Co możemy zrobić w JavaScripcie? Przez długi czas JavaScript był używany tylko w przeglądarkach do budowania interaktywnych stron internetowych. W dzisiejszych czasach w JavaScripcie można budować aplikacji webowe, aplikacje desktopowe, aplikacje na telefony, wszelkiego rodzaju czaty, serwisy a nawet gry.
Gdzie można uruchomić kod JavaScript? Początkowo JavaScript był stworzony by działał tylko w przeglądarkach, każda przeglądarka miała tak zwany silnik JavaScript (JavaScript Engine), który potrafił uruchomić kod JavaScript. Silnikiem JavaScript dla FireFox jest "SpiderMonkey", a dla Chrome "v8". W roku 2009 inżynier Ryan Dahl wziął open source'owy silnik JavaScript i osadził go w programie C++ i nazwał go Node. Node jest programem C++, który zawiera silnik JavaScript. Dzięki czemu możemy uruchamiać kod JavaScript poza przeglądarką. Co oznacza, że w JavaScripcie możemy również tworzyć backend dla aplikacji. Czyli podsumowujac kod JavaScript może być uruchamiany w przeglądarce lub w Node, ponieważ zarówno przeglądarka jak i Node mają środowisko uruchomieniowe dla kodu napisanego w JavaScripcie. Jeśli chodzi o wymagania sprzętowe to wystarczy zwykła przeglądarka oraz prosty edytor tekstu. W internecie można znaleźć dużo dobrych i darmowych edytorów m. in.: visual studio code, atom, sublimetext, ja osobiście używam Visual Studio Code, ale każdy inny jest równie dobry.
Aby testować JavaScript'a wystarczy nam sama przeglądarka np. Chrome. Wystarczy włączyć narzędzia deweloperskie i uruchomić konsolę.
Logowanie w konsoli:
console.log('Hello World'); //Otrzymamy komunikat: Hello World.
Możemy również wpisać wyrażenia matematyczne:
3+2 //Otrzymamy wynik 5.
Komenda alert:
alert("Hello world"); //Pojawi się komunikat o treści Hello World.
Wpisując komendę prompt możemy także pobrać wartość od użytkownika:
var age = prompt("Ile masz lat?");
console.log(age); //Otrzymamy poprzednio wpisaną wartość.
Metoda confirm wyświetla modalne okno z wiadomością oraz 2 przyciskami.
var result = window.confirm("Czy na pewno chcesz usunąć pozycję?"); //Zostanie wyświetlone okno modalne z pytaniem.
To wszystko co chciałem Ci przekazać w tym artykule. Zapraszam do kolejnego artykułu z serii podstawy programowania w języku JavaScript.Kolejny artykuł - Pierwszy program w JavaScript.