Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

czwartek, 23 sierpnia 2018
Tagi: JavaScript
Dzisiaj przedstawię kolejny, a zarazem bardzo krótki artykuł z serii podstaw z JavaScript - będą to stałe w języku JavaScript. Często używasz w swoich skryptach zmiennych, gdzie zmieniasz wartości wcześniej zadeklarowane.
let myBestNumber = 21;
myBestNumber = 23;
Lecz w prawdziwych aplikacjach na pewno będziesz potrzebował również takiej sytuacji, aby Twoje zmienne nie zmieniały swojej wartości, ponieważ takie zmiany mogę spowodować jakieś bugi w Twojej aplikacji. Jak się przed tym zabezpieczyć? Z pomocą przychodzą stałe. Stałe w JavaScript możesz stworzyć za pomocą słowa kluczowego const. Pozostała składnia jest taka sama jak w przypadku zmiennych, wszystkie zasady, które obowiązywały w przypadku tworzenia zmiennych, obowiązują również przy tworzeniu stałych. Nie będę ich drugi raz opisywał, jeżeli chcesz się z nimi zapoznać zapraszam Cię do mojego poprzedniego artykułu zmienne w JavaScript. Ponadto stałe, jak sama nazwa na to wskazuje, są stałe :) Tzn. że po deklaracji nie mogą zmieniać swojej wartości. Przed wprowadzeniem ECMAScript 6 nie istniały w javascripcie stałe. Niektórzy programiści próbowali stosować tylko konwencję pisząc nazwy stałych dużymi literami, ale wtedy stałe nie różniły się niczym od zmiennych.
var URL = 'https://www.modestprogrammer.pl';
URL = 'http://www.google.pl'; //wszystko ok, brak błędu.
Na szczęście ES6 wprowadził słowa kluczowe let do zmiennych oraz const do stałych i od tej pory można bez problemu używać stałych:
const code = 987;
const url = 'https://www.modestprogrammer.pl';
url = 'http://www.google.pl'; //błąd, ponieważ nie można zmieniać wartości stałej.
Podsumowując, jeżeli chcesz zadeklarować jakąś wartość, musisz zastanowić się czy będzie ona zmieniana, jeżeli tak, użyj let w przeciwnym przypadku użyj stałej czyli const.

To wszystko co chciałem Ci przekazać w tym artykule. Zapraszam do kolejnego artykułu z serii podstawy programowania w języku JavaScript.

Kolejny artykuł - Czym jest ECMAScript.
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
CTO & Founder - FindSolution.pl
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w Blazor, ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin