Siedzenie jest groźne dla życia
Choć siedzący tryb życia jest niezwykle przyjemny, a przede wszystkim niemęczący, nie zaleca się go na dłuższą metę. Nawet jeśli siedzący tryb życia wynika z przyjętego trybu pracy oraz z postępu technologicznego (człowiek nie musi już ruszać się tyle, co kilkadziesiąt lat temu – ma samochód, wiele rzeczy można załatwić z domu, przemieszczanie może odbywać się bez nadmiernej aktywności – schody ruchome, windy), to w dalszym ciągu w jego naturze jest ruch. Wyłącznie siedzący tryb życia jest niebezpieczny dla zdrowia.
Do przykładowych z nich zaliczyć można m.in.:
- problemy z kręgosłupem,
- choroby nowotworowe (w tym nowotwór jelita grubego),
- nadciśnienie tętnicze,
- otyłość,
- choroby układu krążenia,
- cukrzyca II stopnia,
- dysfunkcje układu mięśniowo-szkieletowego.
Choć oczywiście ruch i aktywność nie eliminują w pełni zagrożeń i nie jest też powiedziane, że osoby aktywne fizycznie nie zmagają się z problemami, to aktywność fizyczna (dopasowana do możliwości i kondycji danej osoby) jest zdrową alternatywą dla siedzenia przed telewizorem czy komputerem (dla celów rozrywkowych). Tym bardziej, że brak ruchu, pewnego rodzaju monotonia w codziennym życiu, są sporym obciążeniem psychicznym, które może utrudniać pracę i efektywne wykonywanie obowiązków. Można więc powiedzieć, że brak aktywności fizycznej może wpływać na skuteczność wykonywanej pracy.
Po co nam ruch?
Każdy programista zadał sobie przynajmniej raz pytanie: po co mi ruch? Oczywiście nie każdy potrzebuje być wysportowany, nie każdy marzy o maratonach czy zdobywaniu szczytów górskich, jednak każdy chciałby w zdrowiu przeżyć jak najdłużej, chronić się przed przewlekłymi chorobami. Najczęściej chce się także mieć energię do działania, siłę do pracy i spokojną głowę. Żadnej z tych rzeczy nie osiągnie się, jeśli nie będzie się podejmowało jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Choć nie daje ona całkowitej ochrony przed chorobami i innymi zagrożeniami, nie można traktować jej jak magiczną receptę na wszystko, to jest dobrym wsparciem.
Wybierając aktywność fizyczną zyskuje się chwilę dla siebie, możliwość odpoczynku i zregenerowania sił. Ruch pomaga wzmocnić kręgosłup, złagodzić napięcia oraz daje szansę na rozbudzenie. Zapewnia energię, która jest potrzebna do działania. Przy okazji pozwala również utrzymać zdrowie fizyczne, a gdy potrzeba, daje możliwość zrzucenia zbędnych kilogramów. Niezależnie od tego, jakie się ma podejście do sportu, do aktywności fizycznej, warto uwzględnić ją w swoim codziennym grafiku.
Sporty dobre dla programisty
Wybór aktywności fizycznej, którą można podejmować w czasie wolnym od pracy jest niemal nieograniczony. Nie zawsze wiąże się też z dużymi wydatkami czy koniecznością posiadania jakiejkolwiek sprawności. W wielu przypadkach na początek wystarczą dobre chęci, motywacja i wolna chwila.
Do aktywności, od których można zacząć przygodę ze sportem, zaliczyć można m.in.:
- spacery,
- nordic walking,
- pływanie,
- jazdę na rowerze,
- jazdę na łyżwach/rolkach,
- bieganie,
- ćwiczenia w domu (z programami dostępnymi w Internecie),
- ćwiczenia z aplikacją.
Dla bardziej odważnych lub dla osób, które mają większe doświadczenie w sporcie i nie mają żadnych przeciwwskazań, również pojawia się wiele propozycji:
- wspinaczka,
- kajaki,
- siłownia,
- sporty walki,
- zajęcia zorganizowane,
- ćwiczenia rozciągające i rozluźniające,
- treningi personalne,
- sporty grupowe (piłka nożna, koszykówka, siatkówka, hokej),
- narty,
- tenis,
- zajęcia taneczne.
W przypadku programistów, którzy posiadają nienormowany czas pracy, przy którym obowiązków bywa bardzo wiele i trudno jest się od pracy oderwać, jest to szczególnie ważne i trudne. Warto wybrać taką formę aktywności fizycznej, która będzie sprawiać przyjemność. Dla zwiększenia motywacji można zaprosić kogoś do wspólnych ćwiczeń. W ten sposób chęć do ćwiczeń będzie większa, a druga osoba może dopilnować regularności treningów.
Z tego względu dla programisty dobrym rozwiązaniem są treningi z trenerem personalnym. W tym wypadku grafik jest bardzo elastyczny, dzięki czemu można lepiej dobrać terminy i określić najbardziej dogodny czas na ćwiczenia. Zyskuje się opiekę specjalisty, który nie tylko dobrze dobierze zestaw ćwiczeń, ale również dopilnuje poprawności ich wykonywania, a także zmotywuje do tego, by regularnie pojawiać się na treningach.
Ruch w pracy
Ciekawym rozwiązaniem, które stosowane jest coraz częściej w pracy przy biurku i przy komputerze jest wykorzystanie biurka, przy którym można stać. Kupując do niego bieżnię można jednocześnie pracować i ruszać się. Oczywiście jest to sposób dobry przy mniej wymagających zadaniach. Ewentualnie dla osób, które potrafią skoncentrować się na wykonywaniu wielu czynności jednocześnie. Decydując się na bieżnię pod stojącym biurkiem nie trzeba oczywiście biegać, można działać na niższych obrotach i w trakcie pracy można jednocześnie spacerować.
Dobrym sposobem jest też stepper, który także pozwala na wykonywanie delikatnych ruchów, które nie wymagają nadmiernej prędkości. Wybierając pracę w ruchu warto jednak ocenić, na ile wykonywane obowiązki można wykonać przy takim biurku i czy nie będzie to rozpraszać. Nie sztuką jest bowiem podejmowanie aktywności w trakcie pracy tylko po to, by za chwilę wykonywać kolejne poprawki. Tego rodzaju rozwiązanie warto zastosować, gdy czas wolny także spędza się przed komputerem lub gdy wykonuje się mniej absorbujące i bardziej rutynowe zadania.
W ten sposób zyska się pewność, że praca nie straci na swojej jakości, a codzienna dawka ruchu zostanie dostarczona bezpiecznie do organizmu. Warto podkreślić, że wykorzystanie spokojniejszej aktywności jest zdecydowanie bardziej korzystne dla osób, które wcześniej w ogóle się nie ruszały lub zmagają się z problemami zdrowotnymi, kiedy intensywny ruch nie jest wskazany.
Na co uważać?
Wybierając jakąkolwiek aktywność fizyczną należy przede wszystkim zastanowić się, czy jest ona dopasowana do realnych możliwości programisty. Nie można bowiem decydować się na radykalne zmiany trybu życia, na intensywny wysiłek, do którego organizm nie jest przyzwyczajony. Wówczas można sobie bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Wybierając więc formę aktywności warto zacząć od tych najprostszych. Nie trzeba też od razu robić całego treningu. Oczywiście im dłużej się ćwiczy, tym lepiej, jednak nawet 10 min ruchu każdego dnia jest lepsze, niż brak ruchu.
Z czasem dawkę tę można zwiększać, jednak tylko wtedy, gdy organizm jest na to gotowy i gdy ma się pewność, że nie będzie to szkodliwe. Warto pamiętać, by aktywność fizyczną podejmować 3-4 razy w tygodniu, z przerwami na regenerację. Niezależnie od tego, czy jest się początkującym i jak długo się ćwiczy, odpoczynek jest potrzebny. O przeciążenie organizmu jest bardzo łatwo, a to utrudnia nie tylko powrót do pełnej sprawności, ale może doprowadzić do kontuzji i utrudni codzienne wykonywanie obowiązków.
Warto więc na początek, swoją decyzję o rozpoczęciu aktywności fizycznej skonsultować z lekarzem lub trenerem. Warto też zacząć od aktywności, które są mniej obciążające (np. spacery, jazda na rowerze, pływanie), a dopiero później przechodzić do innych, bardziej zaawansowanych form aktywnego spędzania czasu. We wszystkim trzeba znaleźć umiar.
Podsumowanie
Choć budowanie zdrowych nawyków jest trudne w pracy, która odbywa się w nienormowany czasie, warto poświęcić trochę uwagi na wypracowanie nowych wzorców. Aktywność fizyczna jest jednym z nich. To dzięki niej można cieszyć się lepszym samopoczuciem fizycznym i psychicznym, a uczucie ociężałości czy przemęczenia łatwiej ustępuje. Jeśli więc w swojej pracy programista spędza po kilkanaście godzin dziennie, jeśli nie odżywia się zdrowo i często sięga po niezdrowe przekąski czy napoje, aktywność fizyczna jest niezbędna.
To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.
Poprzedni artykuł - Umiejętność Szukania Informacji – Ważna Umiejętność Dobrego Programisty