Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

wtorek, 7 czerwca 2022
Jednym ze stałych elementów budowania swojej kariery zawodowej jest chodzenie na rozmowy kwalifikacyjne. Przy odrobinie szczęścia może to być jednorazowa przygoda, jednak coraz częściej w całym życiu zawodowym tych rozmów jest kilka. Nie trzeba się jednak ich bać. Nawet, jeśli nie ma się odpowiedniego doświadczenia czy wykształcenia, rozmowa kwalifikacyjna to wskazówka, w którą stronę dalej się rozwijać.

W tym artykule przybliżę Ci rozmowy kwalifikacyjne programistów. Opowiem dlaczego warto chodzić na rozmowy kwalifikacyjne i jak się przygotować.

Rozmowa kwalifikacyjna i jej zalety


Mimo, że rozmowy kwalifikacyjne są niezwykle stresujące, nie trzeba traktować ich jak zła koniecznego. W większości przypadków rozmowy dają możliwość pokazania siebie z lepszej strony. Sprawiają również, że potencjalny pracownik może zapoznać się nie tylko z wymaganiami, ale również z kulturą miejsca pracy. Rozmowa daje szanse na to, by uzyskać jak najwięcej informacji na temat miejsca pracy i pozwala zweryfikować, czy dana osoba będzie pasować do przedsiębiorstwa. W czasie rozmowy kwalifikacyjnej można też lepiej poznać samego siebie.

Sprowadza się to najczęściej do uzyskania takich informacji na swój temat, jak:
  • umiejętność przygotowania się do rozmowy i do samego spotkania,
  • wywieranie pierwszego wrażenia i zdolność do nawiązywania relacji,
  • sposoby reagowania na sytuacje stresujące lub na odmowę,
  • radzenie sobie w sytuacjach stresujących,
  • posiadanie umiejętności odpowiadania na zadawane pytania.
Każda z tych informacji jest ważna, by umiejętnie budować swój wizerunek, z którym później będzie zapoznawany przyszły pracodawca. Im jest on korzystniejszy, im lepsze pierwsze wrażenie, tym większe szanse na to, że potencjalny pracownik zostanie zatrudniony w danym miejscu. Uczestnicząc w rozmowie kwalifikacyjnej zyskuje się wiedzę na swój temat, którą można wykorzystać w przyszłości (np. w czasie kolejnych rozmów).


Nieudana rozmowa też ma znaczenie


Najlepsza rozmowa kwalifikacyjna to taka, która zakończyła się sukcesem. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że również pozostałe rozmowy mają duże znaczenie i pomagają w lepszym odnalezieniu się na rynku pracy. Każda nieudana rozmowa pozwala bowiem na dostrzeżenie błędów, które popełnia się w czasie jej trwania. Analizując przebieg takiej rozmowy można ocenić, w jakim stopniu odpowiedzi udzielane na zadawane pytania pokrywały się z potencjalnymi oczekiwaniami przyszłego pracodawcy. Na ich podstawie można dokonać analizy, które odpowiedzi były dobre i korzystnie wpłynęły na wizerunek, a które mogły zaszkodzić lub nie były zgodne z oczekiwaniami.

Po kilku rozmowach kwalifikacyjnych, poza informacją na temat tego, jak faktycznie taka rozmowa przebiega i jaki jest jej schemat, zyskuje się także listę pytań, które się powtarzają (tutaj jest lista: 100 najczęstszych pytań z rozmów kwalifikacyjnych. Wiele rozmów z programistami prowadzonych jest według określonego wzoru i niezależnie od wybranej firmy, mogą się powtarzać, dlatego warto spisać takie pytania oraz przygotować sobie najlepsze odpowiedzi i posługiwać się nimi. Im lepsze jest przygotowanie kandydata do rozmowy i im wyższa jest jego pewność siebie, tym większe są szanse na to, że dostanie on propozycję pracy.

Uczestniczenie w kolejnych rozmowach kwalifikacyjnych, choć pozornie może osłabiać morale i motywację osoby, która w nich uczestniczy, w rzeczywistości buduje doświadczenie. Mając świadomość, jak wygląda cała procedura, na co zwraca się uwagę, jak zachowują się rekruterzy i czego oczekują, zyskuje się wiedzę na temat tego, jak do kolejnej rozmowy się przygotować, do czego przywiązywać większą wagę, a co staje się mniej istotne.

Choć rekruterzy nie wskazują (w sposób bezpośredni) błędów, to z informacji zwrotnych, z komentarzy czy uwag, które pojawiają się w czasie rozmowy, można wywnioskować, które elementy CV czy listu motywacyjnego są niepotrzebne (lub czego w nich zabrakło). To również sygnał do tego, by poprawić swoje dokumenty aplikacyjne, dołożyć do nich dodatkowe informacje lub zwiększyć swoje portfolio. Warto więc wsłuchiwać się w komentarze osób prowadzących rekrutację.

Każda rozmowa kwalifikacyjna to możliwość poznania innych osób ubiegających się o to samo stanowisko. Jeśli jest na to czas, warto rozmawiać z innymi osobami, by poznać ich sposób przygotowania się do rozmowy, ich kompetencje czy dodatkowe umiejętności. W ten sposób zyskuje się wiedzę na temat tego, co można jeszcze poprawić lub na co zwrócić większą uwagę podczas kolejnych rozmów.

Powyższe argumenty pokazują, że choć nieudana rozmowa kwalifikacyjna nie jest powodem do zadowolenia, to nie jest też powodem, dla którego należy rezygnować z kolejnych rozmów. Jest to lekcja, która pozwoli efektywniej przygotować się do kolejnej rozmowy.


Przygotuj się lepiej


Wybierając się na kolejną rozmowę kwalifikacyjną warto czerpać ze swoich wcześniejszych doświadczeń. Większość firm zatrudniających programistów kieruje się podobnymi zasadami, ma podobne oczekiwania. Dzięki temu, że wcześniej uczestniczyło się w kilku rozmowach, zyskuje się wiedzę na temat tego, czego oczekuje rekruter i firma poszukująca pracownika. To z kolei daje możliwość lepszego przygotowania się do rozmowy. Potencjalny pracownik wie, na co powinien zwracać większą uwagę, a co nie ma takiego znaczenia.

Wykorzystując doświadczenia z wcześniejszych rozmów zyskuje się zatem wiedzę, jak prowadzić rozmowę, jak w niej efektywnie uczestniczyć oraz jak zrobić lepsze wrażenie. Wydaje się, że wiele osób, które mają za sobą nieudane rozmowy kwalifikacyjne, lekceważą naukę, która z nich płynie. Brak wyciągania wniosków i przenoszenia wcześniejszych doświadczeń na późniejsze działania może sprawić, że kolejne rozmowy również nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, dlatego do następnego spotkania zawsze warto przygotować się, uwzględniając przebieg wcześniejszych rozmów.


Jak się nie bać?


Stres związany z uczestniczeniem w rozmowie kwalifikacyjnej jest naturalny. Zwłaszcza, jeśli rozmowa odbywa się w wymarzonej firmie lub gdy długo pozostaje się bez stałego zatrudnienia. Presja, którą na siebie nakłada kandydat zdecydowanie utrudnia zrobienie dobrego pierwszego wrażenia, dlatego warto przyjąć strategię, przy pomocy której złagodzi się skutki odczuwanego stresu.

Do przykładowych czynności redukujących stres zaliczyć można:
  • dobre przygotowanie do rozmowy,
  • elegancki ubiór dopasowany do sytuacji i do profilu działalności firmy,
  • przygotowanie niektórych odpowiedzi wcześniej (część pytań pojawia się dość regularnie na rozmowach),
  • otwartość i przyjazne nastawienie,
  • zapoznanie się z profilem działalności firmy i kulturą pracy, która w niej obowiązuje.
Dobre przygotowanie to jednak nie wszystko. Warto też postarać się nie myśleć o konsekwencjach nieudanej rozmowy. Jeśli potraktuje się rozmowę jak lekcję, z której można wyciągnąć kilka wniosków na przyszłość, wówczas presja będzie też mniejsza, a to zredukuje poziom odczuwanego stresu.

Nie oznacza to jednak, że rozmowę kwalifikacyjną należy lekceważyć. Należy podejść do niej jak do szansy na naukę. Jeśli przyjmie się dodatkowo założenie, że nie jest to jedyna firma na rynku, do której można się zgłosić oraz uświadomi się sobie, że programiści są coraz częściej poszukiwani, sama rozmowa wyda się łatwiejsza.


Lepsza szansa w przyszłości


Szukając pracy należy mieć świadomość, że proces ten będzie wiązał się z odbyciem większej ilości rozmów. Rzadko kiedy zdarza się, by po pierwszej rozmowie otrzymać propozycję pracy. Nie jest to niemożliwe, jednak najczęściej proces ten może trwać do kilku miesięcy (ale też nie jest to regułą). Nawet, jeśli nie udało się dostać za pierwszym razem wymarzonej pracy, nie należy się poddawać.

Każda rozmowa kwalifikacyjna to szansa na pozyskanie nowego doświadczenia oraz możliwość pokazania się potencjalnemu pracodawcy. Ze względu na specyfikę rynku często konkurencja jest duża, nie można jednak rezygnować po jednej nieudanej próbie. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i pamiętać o zasadzie, że lepsza jest rozmowa kwalifikacyjna nieudana niż taka, która wcale się nie odbyła.


Podsumowanie


Choć rozmowa kwalifikacyjna dostarcza stresu, nie musi być postrzegana jako coś negatywnego. Nawet, jeśli nie zakończy się po myśli potencjalnego pracownika, każda rozmowa pozwala na ulepszenie swojego CV, stworzenie bardziej konkurencyjnej oferty lub daje możliwość usunięcia błędów, które zwróciły uwagę rekruterów lub przyczyniły się do odrzucenia kandydatury. Można więc powiedzieć, że rozmowa kwalifikacyjna to także szansa na poprawienie swojego wizerunku przed następną rozmową.

To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.

Poprzedni artykuł - Programowanie a Technika Pomodoro – Jak Programista Może Lepiej Zarządzać Swoim Czasem i Pracą?
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
CTO & Founder - FindSolution.pl
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w Blazor, ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin