Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

piątek, 14 stycznia 2022
Istnieją takie zawody, które niezależnie od wszelkich czynników zewnętrznych, można jasno opisać i scharakteryzować tak, aby nikt nie miał wątpliwości czym tak naprawdę zajmuje się dana osoba. Są również i takie zawody, których specyfika różni się w zależności od wielu cech, m. in.: rodzaju działalności, miejsca siedziby firmy, wielkości i pozycji rynkowej, struktury organizacyjnej, a nawet przyjętych zasad funkcjonowania. Wspomniane czynniki różnicujące sprawiają, że charakter pracy osób na tym samym stanowisku w dwóch różniących się od siebie firmach, może całkowicie się między sobą różnić. Przykładem tego typu zawodu jest praca programisty – osoba sprawująca tę rolę w dużej korporacji międzynarodowej w centrum Warszawy będzie na pewno inaczej opisywała typowy dzień swojej pracy, aniżeli programista pracujący w małej, lokalnej firmie z siedzibą poza miastem.

Jak Wygląda i Na Czym Polega Praca Programisty?


W każdej firmie może to wyglądać inaczej


W zależności od tego, czy programista pracuje dla korporacji, agencji reklamowej, software house, czy też jest freelancerem, jego praca może wyglądać nieco inaczej. Różnice mogą występować już na etapie trybu pracy – w jednej firmie możliwa będzie praca zdalna, w innej z kolei przyjętą formą będzie jedynie praca stacjonarna. Wszystko zależy od firmy, w której się pracuje. W tej branży możliwa jest jednak dość duża elastyczność. Tu liczą się bowiem konkretne efekty, a nie sposób, w jaki do nich dojdziesz.

W niektórych firmach, szczególnie tych większych, narzucany jest pewien schemat dnia, który ma na celu ułatwienie i usprawnienie pracy programisty. W takich firmach przyjmuje się bardziej zespołowe podejście do pracy. W działach odpowiedzialnych za rozwój technologiczny firmy, każdego dnia opracowywane są zadania wynikające z bieżącej potrzeby udoskonalenia oraz implementacji nowych funkcjonalności pod kątem optymalizacji oprogramowania, a także naprawiane są wszelkie błędy wynikające z działania aplikacji i programów oraz stale rozwijane jest dotychczasowe zaplecze technologiczne.

Nowe projekty omawiane są szczegółowo, a następnie dzielone są na mniejsze zadania pomiędzy poszczególne osoby zaangażowane w ich realizację. Tak rozdzielone obowiązki przyczyniają się do zwiększenia efektywności pracy indywidualnej poszczególnych osób odpowiedzialnych za realizację projektu. Gdy programista ma jasno sprecyzowane cele, wie czym ma się zająć i sprawniej wykonuje swoją pracę własną.

Taki zespołowy model pracy zakłada również możliwość konsultacji efektów swoich prac w zespole, dzięki czemu stale monitorowane są postępy prac każdej z osób i na bieżąco korygowane są wszelkie błędy. Takie dzielenie się efektami swoich działań oraz bieżące omawianie rozwiązywanej problematyki jest świetną możliwością dzielenia się swoimi sugestiami z innymi i jednocześnie czerpania wiedzy od bardziej doświadczonych osób.


Różne ścieżki zawodowe


Charakter pracy programisty zależy również od dziedziny, jaką zajmuje się na co dzień. W zależności od kierunku rozwoju swojej ścieżki zawodowej, programista może specjalizować się w następujących obszarach:
  • Front-end Developer – zakres działań takiego programisty skupia się głównie na wyglądzie zewnętrznym strony czy aplikacji oraz dbaniu o ich intuicyjność, funkcjonalność i responsywność,
  • Back-end Developer – zakres działań programisty opiera się głównie na tworzeniu aplikacji na serwerze, konstruowaniu baz danych w oparciu o różnorodne języki programowania - najpopularniejsze języki programowania do tego typu działań, to: C#, Python, Ruby, bądź Java,
  • Full stack Developer – praca tego typu programisty łączy umiejętności zarówno z obszaru front-end developera, jak i back-end developera.

Efektem wielogodzinnych działań programistów są:
  • strony internetowe,
  • aplikacje webowe,
  • aplikacje mobilne,
  • aplikacje desktopowe,
  • programy i systemy komputerowe.

Programowanie, to nie tylko pisanie kodu


Wiele osób, które tak naprawdę nie bardzo wie jak wygląda praca programisty i czym jest programowanie, podchodzi do tego tematu stereotypowo myśląc, że jest to tylko wielogodzinne siedzenie przed komputerem i pisanie kodu.

W rzeczywistości kodowanie stanowi tylko pewną część codziennej pracy programisty. Praca programisty polega przede wszystkim na myśleniu – tylko osoby o bystrym umyśle i umiejętności logicznego myślenia przyczynowo – skutkowego będą się czuły w takiej pracy jak ryba w wodzie.


Czym zajmuje się programista?


Praca developera jest złożonym procesem analitycznym, wymagającym stałej optymalizacji swoich działań oraz konsultacji ich z innymi członkami zespołu, m.in. programistami, grafikami, czy nawet bezpośrednio z klientami. Większą część dnia trzeba poświęcić analizie problemów, omówieniu ich z innymi członkami zespołu oraz szukaniu optymalnych rozwiązań, aniżeli na samym kodowaniu.

Praca programisty to ciężki kawałek chleba, ponieważ bez odpowiedniej determinacji, cierpliwości i koncentracji na celu, można zniechęcić się przy najmniejszym problemie. Jednak w tej pracy pojawiające się problemy są naturalnym procesem codziennych działań i dla dobrego programisty są one motywatorem i kierunkiem do koniecznej zmiany zawartości kodu programu czy aplikacji, w celu ich ulepszenia, aniżeli czynnikiem demotywującym.

Codzienna praca programisty przynosi różnorodne wyzwania, dlatego osoby, które odnajdują się w pracach o charakterze analitycznym na pewno odnalazłyby się w tym zawodzie. Bez czerpania satysfakcji i zadowolenia z możliwości rozwiązania pojawiających się problemów trudno będzie odnaleźć się w tym zawodzie. Tak ważne przecież, aby w życiu zawodowym robić to co się lubi i czerpać z tego radość.

To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społecznościdarmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.

Poprzedni artykuł - 100 Pytań (i Odpowiedzi!) z Rozmów Kwalifikacyjnych Dla Młodszych Programistów C#/.NET (Część 10/10).
Następny artykuł - Jak Wygląda Typowy Dzień Pracy Programisty?
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
CTO & Founder - FindSolution.pl
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w Blazor, ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin