Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

wtorek, 16 czerwca 2020
Nie jest łatwo zostać programistą. Osoba, która już podejmie decyzję, że chce nauczyć się programowania i zostać młodszym programistą, już na starcie ma mnóstwo trudnych wyborów. Po pierwsze musi wybrać, od jakiego języka programowania chcę zacząć naukę, następnie trzeba zdecydować czy uczyć się samego backendu, frontendu, a może zostać fullstackiem? Żebyś nie musiał spędzać zbyt dużo czasu, szukając odpowiedzi na to pytanie, opowiem Ci, jak to wyglądało u mnie i jaką obecnie drogę Ci polecam.

Jaki język programowania wybrać?


Moje początki


Chociaż pierwszy kontakt z programowaniem miałem w liceum, to tak naprawdę, swoją poważną naukę programowania rozpocząłem na studiach. Tam zaczęliśmy najpierw od C++, ale był to tylko 1 semestr nauki. Następnie w 2 semestrze rozpoczęliśmy naukę C# i w okresie studiów właśnie w C# pisaliśmy najwięcej różnych aplikacji. Przejście z C++ na C# było bardzo łatwe, bo te języki są bardzo do siebie podobne, z tym że moim zdaniem C# jest językiem przyjemniejszym do pisania. W kolejnych latach poznawałem też podstawy Javy, ale jakoś ten język, chociaż jest bardzo podobny do C#, to jednak nie przypadł mi do gustu. Dlatego jak się pewnie domyślasz, zostałem przy C# i swojej pierwszej pracy szukałem właśnie w C# i do dziś jest to mój główny język programistyczny.


Moja rada


Jeżeli sam zastanawiasz się, od jakiego języka zacząć. To przede wszystkim polecam Ci podjąć decyzję jak najszybciej, tak żeby nie tracić czasu, a wiem, że niektórzy szukają odpowiedzi na to pytanie nawet przez kilka miesięcy. Po prostu wybierz sobie język, który najbardziej Ci odpowiada i spróbuj zacząć uczyć się jego składni. Ja, żeby ułatwić Ci taką decyzję, proponuję również zacząć od C#. Spróbuj zacząć od tego języka, jeżeli już nauczysz się podstaw, zaczniesz pisać pierwsze aplikacje, to jeżeli faktycznie ten język Ci nie będzie odpowiadał, to po prostu wtedy zmienisz na jakiś inny. Gwarantuje Ci, że zmiana języka wtedy nie będzie dla Ciebie dużym problemem. Najważniejsze, żeby szybko podjąć decyzję i na pewno nie uczyć się kilku języków programistycznych w jednym momencie, ponieważ wtedy na pewno taka nauka będzie mało efektywna. Po jakimś czasie okaże się, że nauczyłeś się podstaw w kilku różnych językach, ale tak naprawdę w żadnym z nich nie umiesz napisać kompletnej aplikacji.


Dlaczego C#


C# bardzo popularnym, wysokopoziomowym, obiektowym językiem programowania. Daje on wiele możliwości i jest ciągle rozwijany. W C# możesz pisać wiele typów aplikacji, możesz pisać aplikacje webowe, aplikacje desktopowe, mobilne, usługi, a także gry. Także, na pewno znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie. Jeżeli chcesz więcej poczytać o C# i platformie .NET to na moim blogu znajdziesz mnóstwo artykułów, od których możesz zacząć naukę. Na początek proponuję zacząć od tego krótkiego przewodnika po C# i .NET. W C# jest stosunkowo niski próg wejścia, po kilku tygodniach nauki możesz już umieć pisać całkiem użyteczne aplikacje.


Inne języki programowania


Oprócz C# jest również wiele innych języków, które są bardzo dobre na start. Jeżeli C# Ci nie odpowiada, to możesz spróbować naukę od Javy, Pythona, JavaScript może nawet PHP, również zastanowiłbym się na językiem Go. Jeżeli chcesz poznać obecne trendy, to portal stackoverflow opublikował niedawno wyniki przeprowadzonej przez nich ankiety, między innymi na temat popularnych obecnie technologii. Także możesz również zapoznać się z tymi wynikami: ankieta stackoverflow. Tylko tak jak już pisałem wyżej, proponuję Ci nie spędzać za dużo czasu nad zastanawianiem się, od jakiego języka należy zacząć, po prostu wybierz i zacznij działać.


PODSUMOWANIE:


Przedstawiłem Ci w tym artykule moją rekomendację, jeżeli chodzi o wybór języka programowania na początek. Musisz pamiętać, że każdej osobie może odpowiadać coś innego. Ja proponuję Ci podjąć decyzję szybko i zacząć od języka C# i platformy .NET. Jeżeli faktycznie ten język Ci nie będzie odpowiadał, to wtedy możesz bez problemu przejść na inny. Będzie to dla Ciebie dużo łatwiejsze niż, jakbyś musiał zaczynać naukę od zera. A czas zaoszczędzony, który poświęciłbyś na szukanie odpowiedniego języka dla Ciebie, możesz poświęcić już na faktyczną naukę :) To tyle na dziś, jeżeli masz jakieś pytania, co do tego artykułu to daj znać, na pewno Ci odpowiem. Ponadto pamiętaj, że dla osób, które uczą się programowania w C# i są zapisane na mojej liście mailowe, co tydzień wysyłam mnóstwo wartościowych materiałów i nowości ze świata C#, jeżeli również chcesz otrzymywać takie maile, to zajrzyj tutaj.

Poprzedni artykuł - Programowanie Obiektowe w C# - Najważniejsze Zasady, Które Musisz Poznać, Jeżeli Chcesz Zostać Programistą .NET.
Następny artykuł - Jak Zostać Programistą .NET - Rozmowa z Cezarym Walenciukiem.
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
CTO & Founder - FindSolution.pl
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w Blazor, ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Komentarze (7)
secrus
SECRUS, wtorek, 16 czerwca 2020 16:09
hmm... C#-powiec poleca C#... co za zaskoczenie... Sugerowałbym jednak pomyśleć o języku, który jest w pełni multiplatformowy jeśli chodzi o systemy operacyjne, bo C# (w czerwcu 2020) nie wspiera wszystkich platform, a przynajmniej nie we wszystkich aspektach. Poza tym, sugerowanie, że jeden język jest odpowiedzią na wszystkie typy aplikacji (tak, można korzystać z Xamarina do mobilnych, ale czy z czystym sumieniem można to polecać początkującym?) nie jest najlepsze. Języki to narzędzia i o ile C# jest bardzo przyjemnym narzędziem, to ma sporo trudnych elementów. Osobiście uważam, że nie jest najlepszym wyborem na start, prędzej poleciłbym TypeScript (typowanie ważna sprawa) albo Pythona
Divi
DIVI, piątek, 19 czerwca 2020 23:27
"Nie jest łatwo zostać programistą. Osoba, która już podejmie decyzję, że chce nauczyć się programowania i zostać młodszym programistą, już na starcie ma mnóstwo trudnych wyborów"... Pozwolę się nie zgodzić z tym. Osoba, która podejmie taką decyzję niech uczy się podstaw programowania. To najgorszy temat jaki może czytać osoba, która dopiero "podejmuje" decyzję, że "chce" zostać programistą. Dopiero... podejmuje decyzję. Jak chcesz się uczyć programowania to zacznij to robić, zacznij rozwiązywać najprostsze zadanka w jakimkolwiek popularnym języku. W większości "narysowanie" choinki czy przestawianie liczb w lewo bądź prawo w tabeli będzie bardzo podobne. Na studiach rok uczyłem się C++, później uczyłem się Javy i od kilku lat pracuję w Javie (choć C# to też świetny wybór). Jak już przerobisz 100 prostych zadanek (uwierz na początku wcale nie będą takie proste) to będziesz wiedział czy "programowanie" jest dla Ciebie - wtedy możesz wrócić do tego tematu.
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN, środa, 17 czerwca 2020 08:53
@SECRUS, tak jak pisałem jest wiele języków programowania i każdemu może odpowiadać coś innego. Wiem, że osoby które chcą zacząć naukę programowania bardzo dużo czasu marnują na zastanawianie się od jakiego języka zacząć, zamiast faktycznie się już uczyć. Ja proponuję zacząć od C#. A co konkretnie nie odpowiada Ci w Xamarin'ie? :)
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN, sobota, 20 czerwca 2020 08:59
@DIVI, mniej więcej to samo napisałem :) Żeby zacząć od jakiegokolwiek języka, żeby zacząć po prostu programować i nie tracić czasu nad zastanawianiem się na tym etapie, który język jest "najlepszy". Dlatego też dla osób, które mają dylemat zaproponowałem konkretnie - żeby uczyć się podstaw w C# :)
January
JANUARY, środa, 24 czerwca 2020 15:20
angielski
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN, czwartek, 25 czerwca 2020 10:22
Cześć @JANUARY. Język angielski jak najbardziej jest ważny, nie mniej jednak w tym artykule zastanawiamy się nad wyborem "języka programowania" :)
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN, niedziela, 1 listopada 2020 08:59
@JANUARY, poruszyłem też temat języka angielskiego w naszej branży :) Szczegóły: https://www.modestprogrammer.pl/czy-programista-musi-znac-jezyk-angielski
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin