Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

czwartek, 21 kwietnia 2022
Programowanie jest jedną z tych dziedzin nauki, która z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wraz z rosnącą popularyzacją zawodu programisty coraz więcej osób decyduje się zgłębiać tę wiedzę na własną rękę. Widząc oczami wyobraźni perspektywę tworzenia autorskich gier, programów i aplikacji, pragną chociażby w minimalnym stopniu przybliżyć się do osiągnięcia pełnej samodzielności, decydując się na rozpoczęcie swej przygody z kodowaniem od stawiania pierwszych samodzielnych kroków w kierunku zgłębiania tajników programowania. Zaciekawieni tematyką programowania zwykle rozpoczynają przeszukiwanie Internetu, chcąc poznać tą dziedzinę nauki na tyle, by móc podjąć pierwsze samodzielne działania.

Pośród niedoświadczonych w tej dziedzinie osób często panuje mylne przekonanie, czym tak naprawdę jest programowanie i jak wygląda praca programisty. Mając nieprawdziwe wyobrażenie na ten temat, takie osoby tworzą w swej głowie pewną iluzję i ułudę programowania, stawiając sobie przy tym nierealne cele i oczekiwania. Dlatego tak ważne jest zadbanie o budowanie swojego pierwszego doświadczenia programistycznego, tak aby mieć realny ogląd na to czym jest programowanie oraz z czym wiąże się codzienna praca programisty i bez problemu móc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy tak naprawdę programowanie jest dla mnie.

Efekty tego mogą być różne. Niektórzy, przytłoczeni nadmiarem informacji mogą już na starcie porzucić myśl o nauce programowania, twierdząc, że jest to dla nich coś trudnego i niemożliwego do zgłębienia. Z kolei ci bardziej zdeterminowani mogą zdecydować się na podjęcie samodzielnej nauki, chcąc poznawać krok po kroku wszelkie istotne zagadnienia z zakresu programowania w oparciu o lekturę specjalistyczną i wideo – poradniki, tak aby zyskać pełną swobodę w działaniu. Jeszcze inni, nie czując się na siłach, aby podjąć samodzielną naukę programowania, zdecydują się rozpocząć studia informatyczne lub kursy specjalistyczne, by móc nabierać wprawy pod czujnym okiem ekspertów.

Samodzielna nauka programowania ma swoje wady i zalety. W dzisiejszym wpisie chciałbym przyjrzeć się właśnie temu, jakie konsekwencje niesie za sobą indywidualna nauka, a także wskazać, co można zyskać decydując się na taką formę nauki.

Wady i Zalety Samodzielnej Nauki Programowania z Darmowych Materiałów


Tylko dla wytrwałych i zdeterminowanych


Wbrew pozorom indywidualna nauka programowania nie jest dla każdego. Niestety ta forma nauki narażona jest na wpływ wielu bodźców zewnętrznych, które z czasem mogą okazać się dla niektórych nie do przejścia. Nie każdy jest na tyle wytrwały, aby kontynuować naukę mimo pojawiających się trudności. Niestety bez odpowiedniego zaangażowania samodzielna nauka może okazać się mało skuteczna, bowiem w tym obszarze ostateczne rezultaty zależą od własnej determinacji i cierpliwości. Tak naprawdę osobom nieposiadającym takie cechy może być trudno poradzić sobie w momencie, gdy pojawią się pierwsze problemy, ponieważ może je to demotywować do dalszej pracy.

W branży IT ważna jest też konsekwencja i samozaparcie. Niezwykle istotne jest, aby wypracować sobie taki system nauki, który pozwoli stopniowo przybliżać się do stawianych sobie celów. W tym przypadku samodzielna nauka nie obędzie się bez przemyślanego planu działania. Mimo to wśród samouków istnieje wiele utalentowanych osób, które odnoszą równie spektakularne osiągnięcia, co zawodowcy. Wielu programistów – amatorów każdego dnia łamie stereotypy, tworząc nietuzinkowe rozwiązania technologiczne, jednocześnie udowadniając innym, że nie tylko osoby po studiach i kursach są w stanie odnosić sukcesy.


Niższe koszty związane z nauką


Możliwości nauki programowania jest wiele – od kursów, po studia specjalistyczne oraz bootcampy, na nauce własnej kończąc. Każda z tych metod ma swoje plusy i minusy, jednak to co je różni to koszt. Nie każdy może sobie pozwolić na wydatek rzędu kilku tysięcy zł po to, aby zdobyć nowe umiejętności, nie mając przy tym pewności, że jest to coś, co faktycznie polubi i będzie mu to sprawiało satysfakcję. Każdy ma inną sytuację finansową, dlatego też na co innego może sobie pozwolić. Koszt jest więc istotnym aspektem, który często wpływa na ostateczną decyzję dotyczącą wyboru formy nauki programowania.

To od Ciebie zależy czy zdecydujesz się na samodzielną naukę, czy też wybierzesz studia, bądź kurs. Nawet jeśli zechcesz uczyć się samodzielnie, możesz przeznaczyć 0zł, a możesz też 10000 zł na naukę własną. Można bowiem bazować na darmowych poradnikach, a można inwestować w płatne materiały dydaktyczne, które usprawniają naukę i pozwalają usystematyzować posiadaną wiedzę. Tyle samo możesz wydać też na studia, bądź kursy – to Ty decydujesz o swym kierunku rozwoju, formie nauki i tym ile pieniędzy przeznaczysz na naukę programowania.


Możliwość zrezygnowania w dowolnym momencie nauki


Często spotyka się osoby, które rozpoczynają różne kursy, bądź studia i po jakimś czasie rezygnują z nich, twierdząc, że nie czują się w tym dobrze. Decydując się na naukę programowania nie mamy pewności, jak potoczy się nasza droga. Niewykluczone, że może zakończyć się w podobny sposób także i w naszym przypadku. Aby uniknąć wszelkich negatywnych konsekwencji wynikających z podjętej decyzji o rezygnacji, warto rozpocząć swą przygodę z programowaniem od darmowych poradników i literatury branżowej, utwierdzając się w przekonaniu, że faktycznie jest to coś dla nas, co nas fascynuje i co chcemy poznawać.

Nie ma sensu angażować tak dużego nakładu pieniędzy i podejmować tak wiążących decyzji, jeśli do końca nie jesteśmy pewni, że jest to coś dla nas. Warto więc zweryfikować, czy faktycznie jest to nasz wymarzony kierunek rozwoju, a jeśli stwierdzimy, że programowanie jest czymś bliskim naszemu sercu, zdecydować się na podjęcie bardziej wiążących decyzji dotyczących formy nauki. Należy pamiętać, że im więcej kroków się postawi, tym trudniej jest zrezygnować i z tym większymi konsekwencjami wiąże się decyzja związana z rezygnacją.


Tempo nauki dostosowane do naszych predyspozycji


Jednym ze znaczących argumentów świadczącym o tym, że indywidualna nauka jest bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem w porównaniu do innych jest fakt, że w przypadku samodzielnej nauki tempo przyswajania nowej wiedzy możesz dostosowywać indywidualnie, dostosowując je do własnych możliwości. Jest to duży plus, biorąc pod uwagę, że każdy ma inne predyspozycje, umiejętności, możliwości i łatwość przyswajania nowych informacji.

Dokonując wyboru właściwej dla siebie formy nauki musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest to dla Ciebie istotny aspekt podczas nauki. Musisz jednak mieć świadomość, że na studiach i kursach tempo (zazwyczaj) dostosowywane jest do ogółu, a nie poszczególnych osób, dlatego też tego typu formy nauki nie dają tak dużego komfortu i swobody, jak ma to miejsce w przypadku samodzielnej nauki.

Pracując indywidualnie sam dostosowujesz intensywność przyswajania nowych zagadnień oraz czas potrzebny na nauk, bez względu na to, czy bazujesz na książkach, forach, czy wideo – poradnikach. Dużym atutem jest również to, że przy samodzielnej nauce zawsze możesz wrócić do problematycznych kwestii lub zatrzymać się dłużej na danym temacie, bowiem w tym przypadku Ty sam jesteś dla siebie organizatorem.


Brak mentora, który zweryfikuje, podpowie, wytłumaczy


Indywidualna nauka wiążę się z dużą odpowiedzialnością, jaka spoczywa na osobie decydującej się na podjęcie samodzielnej przeprawy przez świat programowania. Taka osoba musi nie tylko odpowiednio dobierać zagadnienia, lecz także weryfikować wiarygodność przyswajanych informacji i mimo tego nie zawsze ma 100% pewność, że prawidłowo interpretuje zdobytą wiedzę. W przypadku samodzielnej nauki zdanym jest się wyłącznie na siebie oraz powszechnie dostępne źródła wiedzy. Samoukom niekiedy może brakować kogoś, kto zweryfikowałby, czy prawidłowo zrozumieli oni dane zagadnienie, czy ich tok rozumowania jest poprawny, bądź po prostu kogoś, kto by odpowiedział na nurtujące pytania.

Samoucy zwykle posiłkują się wiedzą zdobytą na forach internetowych lub grupach, na których to mniej lub bardziej zaawansowani pasjonaci programowania dzielą się swoimi doświadczeniami. Niestety w takich miejscach nie zawsze są kompetentne osoby, a co za tym idzie, nie zawsze można być pewnym wiarygodności zdobywanych informacji, jak ma to miejsce w przypadku kontaktu z mentorem, bądź wykładowcą na studiach, który to zawsze pozostaje w gotowości dla swoich studentów, bądź uczestników kursu.


Ryzyko powielania błędów


Ucząc się programowania samodzielnie istnieje ryzyko powielania istotnych błędów z uwagi na brak osoby, która na bieżąco obserwowałaby nasze postępy w nauce i weryfikowała nasz tok rozumowania oraz wiarygodność przyswajanej wiedzy, zwracając uwagę na to, czy nie przyjmujemy złych nawyków. Warto więc już od samego początku swej przygody z programowaniem zwracać uwagę na poprawność składni, przejrzystość zapisu kodu oraz skuteczną optymalizację kodu, aby wyrabiać w sobie dobre nawyki i ułatwiać sobie pracę.

Decydując się na samodzielną naukę warto jest nawiązywać wartościowe relacje, aby mieć w swoim otoczeniu osobę, która doradzi, wesprze i w razie potrzeby wskaże odpowiednią ścieżkę, którą powinniśmy podążać, tak aby uchronić się przed powielaniem często powtarzanych błędów. Tak więc samodzielna nauka niesie ryzyko przyjęcia złych przyzwyczajeń i powielania istotnych błędów, dlatego podejmując naukę w tejże formie, warto utrzymywać kontakt także z innymi programistami, biorąc przykład jedynie z tych najlepszych.


Możliwość pominięcia ważnych zagadnień


Decydując się na samodzielną naukę programowania zwykle sami subiektywnie dobieramy interesujące nas treści, tematy i zagadnienia. Przyjmując własny plan działania zwykle pomijamy mało interesujące nas tematy i skupiamy się jedynie na tym, co lubimy i co sprawia nam przyjemność. Podczas indywidualnej nauki programowania zwykle największą uwagę przykładamy do samego programowania, pomijając przy tym na pozór "zbędną" teorię. Niestety takie podejście może przyczynić się do pominięcia istotnych zagadnień mających wpływ na jakość i skuteczność naszych działań.

Czasem pominięcie jednego istotnego aspektu może kosztować nas sporo dodatkowej pracy, gdy okaże się, że utknęliśmy w martwym punkcie i nie jesteśmy w stanie ruszyć dalej, ponieważ brakuje właśnie tego jednego elementu całej "układanki", którym jest właśnie ta wiedza teoretyczna, którą wcześniej pominęliśmy. Dlatego tak ważne jest, aby przyjąć pewną strategię i ustalić pewien plan działania, tak aby z jednej strony przybliżać się stale do osiągnięcia pełnej samodzielności, a z drugiej mieć pewien punkt odniesienia, który uchroni nas podczas codziennej nauki przed pominięciem ważnych zagadnień.


Nauka tego co lubimy i na naszych zasadach


Mimo tak wielu argumentów potwierdzających to, jak niezwykle trudnym i obarczonym ryzykiem zadaniem jest samodzielna nauka programowania warto dostrzec fakt, iż w rzeczywistości taka forma nauki pozwala nam uczyć się tego co lubimy, tego co sprawia nam przyjemność i to na takich zasadach, jakie nam odpowiadają. Podczas nauki własnej my sami przyjmujemy rolę organizatora – Ty sam ustalasz w jaki sposób chcesz się uczyć, w jakiej kolejności chcesz poznawać nowe zagadnienia i z jaką intensywnością chcesz to robić. Sam wybierasz interesującą Cię technologię, narzędzia i uczysz się tylko tego, co faktycznie daje Ci satysfakcje i zadowolenie.

Nie musisz dopasowywać się do sztywnego planu zajęć, nie musisz uczyć się wszystkiego po trochu, lecz skupiasz się jedynie na tym, co faktycznie jest dla Ciebie ważne – na konkretnym obszarze programowania, dzięki czemu z czasem stajesz się ekspertem w pewnej wąskiej, wybranej przez siebie specjalizacji. Samodzielna nauka programowania pozwala Ci samodzielnie odkryć, w jakiej dziedzinie programowania czujesz się najlepiej, odkrywając przed Tobą swoje własne mocne strony.


Możliwość rozpoczęcia kariery programisty bez konieczności skończenia studiów


Wiele osób marzy o karierze programisty, lecz przed podjęciem konkretnych działań w tymże kierunku powstrzymuje ich myśl, że muszą poświęcić wiele lat na ukończenie studiów, bądź wykupić drogie kursy, aby móc w ogóle spróbować coś osiągnąć w tejże branży. Choć jeszcze kilkanaście lat temu sytuacja na rynku IT wyglądała zgoła inaczej, dziś najważniejszym czynnikiem warunkującym o przyszłych sukcesach zawodowych są posiadane umiejętności. Dziś nieważne jest, czy skończysz studia, kurs, czy wszystkiego nauczysz się sam – Twoje portfolio, Twój spryt i Twoja logika będą na potencjalnego pracodawcy najbardziej precyzyjną odpowiedzią na to, czy faktycznie nadajesz się do roli programisty.

Oczywiście każda ze wspomnianych form nauki ma swoje plusy i minusy. Każda też daje Ci inne zaplecze wiedzy, jednak ostatecznie to i tak od Ciebie zależy jaką wiedzę wyniesiesz, co z nią dalej zrobisz i jak pokierujesz swoją karierę zawodową. Niemniej jednak warto wiedzieć, że droga do kariery programisty jest otwarta dla każdego, niezależnie od tego, w jaki sposób zdobył wiedzę i nabył posiadane umiejętności.


Brak pewności, że uczę się czegoś, co kiedyś wykorzystam w pracy


Nie ma co ukrywać - ucząc się na własną rękę możesz liczyć jedynie na siebie. Należy pamiętać, że przyjmując taki tryb nauki brakuje nam pewnego "kawałka układanki", jakim jest praktyka. Niezależnie od tego, jaką drogę do osiągnięcia samodzielności w dziedzinie programowania obierzesz, z pewnością będziesz dążyć do osiągnięcia zamierzonego celu, jakim jest wymarzona kariera zawodowa.

Bazując jedynie na własnej wiedzy nie masz pewności, że uczysz się faktycznie tego, co jest niezbędne do rozpoczęcia przyszłej pracy zawodowej. Co więcej, jako samouk możesz doświadczyć braku ukierunkowania oraz wsparcia bardziej doświadczonych osób, które mają praktyczną wiedzę z obszaru IT i dzięki temu będą w stanie wskazać Ci na co zwrócić uwagę, aby ułatwić sobie start w drodze do pozostania zawodowym programistą.


Pułapka demotywacji – test na wytrwałość


Jak już wcześniej wspomniałem, nauka programowania jest jedynie dla wytrwałych, szczególnie jeśli zechce się jej uczyć na własną rękę. Podejmując się samodzielnej nauki programowania trzeba mieć jeszcze więcej motywacji i samozaparcia aniżeli kursanci, czy studenci informatyki, ponieważ pokus i trudności na drodze do osiągnięcia pełnej samodzielności jest jeszcze więcej. Każdego dnia trzeba odnajdywać w sobie motywację do działania, nie ustając w dążeniu do stawianych sobie celów. Dla takiej osoby nauka jest jeszcze bardziej problematyczna, ponieważ brakuje jej zewnętrznych bodźców, które motywowałyby ją do pozostania przy nauce.

Zainwestowane w studia lub kurs pieniądze, sztywny plan zajęć, podpisane umowy – to bez wątpienia czynniki, które zmuszają do wytrwałości w nauce pomimo pojawiających się przeciwności. Gdy uczy się programowania samodzielnie często bazuje się jedynie na darmowych poradnikach, czy ogólnodostępnej wiedzy, dlatego nie ponosisz aż tak dużego ryzyka, jak osoby, które poświęciły pieniądze, lub podporządkowały swoje życie pod studia, czy kurs. Samoukowi łatwiej zrezygnować z rozpoczętej nauki, bo poniesione przez niego straty nie są aż tak duże. Wytrwanie przy samodzielnej nauce jest więc trudne i obarczone ryzykiem, biorąc pod uwagę, że na początku może być naprawdę ciężko, co niestety może zniechęcić do dalszej nauki.

Ważne jest więc, aby odnaleźć w sobie wystarczająco dużo sił i determinacji, aby przetrwać wszystkie te trudne momenty, dając sobie szansę na realne poznanie programowania i podjęcie odpowiedzialnych decyzji, tak aby nigdy nie żałować, że się je podjęło.


Podsumowanie


Jak widać samodzielna nauka ma zarówno swoje plusy i minusy. Efektywność takiej nauki w głównej mierze zależy od indywidualnego nakładu pracy, konsekwencji i zaangażowania. Choć obecnie wiedza programistyczna jest na wyciągnięcie ręki, to niestety bez odpowiedniej samodyscypliny i dobrej organizacji pracy, ciężko będzie zmotywować się do długofalowej pracy własnej, tak aby zaobserwować jej realne i mierzalne efekty, jednocześnie ucząc się z taką intensywnością, aby nie kolidowało to z innymi posiadanymi obowiązkami.

Decydując się na podjęcie tego typu formy nauki warto korzystać z różnego rodzaju źródeł wiedzy, nawiązując jednocześnie relacje z innymi programistami i ekspertami, aby w przypadku pojawiających się problemów nie utknąć w martwym punkcie i nie zdemotywować się do dalszego działania, lecz mieć zawsze kogoś, kogo można o wszystko zapytać, tak aby nie przegapić ważnych sygnałów ku temu, że istnieje jakiś aspekt, który wymaga zatrzymania, uzupełnienia, bądź zweryfikowania.

Bez względu na to jednak, czy uczysz się samodzielnie, czy w praktykujesz inne formy nauki, warto dążyć do budowania w sobie pewności i świadomości działania, aby zawsze wiedzieć, że podąża się w dobrym kierunku.

To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.

Poprzedni artykuł - Jak Zjeść Słonia? Czyli Jak Podejść Do Dużego Zadania i Projektu?
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
CTO & Founder - FindSolution.pl
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w Blazor, ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin