
Co zrobić teraz, a co zostawić na później?
Gospodarowanie swoim czasem to niezwykle wymagające zadanie. Zawsze znajdą się inne, bardziej pilne sprawy, które wymagają naszej natychmiastowej interwencji. Praca, dom, rodzina, może od czasu do czasu jakaś forma aktywności fizycznej - i doba wypełniła się po brzegi. Niestety dwadzieścia cztery godziny muszą wystarczyć na wykonanie wszystkich niezbędnych zadań.
Ludzie mają także tendencję do odsuwania w czasie spraw ważnych, ale nie niecierpiących zwłoki na rzecz tych wyżej postawionych w systemie wartości. "Zacznę się uczyć, gdy wszystko, co pilne, zostanie wykonane" lub "programować nauczę się, gdy nawał pracy się skończy" - tego typu tłumaczenie słyszał w swojej głowie każdy chociaż raz. Niestety, ten upragniony czas, to "potem" nigdy nie następuje, a rzeczy, które koniecznie trzeba wykonać, spadają jedna po drugiej, dlatego nie warto odkładać programowania na później - najlepiej zastanowić się, co trzeba zrobić, aby zacząć się uczyć już teraz.
1. Wpisać czas wolny w plan dnia i tygodnia
Duża część ludzi korzysta z planerów i kalendarzy w codziennym życiu. Ułatwiają one funkcjonowanie, szczególnie ludziom prowadzącym własne biznesy lub będącym zaangażowanym w wiele różnych aktywności. Poznawanie języka programowania warto potraktować jako jedną z takich czynności i ustalić dla niej dokładne ramy czasowe. Nauka stanie się dzięki temu równie ważna, co wszystkie inne obowiązki i mózg w mniejszym stopniu będzie chciał przełożyć ją na inny termin, bądź całkowicie odwołać. Zaplanowanie z góry dłuższego czasu, na przykład tygodnia, także może pomóc w odnalezieniu zagubionych minut, a planującemu da większą kontrolę nad swoim czasem.
2. Przygotować się zawczasu
Podczas planowania nadchodzących dni dobrym pomysłem będzie określenie konkretnego materiału do nauki - przygotowanie tekstów, zadań, książek. Ma to na celu zminimalizowanie czasu, który trzeba będzie poświęcić już w trakcie zaplanowanej czynności na rzeczy związane z nauką, ale nie na samą naukę. Dzięki temu wydzielony czas będzie spędzony na efektywnym zdobywaniu wiedzy, a nie na każdorazowym planowaniu.
3. Dopasowanie czasu do aktywności organizmu
Kiedy przychodzi czas na zapisanie czynności w kalendarzu lub wykonanie już zaplanowanej, kusi by powiedzieć: "Zrobię to po powrocie do domu". Warto jednak przyjrzeć się swojemu organizmowi i przeanalizować cykl jego działania. Czy po południu bądź wieczorem będzie on w stanie wykrzesać z siebie na tyle dużo energii, by skupić uwagę na zapamiętywaniu dość skomplikowanego jednak materiału? Czy nie jest tak, że najbardziej efektywnie pracuje nam się rano? Może jednak rzeczywiście po południu czujemy się najbardziej rześko i to wtedy najlepiej przystąpić do nauki? Słuchanie pracy własnego organizmu będzie miało ogromny wpływ na to, w jakim stopniu wiedza zostanie przyswojona.
4. Wstawać pół godziny szybciej
Ze względu na tryb pracy zawodowej nie wszyscy mogą zrobić sobie przerwę w środku dnia i poświęcić ją na programowanie. Choć oczywiście dla niektórych byłoby to idealne rozwiązanie, które zapewniłoby optymalne warunki do zapamiętywania, to nie wszystkie osoby z tej grupy będą mogły to zrealizować. Co wtedy? Można zastanowić się nad wcześniejszą pobudką. Ustawienie budzika nawet na pół godziny wcześniej to lepszy wybór, niż zaniechanie własnego rozwoju. Oczywiście im więcej czasu dziennie spędzi się na nauce, tym szybciej jej efekty będą widoczne, lecz regularna nauka nawet w krótkich momentach będzie widoczna.
5. Dyscyplina
No właśnie - regularność. Ten punkt jest wbrew pozorom jednym z najtrudniejszych do osiągnięcia, wymaga bowiem motywacji do ukończenia zadania. Kropla drąży skałę, dlatego poświęcenie nawet niewielkiej ilości czasu w regularnych odstępach da więcej, niż jednorazowe, kilkugodzinne posiedzenie, które nie będzie miało swojej kontynuacji w przyszłości, a jego zadaniem było jedynie uspokojenie bolącego sumienia. Dyscyplina jest umiejętnością niezbędną w wielu dziedzinach życia, jest więc duże prawdopodobieństwo, że już wcześniej korzystało się z jej dobrodziejstw. Szczególnie przy wyjątkowo napiętym grafiku jest to niezbędny atrybut, bez którego wszystkie plany ległyby w gruzach. Dlaczego więc nie skorzystać już z czegoś, co umiemy, by zdobyć jeszcze większe kompetencje?
6. W miarę możliwości wpisywać programowanie w czas na pracę
Tak jak już wcześniej zostało wspomniane, naukę w plan dnia opłaca się wpisywać w rubrykę "praca" z kilku powodów. Jednym z nich jest już wymienione wcześniej planowanie dnia zgodnie z zegarem biologicznym, cała reszta związana jest z czasem wolnym. Jest on niezwykle ważny w codziennym funkcjonowaniu. Ma on wpływ na samopoczucie i dobrostan każdego z nas. Odpoczynek oznacza także regenerację i lepsze wykorzystanie przez mózg materiału, który przyswojony został w chwili bardziej intensywnej. To moment, w którym nic nie "trzeba", a wszystko "można" zrobić. Tylko od danej osoby zależy czynność, której się podejmie w czasie wolnym. Nawet długi sen może być zaliczony do tej kategorii. Ponadto wpisanie nauki jako "pracy", sprawi, że umysł będzie miał większą motywację do wykonania planu, podczas gdy "odpoczynek" może potraktować jako coś, co można odłożyć na inną okazję.
7. Dopasować długość nauki do dnia tygodnia
To nie aż taki oczywisty wniosek. Planując tydzień można chcieć tak ułożyć plan na niego, by co drugi dzień popołudniem spędzić trzy godziny na programowaniu. Wyegzekwowanie trzech godzin dziennie będzie ogromnym wyzwaniem, zwłaszcza w tygodniu, kiedy większa część społeczeństwa chodzi do pracy. Gdyby jednak zaplanować pracę tak, by każdego dnia poświęcać kodowaniu godzinę, a w sobotę i niedzielę po dwie godziny - byłoby to o wiele mniej męczące i wymagające logistycznie.
8. Liczyć czas spędzony na "nic nie robieniu"
W trakcie dnia można przyłapać się na bezwiednym przeglądaniu Internetu, wpatrywaniu się w telewizor, bądź graniu w grę mobilną. Wszystkie te media są stworzone, by przyciągać i zatrzymywać uwagę widza, warto jednak uświadomić sobie, jak dużo czasu tracimy na robieniu tego podsumowując tydzień, miesiąc bądź rok. Dużo współczesnych smartfonów ma opcję analizy czasu spędzonego na korzystaniu z poszczególnych aplikacji. Można podejrzeć nie tylko, z jakich korzystamy najczęściej, ale także zobaczyć podsumowanie godzinowe każdego dnia.
W wielu przypadkach wyniki są zatrważające - na jedną z wielu aplikacji ludzie potrafią poświęcić kilka godzin swojego życia każdego dnia. Są to najczęściej rozstrzelone na całą dobę krótkie momenty, które zbierają się jednak w ogrom czasu, który można by spożytkować w inny, bardziej pożyteczny sposób. Pierwszym krokiem do kontroli takich odruchów jest uświadomienie sobie ich istnienia - to już sukces. Drugim dobrym krokiem byłoby zapisywanie wyników w notatniku i staranie się, by czas ten malał z każdym tygodniem.
9. Naukę wprowadzać w życie
Uczenie się teorii jest bardzo ważne w każdej dziedzinie życia, czy pracy. Najistotniejszym elementem jest jednak wprowadzanie nauczonych wiadomości w życie. Nie jest tak tylko ze względu na szybką chęć rozpoczęcia działania i specjalizacji, ale także ze względu na sam proces przyswajania wiedzy. Przyswojone informacje mogą zostać po jakimś czasie zapomniane. Te jednak, których następstwem było zastosowanie wiedzy w życiu, zostają w głowie na dłużej, a jednoczesne przećwiczenie nowej umiejętności sprawdzi poziom, w jakim zostały one przyswojone.
10. Rozwój projektu
Świetną motywacją do pracy jest wymyślenie zadania, którego wykonanie będzie celem zdobywania wiedzy i jednoczesnym sprawdzianem nauczonych umiejętności. Jeżeli projekt ma się udać, to kod powinien zostać napisany poprawnie i piszący nie będzie w stanie ruszyć dalej, dopóki nie znajdzie odpowiedzi na zagadnienie sprawiające problem. Wykonanie wcześniej ustalonego zadania da ogromny przypływ endorfin, zachęci do wykonywania kolejnych oraz uczenia się jeszcze większej ilości rzeczy. Warto zadbać, by wykonywane podczas nauki zadania były dopasowane do uczącego się tematycznie, tak by ten nie znudził się zbyt szybko i zniechęcony nie porzucił programowania.
Czy da się znaleźć czas wolny na programowanie?
Oczywiście, da się to zrobić. Z pomocą odrobiny wysiłku i chęci można zadbać o swój rozwój nie rezygnując jednocześnie z żadnej czynności wykonywanej na co dzień. Niestrudzone dążenie do osiągnięcia obranej wizji, wytrwałość, dyscyplina oraz cierpliwość dadzą plon w postaci umiejętności programowania. Z pomocą powyższej listy wskazówek można efektywnie zarządzać swoim czasem i wyrobić w sobie nowe przyzwyczajenia, które zadecydują finalnie o trybie późniejszego życia, może także o miejscu pracy i nowych znajomościach.
To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.
Poprzedni artykuł - Jak Zostać Programistą? Czy Programista Powinien Ciągle Się Uczyć?
Następny artykuł - Czy Programowanie Jest Nudne?