Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

piątek, 25 lutego 2022
Zawód programisty owiany jest wieloma legendami. Młodzi developerzy u progu swej kariery zawodowej często są niepewni tego, co może ich czekać w nowym miejscu pracy. Niektórzy, chcąc choć w minimalnym stopniu przygotować się do przyszłej pracy w zawodzie, przeglądają różnorodne fora internetowe w poszukiwaniu cennych opinii i wartościowych informacji, które zapewnią lepszy start na przyszłej drodze zawodowej.

Inni z kolei, niezbyt przychylnie nastawieni do wiarygodności tychże informacji, wolą wyrobić sobie własną opinię podczas codziennej pracy w zawodzie. Co więc jest prawdą, a co jedynie często powielanym mitem, który zyskał na popularności?

Wiele powszechnie funkcjonujących w społeczeństwie opinii na temat zawodu programisty jest przekoloryzowana, lub całkowicie nieprawdziwa, dlatego w tymże artykule chciałbym przytoczyć najczęściej powielane opinie dotyczące zawodu programisty i zweryfikować, czy są zgodne z rzeczywistością, czy może są jedynie stereotypem.

10 Największych Mitów o Programistach i Zawodzie Programisty


Mit 1) Programista – osoba aspołeczna


Najczęściej powielanym stereotypem odnoszącym się do programistów jest postrzeganie ich jako osoby całkowicie antyspołeczne o introwertycznym usposobieniu. Czy w rzeczywistości tak jest?

Wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z charakteru pracy programisty, dlatego mylnie utożsamia programistę z osobą aspołeczną. W praktyce programista musi mieć szeroko rozwinięte umiejętności interpersonalne umożliwiające zapewnienie efektywnej komunikacji zarówno z innymi developerami, jak i klientami.

Wbrew powszechnie panującym opiniom, praca developera nie polega jedynie na pisaniu kodu, lecz w równie znacznym stopniu na współdziałaniu i interakcji w innymi. Programista nie może być więc osobą aspołeczną, zamkniętą w czterech ścianach, bowiem z takim usposobieniem nie podobałby codziennym obowiązkom.


Mit 2) Programowanie – praca samotnika


Specyfika pracy programisty determinuje konieczność posiadania umiejętności współdziałania w zespole w równie takim stopniu, jak umiejętności programistycznych. Zwykle realizacja projektu komercyjnego wymaga podzielenia poszczególnych zadań i obowiązków pośród członków zespołu i zachowania ciągłej komunikacji na każdym etapie realizacji projektu.

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że codzienna praca programisty prócz kodowania wiąże się z koniecznością opracowania w zespole wspólnej wizji projektu, omówieniem założeń projektowych oraz uzgodnieniem wszelkich wymagań ze zleceniodawcą. Z uwagi na tak zróżnicowany charakter pracy, programista powinien więc posiadać nie tylko zdolności programistyczne, lecz także wykazywać się umiejętnością słuchania innych, otwartością na nowe wyzwania oraz odpowiednim podejściem do rozwiązywanych problemów.


Mit 3) Programista – ktoś kto cały dzień koduje


Od wielu lat w powszechnej opinii publicznej funkcjonuje przekonanie, że praca programisty polega jedynie na wielogodzinnym i monotonnym siedzeniu nad kodem. W rzeczywistości kodowanie to tylko jeden z wielu etapów codziennej pracy programisty. Programowanie wbrew pozorom jest złożonym procesem analitycznym.

Tak naprawdę, aby móc przejść do kodowania należy najpierw odpowiednio przygotować się do pracy, a więc przeprowadzić analizę problematyki, rozplanować poszczególne etapy pracy oraz dobrać odpowiednie narzędzia i technologię. Dopiero na tym etapie można przejść do pisania kodu.

Bezpośrednio z kodowania łączy się najdłuższa i jednocześnie najbardziej mozolna część – testowanie oprogramowania. Proces ten wiąże się z poddaniem składni różnorodnym testom pozwalającym zminimalizować ryzyko wystąpienia w przyszłości błędów funkcjonalnych podczas codziennego użytkowania programu lub aplikacji.


Mit 4) Programistami są zwykle jedynie mężczyźni


Choć dużą część osób pośród programistów stanowią mężczyźni, obecnie coraz częściej zawód ten popularyzuje się również pośród kobiet. Z roku na rok zaobserwować można pogłębiającą się tendencję wzrostową feminizacji zarówno pośród studentów informatyki, w zawodzie programisty, jak i w całej branży IT.

Jak dowodzą najnowsze badania z zakresu HR, zróżnicowane płciowo zespoły projektowe są bardziej efektywne i kreatywne, aniżeli te typowo męskie. Coraz więcej pań przełamuje powszechne stereotypy udowadniając, że kobiety sprawdzają w branży IT równie dobrze, jak mężczyźni.


Mit 5) Programistą zostaje się jedynie po ukończeniu studiów informatycznych


Choć niektórym osobom, które nie są związane z branżą IT mogłoby wydawać się, że jedyną możliwością wejścia na ścieżkę zawodową programisty jest ukończenie studiów informatycznych, to tak naprawdę nie jest to prawdą. Oczywiście posiadanie dyplomu ukończenia studiów specjalistycznych może ułatwić rozpoczęcie kariery zawodowej, jednak nie jest to warunek konieczny, aby móc wykonywać zawód programisty.

W tej branży liczą się przede wszystkim umiejętności, indywidualne kompetencje i oraz zaangażowanie. Bez względu na to, czy ukończyłeś studia, czy kurs, czy też jesteś samoukiem, bez pracy własnej i zaangażowania w codzienną naukę nie da się osiągnąć sukcesu.

Oczywiście zarówno studia, jak i kursy pozwalają systematyzować na bieżąco posiadaną wiedzę, wspomagając naukę własną, jednak nawet jeśli nie posiadasz dyplomu ukończenia studiów, bądź certyfikatu ukończenia kursu, nie stanowi bariery do zdobycia zawodu programisty.

Znam wiele przykładów w której osoby po ukończeniu dobrego szkolenia online (np. Zostań Programistą .NET) znalazły pracę bez ukończonych studiów informatycznych. Także, jeżeli komuś zależy, to udział w takim szkoleniu i przede wszystkim jego ukończenie może być wystarczające, by znaleźć pracę swoich marzeń.


Mit 6) Zawód programisty jest gwarantem wysokich zarobków


Często poruszanym tematem odnoszącym się do branży IT są zarobki. W opinii wielu osób panuje przeświadczenie, że bez względu na wszystko programowanie jest taką dziedziną zawodową, w której można łatwo się dorobić, a sami programiści zarabiają "kokosy".

Nic bardziej mylnego. Tu, tak jak i w innych branżach poziom zarobków jest zróżnicowany i uzależniony od wielu zmiennych. Na poziom wynagrodzenia wpływa m. in. posiadane doświadczenie, umiejętności, długość stażu w zawodzie, samodzielność, posiadana odpowiedzialność, rodzaj sprawowanego stanowiska oraz technologia, w której na co dzień pracuje programista.

Nie ma co się łudzić, że na start początkujący programista otrzyma taką samą stawkę, jak doświadczony programista z wieloletnim doświadczeniem. Trzeba mieć świadomość, że branża IT ma usystematyzowaną ścieżkę awansu, a zróżnicowanie płac na poszczególnych stanowiskach ma cel motywacyjny, skłaniający do ciągłej pracy własnej i rozwoju zawodowego.


Mit 7) Aby móc zacząć karierę programisty trzeba być młodym


Wiele osób w średnim wieku zastanawia się, czy podołaliby nauce programowania. Niektórym z nich wydaje się, że kariera programisty zarezerwowana jest jedynie dla młodych osób.

Nic bardziej mylnego! Okres pandemii pokazał, że programowanie jest dla każdego. Ten trudny dla nas wszystkich czas pokazał, że programowanie stało się ciekawą alternatywą dla wszystkich osób, niezależnie od wieku. W okresie pandemii część osób w związku ze swą niepewną sytuacją zawodową zdecydowało się przebranżowić właśnie na programistę.

To pokazuje, że na naukę nigdy nie jest za późno. Jedynie odpowiednia motywacja i ciągła praca własna są w stanie przybliżać nas do sukcesu. Ważne, aby stawiać sobie małe cele i krok po kroku je realizować.


Mit 8) Programista – osoba dobra we wszystkim


Nie jest prawdą, że programista musi posiadać kompleksową wiedzę z całego zakresu programowania i znać się na wszystkim. Programowanie jest taką dziedziną zawodową, która daje możliwość ukierunkowania swojej drogi rozwoju w sprecyzowanym przez siebie kierunku.

W branży IT powszechnie funkcjonuje wiele różnorodnych stanowisk i obszarów rozwoju – programiści baz danych, aplikacji, testerzy, wdrożeniowcy, frontend developerzy, backend developerzy, fullstack developerzy, etc.

Podejmując pracę na konkretnym stanowisku ważne jest, aby specjalizować się w wąskiej, wybranej przez siebie dziedzinie. Istnieje wiele różnych języków programowania, np. C#, Java, Python, C, C++, etc. Nie da się być ekspertem w każdym z tych języków, dlatego tak ważne jest samodoskonalenie w konkretnej technologii.


Mit 9) Programiści są oderwani od rzeczywistości i skoncentrowani jedynie na pracy


Często powtarzanym stereotypem, szczególnie często powtarzanym w filmach jest motyw informatyka – programisty ukazanego jako osobę oderwaną od rzeczywistości, siedzącą całymi dniami przed komputerem i nie utrzymującą kontaktu z innymi.

Tak naprawdę programistami są różni ludzie o zróżnicowanych charakterach, temperamentach, różnym trybie życia, pasjach i sytuacji życiowej. Nie można generalizować, bo w tej branży, tak jak i w każdej innej pracują różni ludzie. Wielu programistów jest aktywnych, towarzyskich i zaangażowanych w każdą sferę życia, nie tylko pracę.


Mit 10) Programista – pracoholik


Wielu osobom wydaje się, że programista spędza wiele godzin w pracy, często w wymiarze nadliczbowym. W rzeczywistości jednak w branży IT nie jest tak źle jakby się mogło z boku wydawać. W IT kładziony jest duży nacisk na to, aby zachowywać tzw. work – life balance.

Elastyczny czas pracy, zdalny tryb pracy – wszystkie te udogodnienia mają na celu stworzenie programiście takich warunków, aby mógł jak najlepiej realizować wszystkie swoje obowiązki i codzienne zadania w jak najlepszej, wybranej przez siebie formule, tak aby móc skupić się zarówno na pracy, życiu prywatnym, jak i towarzyskim.

Niekiedy, gdy gonią "deadline", konieczne jest zintensyfikowanie pracy, jednak charakterystyka tej pracy pozwala na dużą dowolność w tym zakresie.


Podsumowanie


Jak widać w powszechnej opinii publicznej panuje wiele wyobrażeń i stereotypów dotyczących pracy programisty. Nie wszystkie z nich mają pokrycie w rzeczywistości. Programiści to zwykli ludzie - mają swoje życie, zobowiązania, rodziny, pasje, tak jak każdy inny. Bez względu na specyfikę branży, programiści tak jak i inni muszą godzić wszystkie sfery życia każdego dnia.

Nie można więc oceniać ich przez pryzmat powielanych stereotypów, czy opinii. Warto spojrzeć na nich indywidualnie, nie oceniając i nie generalizując. Praca programisty ma swoje plusy i minusy, jak każda inna. W jej specyfikę wpisanych jest wiele korzyści, ale również i trudności. Nie warto więc, aby młodzi programiści kierowali się powszechnie panującymi stereotypami, lecz samodzielnie ocenili jak wygląda praca programisty w praktyce – podczas swej własnej pracy.

Prawdą jest, że każdy człowiek ocenia daną sytuację subiektywnie – w oparciu o własne przeżycia i emocje, dlatego czasem tą samą sytuację dwie osoby mogą ocenić zupełnie przeciwnie. Dlatego też warto, aby wszystkie czytane komentarze i zasłyszane opinie przyjmować z tzw. przymrużeniem oka.

To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.

Poprzedni artykuł - Nauka w Pracy. Czy Programista Powinien Mieć Czas Na Naukę w Pracy?
Następny artykuł - Czy Bootcamp Programistyczny Jest Dobrą Ścieżką? Wady i Zalety Bootcampów
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
CTO & Founder - FindSolution.pl
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w Blazor, ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin