Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

piątek, 26 listopada 2021
Coraz częściej słyszy się o stale rosnącym zapotrzebowaniu na specjalistów w dziedzinie IT. Rozwój technologiczny oraz postępująca cyfryzacja, przejawiająca się praktycznie w każdej dziedzinie życia sprawia, że programiści wydają się być potężną siłą napędową wielu branż, dlatego coraz częściej mówi się, że programowanie jest zawodem przyszłości. Wiele osób zaciekawionych coraz większą popularyzacją programowania, chciałoby spróbować swoich sił właśnie w tej dziedzinie, jednak już na starcie oceniają programowanie jako coś bardzo abstrakcyjnego, a wręcz niemożliwego do poznania. Duża część z tych osób, tak naprawdę nawet nie próbuje poznać idei programowania, lecz bez głębszego rozeznania, zraża się myśląc, że jest to coś tak trudnego, iż tylko nieliczni są w stanie to pojąć. Bywają również i takie osoby, które marzą o karierze programisty, lecz nie do końca wiedzą, z czym wiąże się ten zawód. Aby to zrozumieć należałoby dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest programowanie.

Czym Jest Programowanie? 10 Minutowe Wprowadzenie Dla Osób Nietechnicznych


Programowanie


Programowanie dotyka praktycznie każdej dziedziny naszego życia – to dzięki programistom możesz cieszyć się nieograniczonymi możliwościami swojego smartfona, korzystać z najnowszych aplikacji, które w czasie rzeczywistym są w stanie mierzyć jakość Twojego snu, mówić Ci ile kalorii spaliłeś podczas porannego treningu, czy wyliczyć jakie jest Twoje zapotrzebowanie energetyczne na podstawie ilości i kaloryczności spożywanych posiłków. To również dzięki nim możesz doświadczyć rozwijającej się robotyzacji – automatyczne roboty sprzątające, znajdujące się na dworcach biletomaty, czy chociażby bankomaty - to tylko nieliczne przykłady dokonań programistów. Bez wątpienia praca programistów ułatwia nam codzienne funkcjonowanie, a z efektami tej pracy stykamy się każdego dnia. Czy programowanie jest więc takie trudne, skoro używanie wszelkich udogodnień technologicznych przychodzi nam z taką łatwością? Korzystając z przeróżnych urządzeń i aplikacji widzimy jedynie zewnętrzny efekt wielogodzinnej pracy programistów. Co leży więc u jej podstaw? Na to pytanie, odpowiem Ci w tym artykule.


Programowanie, to nie tylko pisanie kodu


Choć definicji programowania jest wiele, nie wszystkie w pełni uświadamiają prawdziwą istotę tego pojęcia. Programowanie jest bowiem wieloetapowym procesem myślowo – zadaniowym, w efekcie którego możliwe jest rozwiązanie danej problematyki przy użyciu sprzętu komputerowego. Wszystko zaczyna się od uświadomienia sobie istnienia pewnego problemu, który możliwy jest do rozwiązania za pomocą konkretnych narzędzi.

Zdefiniowanie problematyki i jej opisanie to pierwszy krok, pozwalający na zwizualizowanie danego problemu oraz wyjaśnienie wszelkich niezrozumiałych kwestii.

Następnym krokiem jest wybór sposobu rozwiązania danego problemu oraz stworzenie schematu jego rozwiązania.

Kolejny etap to kodowanie, a więc przełożenie w mechaniczny sposób metody rozwiązania danego problemu za pomocą bibliotek i odpowiedniej składni charakterystycznej dla danego języka programowania. Taki zapis zawiera zestaw poleceń skierowanych do komputera, mających na celu wywołanie konkretnych działań.

Dalsze czynności polegają na wyłapywaniu i usuwaniu pojawiających się błędów w napisanym programie.

Następnie tworzona jest odpowiednia dokumentacja programu, którą należy opatrzeć uprzednio stworzony kod. Potem pozostaje już tylko dokładne sprawdzenie i testowanie napisanego programu.

Programowanie jest więc złożonym procesem, wymagającym przeprowadzenia następujących po sobie procedur, przebiegających często w oddzielnych fazach. Każdy z etapów programowania jest równie ważny i jednakowo przyczynia się do rozwiązania danego problemu, dlatego ważne jest, aby żaden z nich nie został pominięty, a dopiero całościowe podejście do problematyki pozwoli osiągnąć to na czym naprawdę nam zależy.


Programowanie, a kodowanie


Wielu osobom programowanie kojarzy się jedynie z wielogodzinnym pisaniem kodu, lecz w praktyce kodowanie jest tylko jednym z elementów całego twórczego procesu programistycznego. Kodowanie polega na pisaniu kodu źródłowego za pomocą wcześniej poznanych bibliotek języka programowania, w oparciu o posiadane, lub zgromadzone w procesie bieżącego odczytywania dane. Choć definicja ta może brzmieć przerażająco, to kodowanie jest bardzo logiczne. Jest to nic innego, jak przekazywanie do komputera poleceń w takiej sekwencji, aby ich uzyskać zamierzony efekt. Kod źródłowy jest więc swego rodzaju instrukcją, w której programista krok po kroku opisuje działania, które powinny się zdarzyć (przewidując efekty pracy komputera), aby przybliżyć się do rozwiązania danej problematyki. Kodowanie jest niczym proces pisania podręcznika, w którym opisujesz po kolei co należy zrobić, by móc się zbliżyć do założonego celu i tylko pełne zastosowanie się do opisanych wskazówek pozwala przybliżyć się do tego, to co jest zamierzeniem autora.


Zamiana kodu w program komputerowy


Pisząc dany program, programista posługuje się kodem źródłowym, który jest zapisem poleceń, które maszyna, czyli tak naprawdę komputer musi wykonać. Efektem prawidłowego wykonania następujących po sobie poleceń jest działający program. Użytkownik, który korzysta z takiego programu nie widzi zapisu tej instrukcji - widzi jedynie efekt jego odtworzenia. Kod źródłowy, będący efektem pracy programisty zapisywany jest w plikach. Taki plik jest jedynie czytelną formą zapisu następujących po sobie operacji. Aby mógł on zostać przekształcony w konkretny program, musi zostać zamieniony na czytelny dla komputera język, który wymusi na nim określone działania. Kod źródłowy jest poddany translacji, a więc tłumaczeniu na kod wynikowy. Taka translacja następuje w wyniku działania swoistego translatora (czyli kompilatora lub interpretera), który na bieżąco przekształca kod źródłowy w konkretne polecenia dla komputera. W rezultacie tłumaczenia kodu źródłowego powstaje kod wynikowy, który jak sama nazwa wskazuje jest wynikiem pracy wcześniejszej translacji.

Tak przetłumaczony kod w efekcie działań kompilatora zapisuje ciąg poleceń i danych w pamięci komputera w postaci zaszyfrowanych kodem binarnym poleceń (zapis 0-1). Komputer jest w stanie odczytać jedynie tak zaszyfrowane polecenia. Kodowanie jest więc swego rodzaju komunikacją między zamysłem ludzkim a maszyną. Umiejętność posługiwania się danym językiem programowania to nic innego jak umiejętność posługiwania się taką składnią, która powala na przetłumaczenie zamysłów autora na język rozumiany przez komputer. Programowanie wymaga więc kreatywności i umiejętności przewidywania swoich działań, aby dany problem rozpisać w taki sposób, by mieć pewność, że zrozumie go komputer i jednocześnie być pewnym, że osiągnie się zamierzony efekt.


Kod to dopiero początek


Myślisz, że wystarczy napisać kod, aby wszystko działało jak należy? Nic bardziej mylnego. Kod to dopiero wierzchołek góry lodowej. Tu bowiem dopiero zaczyna się praca programisty. Programista nigdy nie ma pewności, że napisany program zadziała tak jak powinien i nie wie, czy w nieoczekiwanym momencie nie pojawiają się tzw. bugi. Programowanie to nie tylko tworzenie kodu źródłowego, lecz ciągłe testowanie i sprawdzanie jego działania, aż do osiągnięcia zamierzonego efektu. Raz napisany kod wymaga wielogodzinnych testów i ciągłego wsparcia technicznego danego programu, czy aplikacji. Programista musi dbać o przeprowadzanie niezbędnych aktualizacji oraz stale utrzymywać kod źródłowy, aby zapewnić jego aktualność. Aby móc stworzyć wartościową i ułatwiającą funkcjonowanie życie aplikację, a przy tym zapewnić odpowiedni support, programista swoją codzienną pracę opiera na wiedzy z wielu dziedzin. Niezbędna jest również elementarna wiedza z zakresu tworzenia i zarządzania strukturą danych, przejawiająca się samodzielnością w opisywaniu powiązań i relacji zachodzących między danymi, poznanie zagadnień z zakresu algorytmiki, a więc posiadanie umiejętności przełożenia swojego pomysłu na tzw. schemat blokowy oraz wiedza o kompilatorach, a więc znajomość procesów zachodzących w momencie przekształcania kodu. Najważniejsza jednak wydaje się znajomość wszelkich zagadnień dotyczących danego języka programowania, podległej mu biblioteki oraz umiejętność zastosowania tej wiedzy w praktyce.


Nauka programowania


Nauka programowania to pojęcie bardzo ogólne. W praktyce jest to jednak nauka konkretnego języka programowania. Jak wiele wymienić można języków obcych, tak wiele jest również języków programowania. C#, Python, Java, C++ - to tylko kilka przykładów języków, którymi posługują się programiści. Każdy język programowana, podobnie jak i język obcy, ma swoją specyfikę oraz charakteryzuje się określoną składnią. Każdy z nich może mieć swoich zwolenników, jak i również takie osoby, dla których dany język będzie wydawał się mniej przystępny. To od Ciebie zależy jakiego języka zechcesz się uczyć. Swój wybór możesz opierać na opiniach innych, bądź własnym doświadczeniu i wybrać taki język, który wyda Ci się ciekawy i jednocześnie jego sprawi Ci radość, bo przecież nauka nowych umiejętności ma być przyjemnością, a nie koniecznością. Ja ze swojej strony oczywiście mogę Ci polecić język C#.


PODSUMOWANIE


Choć w teorii programowania nauczyć może się każdy, to jedynie skrupulatne i bardzo zaangażowane osoby, będą w stanie opanować dany język programowania. Nie można liczyć, że zdolności programistyczne pojawiają się z dnia na dzień – tu potrzeba wytrwałej pracy własnej oraz chęci ciągłego poszerzania swej wiedzy. Pojawiające się problemy są tu na porządku dziennym, dlatego jest to coś dla wytrwałych, którzy nie boją się codziennych wyzwań. Pracy programisty bez wątpienia stawia każdego dnia nowe wyzwania i daje ogromną wolność działania oraz nieograniczone możliwości. Posiadając elementarną wiedzę jesteś w stanie napisać aplikację, której brakuje pośród dostępnych rozwiązań rynkowych, zaś zgłębianie wszelkich tajników programowania da Ci wiedzę i umiejętności, dzięki którym będziesz mógł zapełnić nie do końca odkryte nisze, dostarczając nowe pomysły i budując nową jakość.

Jeżeli chciałbyś nauczyć się programowania i zostać programistą, to rozważ dołączenia do szkolenia – Zostań Programistą .NET, w którym przejdziesz przez cały proces pod okiem mentora. Szkolenie nauczy Cię podstaw programowania, a później tworzenia zaawansowanych aplikacji webowych, desktopowych, czy mobilnych. Dowiesz się także, jak obecnie powinno szukać się pracy na stanowisku Młodszy Programista C#/.NET.

To wszystko na dzisiaj, do zobaczenia w kolejnym artykule.

Poprzedni artykuł - Jak Wysyłać E-maile w C#? Prosta Implementacja Wysyłki Mailowej i Konfiguracja Konta Gmail.
Następny artykuł - Dlaczego Warto Nauczyć Się Programowania? Nieoczywiste Zalety Nauki Programowania.
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, Blazor, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin