Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

wtorek, 17 listopada 2020
Z roku na roku programowanie staje się coraz bardziej popularne. Coraz więcej osób chce spróbować swoich sił i zostać programistą. Jednym - tym bardziej zmotywowanym i pracowitym wychodzi to lepiej, a innym trochę gorzej. Ale czy praca programisty naprawdę jest taka łatwa i przyjemna? Czy faktycznie programiści zarabiają tak dobrze, jak głoszą to media? Czy faktycznie warto zostać programistą oraz, czy warto zostać programistą .NET? W tym artykule odpowiem Ci na te pytania. Przedstawię również kilka zalet i wad pracy programisty.

Dlaczego Warto Zostać Programistą .NET? Szybka Analiza


ZALETY PRACY PROGRAMISTY


To może najpierw dla osób, które zastanawiają się, dlaczego warto zostać programistą, zacznijmy od przedstawienia najważniejszych plusów tej pracy.

-Pierwszy plus, od którego muszę zacząć, ponieważ często jest to główny motywator dla osób, które chcą zostać programistami, to znaczy zarobki. Często słyszy się, że programiści zarabiają ogromne pieniądze, ale czy tak to faktycznie wygląda w rzeczywistości? Prawdę mówiąc, nie zawsze. Jasne, że programista może zarabiać sporo, tym bardziej, jeżeli porównamy jego zarobki z innymi zawodami, ale żeby zarabiać na dobrym, wysokim poziomie, to trzeba naprawdę sporo czasu. Nie dostaniesz w swojej pierwszej pracy takich pieniędzy, o których często słyszy się w mediach i różnych reklamach. Jeżeli interesuje Cię temat zarobków programistów, to więcej szczegółów znajdziesz w tym temacie: Ile Zarabia Programista .NET?.

-Kolejny plus, to moim zdaniem praca zdalna, a co również za tym idzie praca z dowolnego miejsca na świecie. Z własnego doświadczenia wiem, że praca zdalna to jest spory plus, duże udogodnienie szczególnie w obecnych czasach. Od jakiegoś czasu pracuje przede wszystkim w trybie zdalnym i widzę, że to jest faktycznie bardzo dobre rozwiązanie. Dzięki temu mogę bardziej skupić się na pracy, oszczędzam dużo czasu, a także pieniędzy na dojazdach do firmy. W tym miejscu chciałbym podkreślić, że nie każdemu taka praca będzie odpowiadać. Znam też osoby, które jednak preferują pracę stacjonarną w siedzibie firmy. Szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z programowaniem praca zdalna może być trochę uciążliwa, ponieważ ciężej jest się takim osobom wdrożyć w nową firmę, ponieważ na pewno kontakt z pozostałymi członkami zespołu jest trochę słabszy, trochę utrudniony.

-Elastyczne godziny pracy, są kolejnym sporym plusem. Jeżeli mamy na przykład jakąś wizytę w urzędzie albo u lekarza lub w dowolnym innym miejscu w środku dnia, to spokojnie w większości firm możesz sobie pozwolić na takie wyjście w środku dnia. Możesz wtedy pracować kilka godzin rano, zrobić przerwę i wrócić np. do pracy po południu. Oczywiście z takiego przywileju nie skorzystasz we wszystkich firmach, nie mniej jednak w większości właśnie tak jest. Także, moim zdaniem jest to też bardzo duże udogodnienie i często z tego korzystam. Czasem pracowanie 8 godzin może być uciążliwe i warto wtedy na przykład zrobić jedną przerwę w środku dnia na trening, czy może krótki spacer i wrócić z nowymi siłami do pracy :)

-Dużo ofert pracy. Gdy przeglądasz oferty pracy na różnych portalach z takimi ogłoszeniami, to na pewno zauważyłeś, że mnóstwo jest ofert pracy dla programistów. Oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, że większość firm szuka już doświadczonych programistów, nie mniej jednak na młodszych programistów również takich ofert pracy jest sporo.

-Jest też szereg innych benefitów, takich jak karty multisport, opieka zdrowotna, dni rozwoje, lekcje angielskiego itd. W niektórych firmach są tak zwane reset room'y, a w nich różne atrakcje takiej jak piłkarzyki, czy możliwość grania na konsoli.


WADY PRACY PROGRAMISTY


Oczywiście nie zawsze jest tak kolorowo i praca programisty ma również sporo minusów. Omówię Ci teraz kilka najważniejszych.

-Po pierwsze musisz wiedzieć, że w zawodzie programisty jest mnóstwo nauki, jeżeli chcesz zarabiać dużo, to niestety musisz ciągle się dokształcać. Nie jest tak, że raz nauczysz się jednego frameworka i w nim będziesz programował całą swoją karierę. Cały czas jest mnóstwo nowości na rynku, z którymi powinieneś być na bieżącą. Oczywiście nie jest to obowiązkowe, znam mnóstwo programistów, którzy nie spędzają dużo czasu na własnym rozwoju, mimo to i tak są dobrymi programistami. Jednak jeżeli chcesz dobrze zarabiać, nie bać się o swoją przyszłość i być dobrych w swoich fachu, to jednak musisz się dokształcać.

-Kolejna wada, o której często zapominają szczególnie młodsi programiści, to fakt, że musisz spędzać większość swojego dnia przed komputerem, co może odbić się również na Twoim zdrowiu. Najgorzej jak jeszcze do braku ruchu dochodzi złe odżywanie. Dlatego, jeżeli już zostaniesz programistą, pamiętaj, żeby przede wszystkim w wolnym czasie starać się spędzać również czas aktywnie. Możesz zacząć uprawiać jakiś sport albo przynajmniej krótkie spacery, bo z czasem będziesz miał coraz większe problemy ze zdrowiem. Niestety na początku możesz sobie nie zdawać z tego sprawy, ponieważ takie problemy wychodzą dopiero po kilku latach.

-Czasem możesz mieć do zrobienia jakąś nową aplikację, dodanie jakiejś istotnej nowej funkcjonalność, na którą czeka klient. Także, zbliża się deadline, a ciągle jesteś daleko od rozwiązania, wtedy pojawia się presja czasu, która wiadomo, że nigdy nie działa pozytywnie na Twoją pracę. Dlatego praca programisty również czasem może być stresująca, co również źle wpływa na zdrowie.

-Na pierwszy rzut oka, praca programisty może wydawać się ciekawa i faktycznie moim zdaniem często taka jest, ale również bardzo często staje się monotonna, ponieważ często robimy podobne rzeczy. Z czasem taka praca może doprowadzać również do wypalenia zawodowego, co jest dość popularne w tym zawodzie. Doprowadza to do tego, że można stracić chęć do programowania, a nawet patrzenia na kod. Wtedy trzeba szukać jakiejś odskoczni, może zmiany projektu, stanowiska, a może nawet firmy, a w ostateczności nawet zawodu.

Mimo tych wad ja jak najbardziej polecam Ci pójście tą ścieżką, praca programisty jest niezwykle rozwijająca i w moim życiu bardzo dużo zmieniła na plus.


DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ PROGRAMISTĄ .NET?


Przedstawiłem Ci podstawowe wady i zalety pracy programisty. Przejdźmy teraz do kolejnego pytania, to znaczy, dlaczego warto zostać programistą .NET?

Pisząc na platformie .NET, a konkretnie w języku C# masz wiele możliwości. C# jest bardzo popularnym, wysokopoziomowym, obiektowym językiem programowania. Obecnie jest on ciągle rozwijany, może już być nawet uruchamiany nie tylko na windows'ie, ale również innych systemach operacyjnych, takich jak linux czy macos. Pracy dla programistów .NET ciągle na rynku jest bardzo dużo. W C# jest stosunkowo niski próg wejścia, po kilku tygodniach nauki możesz już umieć pisać całkiem użyteczne aplikacje, które mogą rozwiązywać już faktycznie jakieś problemy użytkowników.

W C# na platformie .NET możesz tworzyć wiele różnych typów aplikacji. Między innymi możesz tworzyć Aplikacje Konsolowe, Aplikacje Desktopowe zarówno w Windows Forms, jak i w WPF'ie. Możesz tworzyć Aplikacje Mobilne w Xamarin'ie, Aplikacje Webowe w ASP.NET MVC i ASP.NET Core, usługi windows, Web API . Także naprawdę masz w czym wybierać.


JAKĄ ŚCIEŻKĘ WYBRAĆ?


Typów aplikacji, jakie możesz tworzyć, jest sporo, jaką ścieżkę zatem wybrać? Obecnie, jeżeli zaczynasz naukę, to polecałbym Ci wybrać jedną z tych 3 ścieżek, w zależności od tego, co akurat będzie sprawiać Ci najwięcej przyjemności. Możesz wybrać pisanie Aplikacji Desktopowych, tutaj proponuję wybrać WPF (również z podstawową znajomością Windows Forms), pisanie Aplikacji Mobilnych w Xamarinie lub i to jest ścieżka, która polecałbym Ci obecnie najbardziej, czyli pisanie Aplikacji Webowych, konkretnie w ASP.NET Core (również z przynajmniej podstawową znajomością ASP.NET MVC). Oczywiście dobrze byłoby spróbować napisać aplikacje każdego typu, żebyś się przekonał, co dla Ciebie będzie najbardziej odpowiednie. Jednak najwięcej ofert pracy obecnie jest dla programistów webowych, także moim zdaniem jest to najbardziej przyszłościowa ścieżka. Jednak tak jak wspominałem wcześniej pracy dla programistów, którzy preferują inne ścieżki, jest również sporo.


PODSUMOWANIE


Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć Ci w tym artykule najważniejsze moim zdaniem plusy i minusy pracy programisty. Musisz wiedzieć, że ta praca, jak zresztą każda inna również ma swoje wady i nie zawsze jest tak kolorowa, jak to widać w mediach. Mam jednak nadzieję, że tym artykułem nie zniechęciłem Cię do tej pracy. Jeżeli programowanie Cię interesuje, to ja ze swojej strony jak najbardziej polecam Ci spróbować tej drogi. Pamiętaj, że początki są trudne. Jeżeli nie wiesz, od czego zacząć lub jeżeli będziesz miał jakieś pytania, to napisz proszę w komentarzu lub bezpośrednio na mojego maila.

Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności. Zapisz się na darmowy newsletter, gdzie co tydzień dzielę się wartościowymi materiałami w szczególności dotyczącymi C# i platformy .NET (darmowy zapis – newsletter).

Poprzedni artykuł - Czy Programista .NET Musi Umieć Matematykę? Krótka odpowiedź.
Następny artykuł - Różnica Pomiędzy ViewData, ViewBag oraz TempData.
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
CTO & Founder - FindSolution.pl
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w Blazor, ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin