Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

wtorek, 15 marca 2022
Branża IT - kiedyś zarezerwowana dla prawdziwych pasjonatów i tzw. "nerdów", dziś wraz z postępujący rozrostem coraz bardziej sprzyja osobom, które do tej pory nie zagłębiały się w tematykę komputerów bardziej, niż im było to potrzebne w codziennym życiu. Powstają coraz to nowe kursy i szkoły programowania, a Internet pełen jest materiałów, z których potencjalni programiści mogą czerpać wiedzę.

Ile Czasu Zajmuje Nauka Programowania Od Zera? Ile Czasu Potrzebuję By Nauczyć Się Podstaw?


Dlaczego warto nauczyć się programowania?


Postępujący rozwój technologii i cyfryzacja sprawiają, że zapotrzebowanie na programistów na rynku pracy wzrasta. Szybki rozwój branży IT powoduje powstawanie coraz większej ilości miejsc pracy dla specjalistów. Oficjalne szacunki mówią, że choć w Polsce obecnie pracuje około 250 tysięcy koderów (dane StackOverflow), to nadal istnieje około 50 tysięcy wakatów. Perspektywa dobrych zarobków i stabilizacja z możliwością pracowania z dowolnego miejsca na świecie jest niezwykle kusząca nie tylko dla osób młodych. Również osoby posiadające doświadczenie w pracy na innych polach często decydują się na przebranżowienie.

Średnie zarobki w sektorze IT, to według danych Pracuj.pl, nieosiągalne dla zwykłego Kowalskiego, kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Nawet dopiero wchodzący z branżę programiści mogą liczyć na wynagrodzenie dużo większe od przeciętnego. Ponadto awans do pewnego poziomu wynagrodzenia w tej branży jest w porównaniu do innych: marketingowej, usługowej, handlowej czy nawet finansowej o wiele szybszy.

Jeśli nawet osoba studiująca programowanie nie chciałaby pracować jako pełnoetatowy programista, to znajomość tego środowiska i umiejętność kodowania będą świetnym dopełnieniem kwalifikacji. W każdym startupie, bądź dynamicznie rozwijającej się firmie stawia się na nowe technologie, a to oznacza także częstą współpracę z zespołem programistów. Dobrze być wtedy osobą, która rozumie, na czym polega ich praca i umiejącą się z nimi sprawnie komunikować.


Ile zajmuje nauczenie się podstaw?


Jeżeli kandydat na programistę nigdy do tej pory nie miał styczności z żadnym językiem programowania, to musi uzbroić się w cierpliwość. Szacuje się, że na naukę podstaw programowania poświęcić trzeba od 300 do 400 godzin pracy. Może wydawać się to ilością niemożliwą do przejścia, lecz wystarczy poświęcić godzinę dziennie nauce, a już po roku zdobyte umiejętności pozwolą na wysyłanie swoich pierwszych aplikacji do firm poszukujących koderów. Osoby z większą ilością wolnego czasu mogą to zrobić nawet w szybszym tempie - przy pracy po 6 godzin każdego dnia ten sam efekt uzyskać będzie można już po niecałych dwóch miesiącach. Możliwość pisania swoich pierwszych programów to tylko jeden z benefitów ciężkiej pracy. Kolejnym jest fakt, iż opanowanie podstaw pozwoli zdobyć pracę na stanowisku Młodszego Programisty (Junior Developera).


Junior Developer i co dalej?


Nauczenie się podstaw to etap kluczowy, ale nie najważniejszy. To dopiero początek drogi programisty. Młodszy Programista, choć zdolny wykonywać już proste zadania na rzecz firmy, ma jeszcze dużo wiedzy do przyswojenia. Start w tej branży to świetny moment, by zacząć pracować nad zadaniami samodzielnie, we własnym zakresie. Chwytanie projektów dodatkowych - pomoc znajomym lub praca freelancerska oraz powoływanie do życia stworzonych przez siebie konceptów to coś, na co rekruterzy patrzą szczególnie przychylnym wzrokiem. Samodzielność to w pracy programisty coś niezbędnego, a nic tak jej nie uczy, jak popełnianie błędów i ich naprawa.

Dobrym krokiem byłoby rozpoczęcie aktywności w różnych społecznościach programistów lub organizacjach ich zrzeszających. Osoby na studiach informatycznych, bądź takie, które przeszły kursy programowania, są na delikatnie lepszej pozycji, ponieważ miały już możliwość poznania ludzi z branży. Nic jednak straconego - fora internetowe, grupy dyskusyjne, czy konwenty to świetne miejsca, by nie tylko poznać kogoś znającego temat programowania. To także okazja do dalszej nauki oraz świetna motywacja do pozostawania na bieżąco.

Podczas swojej pierwszej pracy możesz liczyć na wsparcie bardziej doświadczonych współpracowników. Nawet, jeśli na starcie w umiejętnościach juniora wystąpią pewne braki, to zaangażowanie w nadrobieniu ich zostaną zauważone, a za ciężką pracę otrzyma się sowitą zapłatę. Pod okiem kolegów początkujący programista nauczy się rozwiązywania coraz bardziej zaawansowanych problemów, a z czasem jakość pisanego przez niego kodu zacznie rosnąć. To etap trwający średnio około roku do dwóch lat i składa się on przede wszystkim z praktyki.


Awans na Medium Developera


Po roku-dwóch zauważyć będzie można duże zmiany. Kiedyś odległe i nieznajome technologie staną się codziennością, a nawet - zaczną się starzeć. Język programowania ulegnie znacznej poprawie, programista po takim czasie pracy będzie mógł nim władać biegle. Można tę sytuację porównać do wyjazdu za granicę w celu nauki języka obcego. Początkowo nieśmiałość i niepewność siebie dominują, ciężko się dogadać z innymi. Po jakimś czasie ciągłego mówienia okaże się, że nawet jeśli występują błędy, to nie przeszkadzają one w codziennej komunikacji. Tak samo jednak, jak nie zostaniemy profesjonalnymi nauczycielami angielskiego po wyjeździe do Wielkiej Brytanii, tak język programowania trzeba szlifować także na własną rękę.

Poszerzanie swojej wiedzy zawodowej jest kluczowe. Jest to szczególnie wyczuwalne w trakcie pracy nad własnymi projektami - widzi się najlepiej swoje braki, a poczucie odpowiedzialności za własny rozwój jest większe, niż podczas pracy w firmie. Warto szukać nie tylko informacji i technik zupełnie nowych, ale także rozwiązań, które pozwolą na usprawnienie i przyspieszenie pracy nad rzeczami, które już są nam znane. Praca programisty to także ciągłe aktualizowanie swojej wiedzy, ponieważ rozwój technologiczny sprawia, że informacje szybko tracą na świeżości.

Postęp oznacza pozostanie atrakcyjnym na rynku pracy. Medium Developerzy wg No Fluff Jobs stanowią aż około 54% wszystkich poszukiwanych przez rekruterów pracowników branży IT.


Co dalej z karierą?


Awans z Medium Developera oznacza uzyskanie stanowiska Senior Developera, a z czasem może i tytułu team leadera. W latach dziewięćdziesiątych programista potrzebował aż 11 lat, żeby z pozycji Juniora przejść na stanowisko Seniora. Na początku lat dwutysięcznych czas ten skrócił się do 6 lat. Później czas ten ulegał coraz większemu skróceniu. Jak mówią różne analizy aktualnie rekordziści osiągają tytuł seniora już po kilku latach pracy w zawodzie. W każdej firmie ten próg może wyglądać trochę inaczej. Jednak w dzisiejszych czasach kariera programisty wydaje się być o wiele łatwiej osiągalna, niż jeszcze trzydzieści lat temu.

Programiści uzyskujący to stanowisko nie tylko mają możliwość dzielenia się swoją wiedzą na kursach, czy wykładach, ale to oni odpowiedzialni są za kształcenie młodszych kolegów dopiero zaczynających przygodę w branży. Nie warto jednak osiadać na laurach, ponieważ IT zmienia się z roku na rok w bardzo dużym stopniu. Przybywają nowe technologie, a stare wychodzą z obiegu, informacje dezaktualizują się.


Czy wysokie stanowisko to koniec nauki?


Praca w IT to decyzja oznaczająca ciągłe doszkalanie się, naukę już przez całe swoje życie. To zdecydowanie nie jest zajęcie dla osób, które nie lubią poszerzać swojej wiedzy. Uczenie się nowych rzeczy i poprawianie już istniejących umiejętności to czynności wpisane w zawód programisty. Branża jest na tyle dynamiczna, że aby być na bieżąco z nowinkami technologicznymi, rozwiązaniami i językami kodowania, programista musi być przygotowany na ciągłe uzupełnianie swoich braków. Nie jest to jednak coś zarezerwowanego głównie dla osób z działu IT. Rozwój sztucznej inteligencji, automatyzacja i zmiany związane z nowymi technologiami wpływają na wszystkie gałęzie gospodarki i pracownicy na całym rynku pracy muszą być przygotowani na dostosowanie się do zmieniających się warunków.


Ile czasu zajmuje nauka programowania?


Odpowiedź na to pytanie zależy od stosunku, jaki mamy do samej dziedziny i ilość wiedzy, jaką chcemy przyswoić. Do nauki podstaw wystarczy nam rok, ale z odpowiednią motywacją, nie tracąc z oczu celu, możemy je osiągnąć w znacznie krótszym czasie. Tyle wystarczy do rozpoczęcia pracy w zawodzie programisty, ale nie do utrzymania się w nim przez dłuższy okres, a już na pewno nie do uzyskania awansu. Sama praca wymusi praktykę, a ta - naukę i rozwój. Jeśli już więc postęp następuje, czemu nie wykorzystać tego i nie uczyć się dalej?

Bardziej prawidłową odpowiedzią na pytanie byłoby więc stwierdzenie, iż tak długo, jak chcemy pozostać w zawodzie, tak długo musimy się go uczyć ciągle od nowa. Ciężka praca jest jednak nagradzana - deweloperzy mogą się cieszyć jednymi z najwyższych płac na rynku, dlatego warto poświęcić swój czas i zasoby, aby zdobyć nowe umiejętności. Podczas długich godzin nauki pierwszego języka programowania warto przypominać sobie powody, dla których podjęło się decyzję o kroczeniu właśnie tą ścieżką kariery. Po pokonaniu początkowego kryzysu nie pozostanie nic innego, jak progres i ewolucja.

To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.

Poprzedni artykuł - Czy Programowanie Jest Dla Każdego? Kto Może Zostać Programistą?
Następny artykuł - Ile Godzin Dziennie Powinien Się Uczyć Programista? Jak Znaleźć Czas Na Naukę Programowania?
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
CTO & Founder - FindSolution.pl
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w Blazor, ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin