Kim jest programista?
Pracę programisty programisty można porównać do pracy wykonywanej przez tłumacza języków obcych. Posługując się językiem programowania i postępując wobec jego ściśle określonych zasad pisze się tekst (kod), który odczytany przez system komputerowy stworzy program lub aplikację. Tak samo jak tłumacz nie może popełnić błędu podczas tłumaczenia, aby jego tekst był zrozumiały, tak programista musi być pewien, że kod przez niego napisany nie zawiera błędów, aby program działał w prawidłowy sposób.
Wbrew obiegowej opinii nie trzeba być geniuszem, aby zostać programistą. Owszem, warto mieć pewne predyspozycje, które sprawią, że praca w zawodzie kodera nie będzie sprawiała ogromnych trudności, ale tak naprawdę programistą może zostać prawie każdy, bez względu na dotychczasowe doświadczenie, bądź wykształcenie.
Byron Nicolaides, szef Council of European Professional Informatics Societies, przewiduje, iż w przyszłości już małe dzieci będą uczone programowania na równi z czytaniem i pisaniem. Kodowanie ma też zostać kiedyś umiejętnością cechującą każdego wykształconego człowieka. Możliwe więc, że jego podstawy będą nauczane w szkole, tak jak dziś robi się to z językiem obcym, bądź matematyką.
Jakie cechy powinien mieć kandydat na programistę?
Zazwyczaj myśląc o zaczęciu przygody z programowaniem człowiek pyta sam siebie: "Czy mam do tego talent?", lecz myśli o nim w sposób, w jaki określa się talent do tańca, czy do śpiewu. Tak naprawdę jednak powinno zmienić się punkt widzenia. Nie chodzi bowiem o to, jakie czynności potrafimy wykonywać, lecz w jaki sposób podchodzimy do ich wykonywania. W tym znaczeniu słowo "talent" nie może determinować tego, jaką pracę człowiek powinien podjąć, a raczej otwiera szerzej drzwi do różnych opcji zatrudnienia.
Na stanowisku kodera ważna jest umiejętność logicznego myślenia i analizy danych. Przed przystąpieniem do niektórych kursów internetowych, to między innymi stopień tych umiejętności jest badany, by ocenić predyspozycje do zostania programistą. Słabo zdany test nie będzie oznaczał jednak brak możliwości nauki, lecz wyznaczy ilość pracy, którą trzeba będzie w nią włożyć, by uzyskać pozytywne wyniki. Oto kolejna cecha, która przyda się w karierze w branży IT - chęć do nauki oraz dążenie do aktywnego rozwoju.
Choć istnieją kursy przygotowujące do pracy w zawodzie, to duża część pracy podczas nauki programowania musi zostać wykonana we własnym zakresie, w czasie wolnym. Nawet, kiedy początkujący deweloper zostanie zatrudniony, to nie kończy jego okresu nauki. Rynek pracy, ale także rynek technologii informatycznych wymaga od programistów, by ciągle zdobywali nową wiedzę i aktualizowali tę już zdobytą.
Ponadto przyszły programista powinien charakteryzować się cierpliwością oraz skrupulatnością. Pisanie programów to zazwyczaj monotonna, powtarzalna praca, a na jej efekty czeka się dość długo. Każdy popełniony błąd oznacza przeglądanie dziesiątek linijek kodu w poszukiwaniu niewłaściwie postawionego znaku, dlatego jeśli kandydat na programistę szybko się irytuje oraz jest niedokładny, powinien spróbować wypracować inny styl pracy.
Co ciekawe, nie trzeba świetnie znać matematyki, by okazać się dobrym programistą. Niektóre obszary IT wymagają znajomości algorytmów oraz umiejętności dokonywania skomplikowanych obliczeń, programowanie jest jednak na tyle rozległą dziedziną, że nie da się wskazać konkretnej listy umiejętności, które musi posiadać każdy koder. Można jedynie sugerować cechy pożądane w tym zawodzie. Następuje duża specjalizacja charakteryzująca programistów biegłością w konkretnym obszarze. Niektóre z nich będą odpowiednie dla ścisłowców, a w innych swoje miejsce odnajdą umysły humanistyczne.
Co zrobić, by zostać programistą?
Ważna jest przede wszystkim motywacja do nauki i czas. Część osób swoje pierwsze próby z programowaniem przeżywa jeszcze w szkole. W takim wypadku do rozpoczęcia pracy zarobkowej zdążą się jeszcze wiele nauczyć. Duża jednak część początkujących to osoby już pracujące, które albo chcą uzupełnić swoje kompetencje albo kompletnie się przebranżowić, a czasu na naukę trzeba poświęcić tyle samo w każdym przypadku.
Naukę warto zacząć od przestudiowania rynku pracy, aktualnych trendów oraz najbardziej poszukiwanych umiejętności. Pomoże to przy wyborze zarówno dziedziny programowania, jak i języka, którego początkujący programista będzie chciał się uczyć.
Według różnych rankingów obecnie warto postawić na pewno na język C#, można też rozważyć Java, Python, JavaScript, C++, PHP, GO, SQL, HTML, CSS.
Każdy z nich służy innym celom i jest wykorzystywany przez innego rodzaju deweloperów, dlatego już na samym starcie warto się z nimi zapoznać.
Istnieje kilka ścieżek prowadzących do kariery programisty:
Studia informatyczne
Polecane są głównie osobom młodym, które mogą poświęcić czas na zdobycie dyplomu. W przypadku takich studiów programowanie będzie stanowić tylko część programu nauczania, więc nie przygotuje w pełni do pracy w zawodzie. Mogą być jednak świetnym wstępem do samodzielnej nauki oraz okazją do wejścia w społeczność programistów i zdobycia znajomości, które w innym wypadku ciężko byłoby nawiązać.
Internetowe kursy programowania
To dobre rozwiązanie dla osób zajętych bądź pracujących. Nauczanie odbywa się z dowolnego miejsca, dlatego są wygodniejsze od studiów, bądź swoich droższych, stacjonarnych odpowiedników. Są także przejrzyste, jeśli chodzi o przebieg i zakres opanowywanej wiedzy. Tutaj zdecydowanie polecę Ci szkolenie Zostań Programistą .NET, gdzie nauczysz się programowania od podstaw.
Stacjonarne kursy programowania
Na ich temat krążą sprzeczne opinie. Dla jednych będzie to pozytywne przeżycie warte swojej ceny - intensywna nauka zakończona opanowaniem określonych umiejętności. Dla mniej zdecydowanych wybór tej formy nauki może być ryzykowny ze względu na cenę, formę zajęć oraz specjalizację w konkretnym kierunku. Przed rozpoczęciem kursu warto sprawdzić, czy oferta edukacyjna jest aktualna i zgadza się z wymaganiami stawianymi przed potencjalnymi pracownikami w ogłoszeniach o pracę.
Samodzielna nauka przez Internet
Ze wszystkich dróg wymaga najwięcej samodyscypliny i samozaparcia. Internet pełen jest wiedzy na temat programowania, lecz nie jest ona w żaden sposób usystematyzowana, więc taka forma nauki może być czasochłonna. Odpłaci się jednak dużą samodzielnością, która jest niezwykle potrzebna w tym zawodzie.
Ile czasu potrzeba, by zostać programistą?
Odpowiedź brzmi: to zależy. Nie wszyscy mogą lub chcą poświęcić tyle samo czasu każdego dnia na szlifowanie swoich umiejętności. Czasami wystarczy niewiele - nawet w kilka miesięcy od rozpoczęcia nauki można uzyskać stanowisko junior developera. Wymagać to będzie jednak kilku godzin pracy dziennie. Czas ten potrafi się jednak kilkukrotnie wydłużyć - nie tylko ze względu na ilość codziennie poświęcanego czasu, ale także przez motywację oraz nastawienie.
Dla niektórych wystarczającą motywacją będzie perspektywa dobrego zarobku i zdobycia umiejętności umożliwiających zatrudnienie w stabilnym sektorze gospodarki. Dla innych motywacją będzie nauka sama w sobie. Ciekawość świata oraz czerpanie przyjemności ze zdobywania nowych zdolności wystarczy, by utrzymać ducha walki w trakcie procesu edukacji.
Pomocne w nauce będzie wybranie takiej dziedziny programowania, która wzbudza naszą ciekawość. Im większa fascynacja wobec poznawanych zagadnień, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że nauka szybko nas zmęczy, bądź znudzi. Znalezienie połączenia między naszą pasją, a programowaniem będzie świetnym motywatorem. Idealnym przykładem będzie game development dla ludzi, którzy na codzień czerpią przyjemność z grania w gry komputerowe. Uczestniczenie w procesie ich powstawania może być decydującym czynnikiem zachęcającym do nauki.
Kto może zostać programistą?
Programistą może zostać prawie każdy. Dużo zależy od nastawienia i ścieżki, jaką obierze potencjalny programista. Dopasowanie sposobu i tempa nauki jest równie ważne, co odpowiednia motywacja i predyspozycje. Nie są one jednak decydujące, a wiele z nich można wypracować z biegiem czasu. Oczywiście, najłatwiejszy start będą miały osoby, które w naturalny sposób zafascynowały się programowaniem samym w sobie i to właśnie ono stanowi ich pasję. Pozostali nie powinni czuć się jednak zniechęceni tym faktem, ponieważ każdy, bez względu na dotychczasowe wykształcenie czy doświadczenie, może okazać się świetnym programistą.
To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.
Poprzedni artykuł - Kobiety w Świecie IT. Czy Kobiety Mają Mniejsze Szanse By Odnaleźć Się w Programowaniu?
Następny artykuł - Ile Czasu Zajmuje Nauka Programowania Od Zera? Ile Czasu Potrzebuję By Nauczyć Się Podstaw?