje litery w zdania, tak język programowania układa znaki w wyrażenia. Praca kodera polega więc na pisaniu ciągu znaków w taki sposób, by komputer zrozumiał je jako konkretne obliczenia i czynności, które spełnią swoją funkcję jako program komputerowy.

Można to porównać do pracy polegającej na tłumaczeniu poleceń szefa na język obcy. Niepoprawnie przetłumaczone słowo bądź zdanie spowoduje, że znaczenie zdania nie zostanie poprawnie przekazane, a pracownicy nie będą w stanie dobrze wykonywać swoich zadań. Programista musi pilnować, by każdy postawiony znak był na swoim miejscu. Jeżeli stanie się inaczej, kod nie zadziała, a program nie będzie spełniał swoich funkcji poprawnie.

Jest to praca, podczas której zdecydowaną większość czasu spędza się przed ekranem komputera. Polega ona na ciągłym pisaniu znaków i sprawdzaniu, czy te już zapisane są ustawione w odpowiedniej kolejności. Może się ona jawić jako monotonna, bardzo nudna i jednostajna. W rzeczywistości zależy to od wielu czynników.


Jakie czynniki powodują, że uznajemy programowanie za nudne, bądź ciekawe?


1. Motywacja, jaka nas napędza. Jest to jeden z ważniejszych elementów do rozważenia przy wyborze przyszłej pracy. Od nas samych bowiem zależy, czy wykonywana czynność będzie sprawiała nam przyjemność, czy będzie to utrapienie.

Najbardziej oczywistą motywacją jest perspektywa dobrego zarobku, a te nie są małe. Dopiero zaczynający pracę w branży junior developer osiąga zarobki powyżej średniej krajowej pensji, a te wraz z doświadczeniem i rosnącym poziomem umiejętności potrafią wzrosnąć nawet kilkukrotnie. Nie trzeba jednak pracować w zawodzie, by umiejętność programowania przyniosła pozytywne skutki finansowe. W wielu firmach na porządku dziennym jest komunikacja z pracownikami branży IT, a niektóre z nich posiadają własne działy zajmujące się programowaniem. Uzupełnienie kompetencji o możliwość swobodnego porozumiewania się z koderami na pewno nie zostanie niezauważona.

Dla niektórych osób sama nauka oraz zdobywanie umiejętności jest celem samym w sobie i to właśnie z tego czerpią przyjemność. Edukacja w obszarze tak złożonym, jakim jest programowanie, stanowić będzie ciekawe wyzwanie dla wielu głodnych wiedzy pracowników.

2. Pasja może stanowić zarówno kolejny element motywacyjny, jak i osobny czynnik decydujący o tym, czy uznamy programowanie za ciekawe. Wiele osób zaczyna swoją przygodę z kodowaniem jeszcze przed świadomym wyborem ścieżki zawodowej, często w bardzo młodym wieku.

Byron Nicolaides, szef Council of European Professional Informatics Societies, przewiduje nawet, że w niedalekiej przyszłości już od maleńkości będziemy uczeni kodowania tak samo, jak czytania, czy pisania, a programowanie będzie umiejętnością posiadaną przez każdego wykształconego człowieka.

Im większą ciekawość wobec kodu kandydat na przyszłego programistę przejawi na początku swojej drogi, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że mu się ona znudzi po jakimś czasie. Pasjonat nie poprzestanie na zdobyciu podstawowej wiedzy, będzie chciał ją zgłębiać i osiągnąć biegłość w swojej dziedzinie. Programowanie jest poniekąd pasją idealną, ponieważ nie ma granic, a z każdym rokiem rozwija się coraz bardziej. Z drugiej strony brak możliwości zdobycia mistrzostwa może być dla niektórych frustrujący.

Także związek programowania z hobby może być bardzo znaczący w tej kwestii. Dla wielu fanów gier komputerowych praca jako game developer może być posadą marzeń. Współtworzenie tego, co nas fascynuje, wyklucza nudę, jako stały element środowiska pracy.

3. Predyspozycje oraz "talenty", jakie posiadamy, też mogą mieć ogromne znaczenie. Oczywistym jest umiejętność nauczenia się języka programowania. Dla osób, które uwielbiają myślenie logiczne, mają analityczny umysł oraz dociekliwie szukają odpowiedzi na dręczące ich pytania i problemy programowanie może być bardzo przyjemną, wręcz naturalną czynnością. Także osoby z umiejętnością pracy w grupie, komunikatywne, obdarzone talentem matematycznym, mogą odnaleźć się w tej dziedzinie.

Jeśli jednak komuś brak powyższych cech i nie jest chętny ich w sobie wypracować, a ponadto nie budzi w nim zainteresowania nauka języka kodowania, to zdecydowanie uzna programowanie za nudę i stratę czasu.

4. Firma i środowisko, w jakim pracujemy, mają ogromny wpływ na to, jak postrzegamy swoją pracę. Nawet, jeśli pasjonujemy się programowaniem, to wiele czynników od nas niezależnych może wpłynąć na spadek chęci wykonywania pracy.

Dobrym przykładem są relacje interpersonalne, zarówno ze współpracownikami, jak i szefostwem. Środowisko przyjazne i bezkonfliktowe będzie sprzyjało optymalnemu nastawieniu do wykonywanej pracy. W takich wypadkach nawet praca, której nie jest się fanem może sprawiać wielką przyjemność. Jeżeli jednak w miejscu wykonywanej pracy atmosfera nie sprzyja zawieraniu znajomości, ludzie są konfliktowi i roszczeniowi, a szefowie ani kierownicy nie reagują na jawnie niesprawiedliwe decyzje, to nawet jeśli wykonuje się pracę stworzoną specjalnie pod nasze potrzeby, nie będzie ona sprawiała satysfakcji, dlatego tak ważne jest zachowywanie odpowiedniej atmosfery w miejscu pracy, tak by odpowiadała ona wszystkim pracownikom oraz stwarzała najlepsze z możliwych środowisko do wykonywania powierzonych obowiązków.

5. Rodzaj wykonywanych projektów jest nie mniej ważny od pozostałych wyżej wymienionych punktów. Łączy się także bezpośrednio z punktem czwartym, ponieważ pośrednio może wpływać na atmosferę w miejscu pracy.

O wiele przyjemniej wykonuje się projekty, które są związane z naszymi zainteresowaniami, dlatego fanom gier komputerowych przypadnie do gustu bardziej tworzenie strony dla studia gier, niż poświęconej sprzedaży odżywek białkowych. Z tego względu skrupulatnie powinno się wybierać dziedzinę programowania, w której chce się działać. Programowanie urządzeń przemysłowych może nie być dobrym wyborem dla osoby, która od zawsze chciała tworzyć aplikacje mobilne.

Szefostwo danej firmy lub osoby z kadry kierowniczej powinny mieć na uwadze personalne upodobania pracowników. W ten sposób zapewnią pracownikowi większą motywację do lepszego wykonania projektu, z czego będzie zadowolony nie tylko sam pracownik i pracodawca, ale również klient. Niestety nie wszystkie projekty trafiające do danej firmy będą odpowiadały każdemu pracownikowi oraz nie da się zapewnić każdemu chętnemu udziału w rozchwytywanym projekcie. Z tego powodu należy zarządzać zleceniami umiejętnie, by każdy był choć po części zadowolony i by nie wzbudzało to niepotrzebnych konfliktów.

Także dopasowanie poziomu trudności projektu do pracującego nad nim programisty ma niebagatelne znaczenie w ocenie poziomu zainteresowania jego pracą. Jeżeli pracownik, mimo długiego stażu i doświadczenia dostaje proste, powtarzalne zlecenia, to po jakimś czasie poczuje się znudzony wykonywaną czynnością. W odwrotnej sytuacji jest podobnie - łatwo stracić zainteresowanie i popaść we frustrację, gdy pracuje się nad czymś, co znacznie przekracza kompetencje pracownika. Warto więc zwrócić uwagę na to, by wykonywane zajęcie zapewniało optymalny rozwój pracownikom. Ich ciekawość i chęć nauki będą na każdym kroku zaspokajane, co wykluczy poczucie nudy.


Czy programowanie jest nudne?


Nie da się w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na to pytanie. Każda osoba jest inna, różnimy się od siebie zainteresowaniami, charakterami i umiejętnościami. Z perspektywy jednej osoby kodowanie będzie najbardziej fascynującym zajęciem, dla drugiego może to być coś monotonnego i nudnego. Kariera zawodowa jednego programisty będzie kwitnąć w najlepsze, drugi natomiast po kilku latach zdiagnozuje u siebie wypalenie zawodowe spowodowane wykonywaniem powtarzalnych czynności. Dotyczy to zresztą każdego zawodu. Warto zwrócić uwagę na to, że praca programisty w dobie pandemii bardzo często wykonywana jest zdalnie, ponieważ nie wiąże się zazwyczaj z potrzebą częstego, bezpośredniego kontaktu z innymi pracownikami.

Warto więc wziąć pod uwagę, czy nudy nie wywoła u nas sam fakt wynonywania pracy bez wychodzenia z domu. Jeżeli zastanawiasz się nad zaczęciem przygody z programowaniem - warto sprawdzić na własnej skórze, czy jest to dziedzina, w której poczujesz się swobodnie. Jeżeli chciałbyś spróbować swoich sił w programowaniu, to polecam Ci szkolenie Zostań Programistą .NET, gdzie przejdziesz przez cała drogę od zera do młodszego programisty C#/.NET pod okiem mentora.

To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.

Poprzedni artykuł - 10 Sposobów By Znaleźć Więcej Czasu Na Programowanie
Następny artykuł - Czy Warto Pracować Jako Programista w Jednej Firmie Przez 10 lat? Jak Długo Pracować w Tej Samej Firmie?
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
CTO & Founder - FindSolution.pl
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w Blazor, ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2025 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin