Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

wtorek, 22 marca 2022
Od czasów rewolucji cyfrowej minęło niecałe pół wieku, a świat zmienił się w tym czasie nie do poznania. Począwszy od prostych komputerów, poprzez telefony komórkowe, kończąc na wszechdostępnym Internecie oraz milionach urządzeń napędzanych systemami komputerowymi - niewiarygodny postęp, jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci sprawił, iż nic nie jest już takie samo. Nasi rodzice, czy dziadkowie nie pomyśleliby w dzieciństwie o rzeczach, których teraz używamy na co dzień. Rzeczy tak prozaiczne, jak zamawianie jedzenia, wezwanie taksówki, robienie zakupów - Internet wszystko nam to teraz umożliwia. Nie odbywałoby się to jednak bez kodu ukrytego pod spodem.

Jak Zostać Programistą? Czy Programista Powinien Ciągle Się Uczyć?


Programiści - bohaterowie naszych czasów


Na praktycznie każdym kroku spotykamy się dzisiaj z pracą wykonaną przez programistów. Każde urządzenie, program, czy aplikacja napędzane są przez napisany przez kogoś kod. Każda gałąź gospodarki potrzebuje programistów, dlatego jest na nich tak ogromne zapotrzebowanie. Według serwisu Statistica do 2024 roku liczba programistów na całym świecie wzrośnie do blisko 29 milionów.

Od wspomnianych już aplikacji na telefon, po programy, dzięki którym funkcjonują ogromne zautomatyzowane fabryki - deweloperzy są w dużym stopniu odpowiedzialni za nasze wygodne życie. Ich szczególną rolę widać bardzo dobrze od początku pandemii koronawirusa. Ze względu na wzrost popytu na usługi mobilne firmy o profilu IT miały szerokie pole do rozwoju, a osób chętnych do nauki programowania wciąż przybywa.


Czy warto zostać programistą i jak się do tego zabrać?


Sektor IT to aktualnie jeden z najbardziej stabilnych sektorów gospodarki. Popyt zarówno na urządzenia, jak i usługi ciągle rośnie, dlatego nie ma obawy, że osoba, która decyduje się na przebranżowienie, nie znajdzie pracy. Kolejnym argumentem "za" są zarobki. Z danych Randstad wynika, że pracownicy IT byli tymi, którzy najrzadziej sygnalizowali obniżki pensji, a najczęściej - podwyżki. Często już na starcie widać ogromną różnicę w otrzymywanym wynagrodzeniu. Nawet junior developer może zarabiać powyżej średniej krajowej.

Na pytanie: "Gdzie zacząć?" nie ma dobrej odpowiedzi, ponieważ istnieje zbyt wiele ścieżek kariery, które można wybrać. Jest wiele dziedzin i języków programowania, od których zależy, czym przyszły programista będzie się zajmował.

Aplikacje mobilne (na telefony lub tablety) lub aplikacje desktopowe (działające na komputerze).

Front-end - to część programu, którą posługują się użytkownicy. Jej sprawne zaprojektowanie zapewnia optymalne użytkowanie i przyjemność pracy dla użytkownika. Tzw. "frontendowcy" posługują się zazwyczaj językami HTML, CSS lub JavaScript.

Back-end - to "siła napędowa". Część programu, która odpowiada za budowę aplikacji serwerowej, która zasila aplikację front-endową, obsługuje komunikację między serwerami i bazy danych. Wiodące języki programowania to: C#, PHP, Ruby, Java, i Python.

Full Stack Developer to osoba zajmująca się zarówno Front- jak i Back-endem.

Gry i ich programowanie to kolejna bardzo obiecująca dziedzina. Jest ona o tyle pociągająca, że dla wielu łączy się automatycznie z ich hobby - grami komputerowymi.

Programowanie urządzeń przemysłowych, np. maszyn do masowej produkcji albo maszyn CNC.

Analiza baz danych - chyba najbardziej pożądana przez firmy na całym świecie funkcja. Dzięki niej zebrane przez przedsiębiorstwa dane na temat klientów mogą zostać przekute w nowe strategie i działania mające na celu zwiększenie zysków.

Przed rozpoczęciem nauki warto sprawdzić także aktualne oferty pracy, by mieć pojęcie na temat zapotrzebowania rynku pracy. Na koniec zostaje już tylko obejrzeć kilka tutoriali, bądź przeczytać książkę i ocenić, czy programowanie jest tym, czym bylibyśmy w stanie się zająć. Jedni zafascynują się kodowaniem od samego początku, drudzy od razu stwierdzą, że nie tak to sobie wyobrażali.


Ścieżki do zawodu programisty


1. Studia informatyczne
To rozwiązanie jest dobre szczególnie dla osób młodych z dużą ilością wolnego czasu. Dają możliwość nauki tego, czego samemu ciężko jest się dowiedzieć. Także możliwość zdobycia kontaktów i poznania ludzi z branży jest o wiele większa dzięki nim. Niestety nie istnieją studia z programowania i ta umiejętność nadal wymaga samodzielnej pracy. Ten fakt także przynosi wiele korzyści ponieważ samodzielność to cecha bardzo pożądana w tym zawodzie. Jednak portal No fluff Jobs przeprowadził wśród swoich czytelników ankietę, według której tylko 17% programistów uważa studia za przydatne w nauce programowania.

2. Kursy programowania online
Wiele osób sądzi, że na kurs/szkolenie online warto zapisać się, kiedy wiadomo, co przyda się w pracy najbardziej, w jakim kierunku chce się iść i doszkalać. Po podjęciu decyzji o podejściu do kursu online warto zwrócić uwagę na aktualność oferty edukacyjnej, czy jest ona świeża i czy zgadza się z tym, czego oczekują od programistów przyszli pracodawcy w ogłoszeniach o pracę. Tutaj polecę Ci szkolenie online pod okiem mentora: Zostań Programistą .NET. Wielu absolwentów tego szkolenia rozpoczynało naukę od zera, a dzisiaj pracują już jako programiści. Zasady, sposób nauczania i zakres wiedzy do opanowania są bardzo przejrzyste, dzięki czemu nie trzeba się bać utraty pieniędzy. Także czas i miejsce nauki są dowolne, a i tryb pracy nastawionej na samodzielne wyszukiwanie informacji od razu przygotowuje do pracy zawodowej.

3. Internet, m.in. Youtube
To stary, sprawdzony sposób, aby pozyskać wiele ciekawych, często najnowszych informacji i "być na bieżąco" jeśli chodzi o rozwój programowania. Ten sposób to jednak wyzwanie dla wytrwałych - wiedza nie jest usystematyzowana, jak na kursie - wiele z podanych informacji trzeba samodzielnie ocenić jako przydatne. Niewątpliwym plusem jest nauka szybkiego i efektywnego wyszukiwania potrzebnych informacji.

4. Bootcampy programistyczne
Czyli inaczej - intensywne szkolenia online z zakresu programowania. Zazwyczaj trwają kilka tygodni, a zajęcia odbywają się indywidualnie z przydzielonym mentorem oraz na żywo przez Internet. Zapewniają one jakość kursów programowania w zaciszu domowym pod okiem fachowców. Niestety ich cena jest zdecydowanie za duża (często ponad kilkanaście tysięcy złotych), stąd taką formę nauki zdecydowanie odradzam.


Czy programista powinien ciągle się doszkalać?


Odpowiedź na to pytanie jest bardzo krótka, choć składa się na nią wiele czynników. Tak, programista powinien się ciągle doszkalać.

Poziom wiedzy przekłada się bezpośrednio na zarobki. Junior developer nie zarabia mało, lecz nieporównywalnie mniej od senior developera. W latach 90 programista potrzebował 11 lat, by przejść między tymi dwoma stanowiskami. Dziś ten czas skrócił się ponad dwukrotnie, a rekordzistom zajmuje to jedynie kilkanaście miesięcy.

Doszkalania wymaga rynek. Wciąż pojawiają się nowe technologie, które wymagają udoskonalonych technik programowania, dlatego kariera w branży IT polega na ciągłym szlifowaniu swoich umiejętności. Wyjście z obiegu nawet na kilka miesięcy może skutkować trudnymi do nadrobienia zaległościami w bieżącej wiedzy branżowej.

Im większe umiejętności, tym cenniejszy pracownik na rynku pracy. Pracownik o wyższych kwalifikacjach stanowi niebagatelną wartość dla potencjalnego pracodawcy, dlatego firmy zabiegają o takich właśnie programistów. Warto szkolić się nie tylko w znanej już sobie dziedzinie, ale uczyć się także innych technologii i języków programowania. Uzyskać można w ten sposób nie tylko możliwość awansu i większe zarobki, lecz także kompleksowe spojrzenie na problemy stawiane przez zleceniodawców.

Doszkalanie się jako sposób na wypalenie zawodowe. Jednym z jego przyczyn jest monotonia wykonywanych obowiązków, przez co praca programisty narażona jest w szczególny sposób na ryzyko wystąpienia syndromu wypalenia. Sposobem na zapobiegnięcie temu jest nauka nowych umiejętności, dzięki czemu nuda nie będzie problemem.


Podsumowując - czy warto się doszkalać?


Różnorodność, jaką przedstawia branża programowania kryje za sobą ogromny potencjał. Różne języki programowania są używane przez różne dziedziny oraz wiele gałęzi gospodarki, więc konkretne zdolności mogą zostać wykorzystane w firmach o różnych profilach. Zdobywanie wiedzy zawsze jest w cenie, szczególnie jeżeli chodzi o dziedzinę, która stanowi o naszym życiu zawodowym. Przełoży się ona na zarobki, pewność siebie w podejmowanych decyzjach oraz autorytet wśród innych pracowników.

To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.

Poprzedni artykuł - Ile Godzin Dziennie Powinien Się Uczyć Programista? Jak Znaleźć Czas Na Naukę Programowania?
Następny artykuł - 10 Sposobów By Znaleźć Więcej Czasu Na Programowanie
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, Blazor, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin