Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

piątek, 24 sierpnia 2018
Tagi: JavaScript
Czasem w swoich artykułach używam zapisu ES, ES6, lub ECMAScript, a zdałem sobie sprawę, że może nie wszyscy wiedzą co oznacza ten zapis, a w szczególnie początkujący programiści mogą tego nie wiedzieć. Dlatego postanowiłem poświecić dzisiejszy artykuł temu zagadnieniowi.

Czym jest ECMAScript? EcmaScript, często zapisywany jako ES, jest to skryptowym język programowania, którego najbardziej znaną implementacją jest JavaScript. Został ustandaryzowany przez ECMA, czyli stowarzyszenie, które powstało by ustandaryzować systemy informatyczne w Europie. ECMAScript głównie definiuje semantykę języka. Definiuje również takie elementy jak: typy danych, komentarze, zmienne, instrukcje warunkowe, pętle, obiekty, funkcje, dziedziczenie, obsługę wyjątków.

Pierwsza wersja ECMAScript została wydana w roku 1997, a tak prezentuję się cała historia wydań do dnia dzisiejszego:
-Wersja 1, ECMAScript 1 (1997).
-Wersja 2, ECMAScript 2 (1998).
-Wersja 3, ECMAScript 3 (1999).
-Wersja 4, ECMAScript 4.
-Wersja 5, ECMAScript 5 (2009).
-Wersja 5.1, ECMAScript 5.1 (2011).
-Wersja 6 ECMAScript 2015.
-Wersja 7, ECMAScript 2016.
-Wersja 8, ECMAScript 2017.
-Wersja 9, ECMAScript 2018.

Myślę, że na tą chwilę nie będę przedstawiał szczegółowo co zostało wprowadzone w każdej z wersji ES, wystarczy po prostu żebyś wiedział co to takiego ECMAScript.

Czyli podsumowując ECMAScript jest to swego rodzaju standard języka programowania, którego jedną z implementacji jest omawianym na tym blogu język JavaScript. Pozostałe implementację to m.in. JScript oraz ActionScript, ale tym językom nie będę poświęcał zbyt dużo czasu na blogu.

To wszystko co chciałem Ci przekazać w tym artykule. Zapraszam do kolejnego artykułu z serii podstawy programowania w języku JavaScript.

Kolejny artykuł - Typy proste w JavaScript.
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
CTO & Founder - FindSolution.pl
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w Blazor, ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin