Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

niedziela, 20 października 2024

Wraz z .NET 8 pojawił się nowy tryb renderowania tzw. Server Side Rendering (SSR). Sama nazwa może być trochę myląca z  Blazor Server. Natomiast Blazor Server Side Rendering oraz Blazor Server to są 2 różne rzeczy. W związku z tym, czasem dla ułatwienia na Blazor Server mówi się też Blazor SignalR. W tym artykule przybliżę Ci tryb Server Side Rendering (SSR).

Wprowadzenie do Blazor Server Side Rendering (SSR)

Wprowadzenie


Wracając do Blazor Server Side Rendering. Jest to nowy typ renderowania, który działa bardzo podobnie jak zwykła aplikacja MPA, czyli np. ASP.NET Core MVC tylko jest tworzona w Blazor'ze. Czyli kod wykonuje się na serwerze i każdy request podmenia nam w DOM'ie zawartość strony internetowej.

Całość działa bardzo szybko, przejście pomiędzy request'ami są płynne, a takie funkcji jak Stream Rendering poprawiają User Experience (UX). Sama aplikacja wygląda tak samo, jak aplikacja typu SPA, natomiast tak naprawdę taką nie jest. Czyli taki tryb aplikacji świetnie może nadać się do stworzenia aplikacji, gdzie nie ma dużej interaktywności, czyli np. blog, sklep internetowy, strona firmowa, czy landing page produktu.


SEO


Aplikacja stworzona jako Server Side Rendering jest przyjazna wyszukiwarkom i ułatwia SEO i pozycjonowanie. Jak sobie zobaczysz na kod źródłowy strony stworzonej w Server Side Rendering, to możesz zobaczyć, że cała zawartość, cała treść strony jest dobrze widoczna, tak samo jak w aplikacjach typu ASP.NET Core MVC i w przeciwieństwie do aplikacji SPA, takich jak Angular, React czy Vue. Nie wymieniłem tutaj Blazor WASM, ponieważ tam również wyświetlanie pod SEO zostało zaimplementowane.


Interaktywność


Blazor Server Side Rendering ma tylko 1 wadę. Nie mamy tutaj interaktywności. To znaczy, jeżeli chcemy obsłużyć np. klikanie przycisku, to (poza niektórymi wyjątkami) musimy użyć komponentów renderowanych za pomocą Blazor Server lub Blazor WebAssembly. I tutaj możesz zauważyć, że to wszystko możemy łączyć i całość podsumuję Ci w kolejnym materiale.


Szkoła Blazora


Przy okazji, jeżeli chciałbyś poznać Blazor'a od podszewki, to rozważ dołączenie do mojego szkolenia online - Szkoła Blazora (tutaj więcej informacji - https://szkolablazora.pl).

Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, Blazor, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin