Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

piątek, 8 kwietnia 2022
Umiejętność kodowania to współcześnie jedna z najbardziej pożądanych na rynku pracy zdolności. Ze względu na szerokość zastosowań języków programowania koderzy są dziś poszukiwani na każdej z gałęzi gospodarki. Rozwój technologii, ale również czynniki takie jak pandemia COVID-19 sprawiają, że świat potrzebuje ich pracy coraz bardziej i coraz szybciej. Wybór tej konkretnej ścieżki kariery wydaje się więc być dobrą opcją dla dopiero myślących nad swoją przyszłością młodych ludzi.

Jak Zostać Senior Developerem? Ile Czasu Potrzeba By Zostać Senior Developerem?


Dlaczego warto uczyć się programowania?


Oczywistym powodem są zarobki programistów. Już zarobki junior developera mogą przekroczyć średnią płacę krajową, jest to więc ogromna zaleta tej ścieżki kariery. Im większe umiejętności programisty, tym większą stanowi on wartość na rynku pracy, przez co oczekiwana wartość wynagrodzenia wzrasta nawet kilkukrotnie.

Pieniądze to nie jedyna, chodź oczywista zaleta pracy w branży IT. Stanowisko junior developera można uzyskać już po kilku miesiącach od rozpoczęcia nauki, w zależności od wybranej formy i intensywności. Kandydat na stanowisko programisty nie powinien martwić się także o brak wolnych wakatów - rynek pracy od lat spragniony jest specjalistów w tej dziedzinie. Branża IT jest także jedną z niewielu, które nie są podatne na automatyzację, dzięki czemu nie trzeba martwić się, że w ciągu najbliższych lat maszyny zdołają wyprzeć ludzi z ich stanowisk pracy.

Ponadto znajomość chociaż podstawowych zasad programowania przydaje się nie tylko na stanowisku dewelopera. W dwudziestym pierwszym wieku prawie każda dziedzina życia i niemal wszystkie obszary rynku pracy przenikają technologie informacyjne, dlatego umiejętność poruszania się w świecie kodu będzie przydatna także na wielu innych polach. Często to właśnie od tych zdolności zależeć będzie, czy i jak szybko awansujemy oraz jaki będzie poziom naszego wynagrodzenia. Co więcej, w każdej prawie firmie na jakimś etapie będzie trzeba porozumieć się z ludźmi z branży IT. Warto wtedy znać język, jakim się posługują, by współpraca przebiegała gładko i pomyślnie.


Jakie umiejętności powinien mieć programista?


Według powszechnej opinii, żeby zacząć programować trzeba mieć pewne predyspozycje, dzięki którym umiejętność programowania będzie w zasięgu ręki. Dużo osób chce szybko dowiedzieć się, czy mają talent, czy nie polegną podczas starań o karierę programisty. Nie jest to jednak tak proste do rozstrzygnięcia, jak mogłoby się wydawać.

Zazwyczaj w takiej sytuacji większość osób ma na myśli talent w znaczeniu podobnym, gdy mówi się o talencie do rysowania, bądź śpiewu. Warto jednak obrać inny punkt widzenia, na przykład taki, jaki przyjął Instytut Gallupa. Według ich definicji talent to nie wrodzona umiejętność, lecz wzorzec zachowania i myślenia, który można produktywnie wykorzystać. Talent w tym rozumieniu mówi o tym, w jaki sposób podchodzimy do wykonywania czynności, a nie jaką czynność potrafimy wykonywać. Żaden więc talent nie determinuje tego, jaką pracą zawodową człowiek powinien się zajmować.

"No dobrze, ale z matematyki i informatyki to trzeba było mieć dobre oceny w szkole." Czy matematyka jest potrzebna programiście? Odpowiedź na to pytanie także nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego, jakim obszarem programowania jesteśmy zainteresowani. Jest to na tyle obszerna dziedzina, że ciężko mówić o jednym spisie umiejętności, które powinien posiadać deweloper. Jest to sytuacja podobna do tej, która nastąpiła wraz z rozwojem medycyny. Nauka ta przeszła tak ogromny rozwój, że nie można już mówić o lekarzach, którzy znają ją całą. W dzisiejszych czasach nastąpiła silna jej specjalizacja, a każdy specjalista charakteryzuje się biegłością w różnym jej obszarze, dlatego niektóre rodzaje programowania wymagają znajomości matematyki i algorytmów, inne natomiast będą w zasięgu osób o umyśle humanistycznym.

To jasne, że programista powinien znać choć jeden język programowania. Ponadto na tym stanowisku równie ważna jest możliwość logicznego myślenia oraz dążenie do ciągłego udoskonalania swoich umiejętności i aktywnego rozwoju. Rynek pracy jest nieubłagany i wymaga od programistów, by ci wciąż na nowo zdobywali wiedzę na temat nowinek technologicznych oraz byli na bieżąco w kontekście rozwiązań przydatnych firmie.

Prócz tego specyfika pracy niejako zmusza programistów do pracowania nad trzema innymi rzeczami:
  • umiejętnością pracy w grupie - ponieważ praca odbywa się zazwyczaj w zespole deweloperskim,
  • cierpliwością - pisanie kodu to zazwyczaj dość długa, monotonna, powtarzalna praca, żeby więc zobaczyć jej efekty, trzeba poczekać,
  • skrupulatnością - przeglądanie setek linijek kodu w poszukiwaniu jednego błędu, który psuje całość, wymaga dokładności.

Ile czasu zajmuje zostanie senior developerem?


Programista, który rozpoczynał swoją przygodę w latach dziewięćdziesiątych potrzebował około 11 lat, aby z pozycji junior developera przejść do tytułu seniora. w latach 2000-2009 było to już tylko średnio około 6 lat. W kolejnych latach czas ten skrócił się do poniżej 4 lat, a rekordziści osiągają czas kilkunastu miesięcy – tak wynika z analiz różnych szkół programowania online. Koderzy żyjący w naszych czasach mają więc o wiele łatwiejszy start, niż ci zaczynający trzydzieści lat temu. Warto poświęcić czas i wysiłek na rozwój w tej dziedzinie, ponieważ odbije się to bezpośrednio na poziomie wynagrodzenia oraz szybkości awansu w firmie. Wraz z tymi benefitami przyjdą także inne, mniej oczywiste. Im wyższy stopień specjalizacji w danej dziedzinie, tym więcej firm będzie chciało zapewnić pracownikowi jak najlepsze warunki pracy, a co za tym idzie - to on będzie miał swobodę wyboru firmy. Pracownicy tacy cieszą się także o wiele większym autorytetem wśród współpracowników.


Jestem programistą, jak mogę rozwijać swoje umiejętności?


Jest wiele sposobów, by rozwijać swoje zdolności w zakresie programowania. "Ułatwienie" stanowi ogólny pogląd, iż w programowaniu nie da się osiągnąć mistrzostwa - zawsze będzie coś, co da się udoskonalić w sposobie pracy, bądź uzupełnić wiedzę o nowe fakty. Można zgłębiać już znane nam obszary, bądź uczyć się o zupełnie nowych. Języków programowania jest wiele i służą one do różnych rzeczy, dlatego dla spragnionych wiedzy nie zabraknie materiału do nauki.

Jest wiele dziedzin programowania do wyboru:
  • Front-end,
  • Back-end,
  • Full Stack Developer, czyli połączenie dwóch powyższych,
  • Programowanie gier,
  • Programowanie urządzeń przemysłowych,
  • Analizowanie baz danych,
  • Projektowanie aplikacji na telefon i komputer.
Każdy z tych obszarów jest na tyle obszerny, że specjalizowanie się w chociaż jednym z nich, to już duże osiągnięcie. Na wagę złota jest pracownik, który obierze różne kierunki rozwoju i postanowi specjalizować się w więcej, niż jednym z powyższych obszarów. Każdy z nich jest cały czas usprawniany, a technologia z nimi związana aktualizowana.

Z pomocą w poszerzaniu wiedzy przychodzą także różnego rodzaju szkoły lub kursy, które nie tylko ułatwiają start w świecie programowania. Są one również idealnym sposobem na to, by szlifować już zdobyte umiejętności i uzupełniać kompetencje.

1. Internet - to pierwsze i najbardziej oczywiste narzędzie w zdobywaniu jakiejkolwiek wiedzy we współczesnych czasach. Niestety jest to źródło nieusystematyzowane, więc znalezienie godnego zaufania źródła oraz nauka mogą przebiegać długo i w bardzo nieskoordynowany sposób. Plusem tego rodzaju nauki jest szybka nauka samodzielnego radzenia sobie z rozwiązywaniem problemów i znajdowaniem informacji - a o to przecież w zawodzie programisty chodzi.

2. Studia informatyczne to coś dla zwolenników tradycyjnego podejścia do tematu. Poleca się je zazwyczaj ludziom młodym, którzy nie muszą jeszcze podejmować pracy na pełen etat. Studia takie umożliwiają zdobycie szerokiej wiedzy oraz poznanie ludzi z branży poprzez różnego rodzaju konkursy i zjazdy. Niestety programowanie to tylko część programu studiów, a wykładowcy to często osoby nie pracujące już w branży. Żeby więc nauczyć się kodowania trzeba poświęcić także swój prywatny czas.

3. Stacjonarne kursy programowania i bootcampy to dobry sposób dla osób, które są już zdecydowane na kierunek, w którym chcą podążać. Kursy takie obejmują szeroki zakres wiedzy, ale zazwyczaj są dość kosztownym rozwiązaniem - ceny sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych, dlatego kursy zazwyczaj odradzam.

4. Kursy i szkolenia przez internet to tańsza i bardziej przejrzysta alternatywa kursów stacjonarnych. Nastawione są one na samodzielne wyszukiwanie informacji, co samo w sobie jest praktycznym sposobem przygotowania do zawodu. Ważne, żeby wybrać tutaj dobre szkolenie online. Tutaj znajdziesz spis szkoleń, które ja polecam: szkolenia online – musisz tylko wybrać odpowiedni dla siebie w zależności od tego na jakim obecnie jesteś etapie. Jeżeli potrzebujesz mojej rady w tej kwestii, śmiało napisz do mnie na maila.


Kiedy będę senior developerem?


Na to pytanie odpowiedź znać może tylko sam zainteresowany rozpoczęciem pracy w branży IT. Nie istnieje jedna, sprawdzona ścieżka, którą należy podążać chcąc zostać programistą. Istnieje wiele różnych, które dopasować można do swoich indywidualnych predyspozycji, ambicji i celów. To od chęci i motywacji często zależy efekt, jaki potencjalny programista osiągnie na drodze do kariery oraz jakość i prędkość postępów, jakie poczyni.

To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.

Poprzedni artykuł - Jaki Prezent Kupić Programiście Na Święta? Z Jakiego Prezentu Ucieszy Się Programista?
Następny artykuł - Wypalenie Zawodowe Wśród Programistów
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
CTO & Founder - FindSolution.pl
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w Blazor, ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin