Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

wtorek, 24 maja 2022
Programowanie uchodzi za rodzaj kariery zawodowej, do której trzeba mieć specjalne predyspozycje i umiejętności. Nie zawsze jest to jednak zgodne ze stanem faktycznym. Coraz częściej bowiem pojawiają się kursy, szkolenia, podręczniki czy inne publikacje, które uczą programowania od podstaw.

Czy Programowanie Jest Trudne? Czy Każdy Może Zostać Programistą?

Każdy może zostać programistą


Programista to zawód, którego można nauczyć się na dwa sposoby. Jeden z nich to podjęcie studiów w tym kierunku. Chociaż same studia nie nauczą Cię programowania, ale mogą nadać odpowiedni kierunek nauki. W czasie ich trwania zdobywa się szereg kompetencji i umiejętności, dzięki którym może Ci być łatwiej odnaleźć się w zawodzie i sprawnie wykonywać powierzone zadania. To również okazja do lepszego zapoznania się ze środowiskiem, z ludźmi poruszającymi się w tym samym sektorze oraz do praktykowania. Nie jest to jednak jedyna i najlepsza metoda.

Drugim sposobem, który stosowany jest coraz chętniej, jest samodzielna nauka. Zwykle na ten krok decydują się osoby, które interesują się tą tematyką, pracują zawodowo w innym obszarze, a chciałyby się rozwijać. Do tej drugiej ścieżki rozwoju nie jest potrzebna szkoła. Decyzji o zostaniu programistą nie trzeba też podejmować zaraz po ukończeniu liceum. Można ją podjąć na dowolnym etapie życia. Wystarczy ustalić, jakie działania należy podjąć, by móc efektywnie wykonywać powierzone zadania, wybrać język programowania i szkolić się w ustalonym kierunku.

Jest to droga o tyle trudniejsza, że wymaga większego zaangażowania i samodyscypliny, jednak daje ona możliwość zmiany ścieżki kariery w dowolnym momencie życia. Jeśli wydaje się, że programista to zawód, w którym można się odnaleźć, warto podjąć próbę i zacząć kształcić się w tym kierunku. Jako, że jest to droga dość wymagająca, szybko można będzie się przekonać, czy faktycznie jest to zawód, w którym najłatwiej się odnaleźć.


Umiejętności potrzebne programiście


Żeby zostać dobrym programistą nie wystarczy pozyskanie odpowiedniej wiedzy. Nie wystarczy również duże doświadczenie czy praca nad kolejnymi projektami. Potrzebne są także odpowiednie cechy i predyspozycje, które ułatwią poprawne i skuteczne wykonywanie obowiązków przypisanych do zawodu programisty.

Do najważniejszych cech zaliczyć należy:
  • cierpliwość – potrzebną nie tylko do samego programowania, ale głównie do wyszukiwania błędów, które mogą pojawić się przy realizacji danego zadania. Jest to często wielogodzinna praca sprowadzająca się do tego, by wyszukać źródło danego problemu,
  • chęć ciągłego uczenia się – ze względu na swoją specyfikę praca programisty wymaga nieustannego podnoszenia kwalifikacji. Nie chodzi o pozyskiwanie zupełnie nowych umiejętności, ale doprecyzowanie czy aktualizowanie tych, które się już posiada. Jest to zawód, w którym uczy się całe życie i by nie wypaść z obiegu, trzeba temu poświęcić znaczną część swojego wolnego czasu,
  • umiejętności miękkie, w tym m.in.: komunikatywność (jest to często praca zespołowa, wymagająca konsultacji), elastyczność, samodzielność, itp.,
  • zdolność organizacji własnego czasu – w większości przypadków to sam programista decyduje o swoim czasie pracy, dlatego zawód ten może wykonywać osoba zdyscyplinowana, która potrafi samodzielnie motywować się do pracy.
Jako, że praca programisty bywa żmudna i wymagająca, a przy tym niezwykle męcząca i obciążająca (nie tylko fizycznie – ze względu na siedzący charakter pracy, ale również psychiczny – konieczność koncentracji na jednym zadaniu przez wiele godzin), nie każdy będzie w stanie się odnaleźć w takim trybie pracy. Duża nieregularność i brak ściśle wyznaczonych godzin pracy sprawiają, że zawód ten mogą wykonywać jedynie osoby zmotywowane, które czują pasję i mają pewność, że odnajdą się w tego rodzaju działaniach.

Jeśli jednak dysponuje się odpowiednimi cechami, programowanie może okazać się miejscem idealnym, dlatego warto spróbować i przekonać się osobiście, czy posiadane cechy wystarczą do tego, by móc skutecznie i poprawnie wykonywać powierzone obowiązki.


Kursy i szkolenia


Mając pełną świadomość tego, czym jest praca programisty, jakie cechy należy mieć, by dobrze się w zawodzie odnaleźć, a nowe technologie nie mają żadnych tajemnic, można zdecydować się na naukę. Warto na początek ustalić główne kierunki w programowaniu, zapoznać się z nimi oraz wybrać jedną konkretną ścieżkę.

Na początek warto wykonać prosty kurs, który przedstawi najważniejsze założenia programowania (tutaj polecam szkolenie – zostanprogramistadotnet.pl), pokaże czym jest praca z kodem i pozwoli ocenić, czy to właściwa ścieżka kariery. Na rynku pojawiają się kursy dla początkujących, średniozaawansowanych i te bardziej specjalistyczne. Możesz też wybrać darmowy kurs, który uczy samych podstaw. Nie trzeba natomiast na początku inwestować dużych pieniędzy np. na bootcampy programistyczne. Trzeba bowiem przekonać się, czy programowanie jest dobrym rozwiązaniem, nim wybierze się bardziej rozbudowany czy droższe szkolenie, który oferuje więcej kompetencji.

Poza kursami czy szkoleniami należy wykonywać wiele ćwiczeń. Od początku edukacji największy nacisk należy kłaść na stronę praktyczną i tworzenie aplikacji. Wykonując najłatwiejsze zadania można ocenić nie tylko poziom przyswojenia wiedzy i zrozumienia prostych zagadnień, ale również zweryfikować, czy programowanie jest odpowiednią pracą.

Jeśli bowiem proste ćwiczenia będą realizowane z dużą trudnością, jeśli nieustannie będzie się popełniało te same błędy czy też trudno będzie zrozumieć określone zasady, możesz mieć problem z opanowaniem trudniejszych zagadnień. Chociaż sam uważam, że prawie każda osoba jest wstanie nauczyć się programowania. Trzeba tylko poświęcić trochę czasu na naukę i co najważniejsze nie poddawać się przy pierwszych niepowodzeniach. Na tym etapie odpada najwięcej chętnych osób, to znaczy za szybko się poddają.

Niezależnie od tego, ile się ma czasu na naukę i jak szybko chce się zacząć, nie można lekceważyć prostych ćwiczeń. Tylko dzięki nim można systematycznie rozbudowywać wiedzę i wykonywać bardziej złożone zadania.


Ograniczenia i przeszkody


W rzeczywistości jedyną przeszkodą, która może utrudnić proces kształcenia się do zawodu programisty jest brak zainteresowania tą dziedziną. Jest to tak specyficzna i wymagająca praca, że trzeba ją lubić.

Wbrew pozorom natomiast ograniczeniami nie są:
  • wiek,
  • płeć,
  • posiadane wykształcenie (lub jego brak),
  • inna ścieżka kariery,
  • brak doświadczenia w zawodzie.
Żaden z wymienionych powyżej czynników nie stanowi przeszkody, by zostać programistą. Nie trzeba być młodym (choć programowania mogą uczyć się już przedszkolaki), by zacząć się uczyć w tym kierunku. Tym bardziej, że poradniki, kursy czy szkolenia nie wprowadzają ograniczeń wiekowych. Niezależnie od ilości wiosen na koncie można spróbować swoich sił w zawodzie.

Ograniczeniem nie jest też płeć. Jeszcze do niedawna był to zawód zdominowany przez mężczyzn. Kobiety były postrzegane jako niezainteresowane tym obszarem. Nadal ponad 90% programistów to mężczyźni. Niemniej jednak sytuacja ta jest dynamiczna, a odsetek kobiet, które uczestniczą w szkoleniach czy kursach wynosi ok. 28%. Oznacza to, że za kilka lat co czwarty programista będzie kobietą.


Zapotrzebowanie jest coraz większe


Choć programista to jeden z zawodów przyszłości, to w dalszym ciągu zauważa się deficyt specjalistów. Jest to o tyle zadziwiające, że programista to dobrze opłacany zawód, a więc i chętnych na to stanowisko powinno być więcej. Jak wynika jednak z badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską, deficyt specjalistów IT, w tym również programistów, może zwiększyć się do 825 tys. przez najbliższe cztery lata.

Dzięki otwartości sektora i przystępnej ofercie szkoleniowej liczba programistów i programistek systematycznie się zwiększa. Korzystnie na ten trend wpływa także fakt, że nauka programowania coraz częściej pojawia się w formie zajęć dodatkowych w szkole czy w przedszkolu. Dzieci od najmłodszych lat zaznajamiane są z tajnikami programowania. Pasja może w przyszłości zaowocować większą liczbą specjalistów.

Wszystko to sprawia, że niezależnie od obaw czy złych przeczuć, warto zdecydować się na zmianę ścieżki kariery i zostać programistą. Tym bardziej, że zarobki w tej branży są coraz wyższe, a o zatrudnienie jest coraz łatwiej i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie tendencja ta miała się odwrócić.


Podsumowanie


Dzisiejszy postęp technologiczny oraz rozwój edukacji sprawił, że do tego, by zostać programistą, wystarczy zainteresowanie tą dziedziną, chęć ciągłej nauki i cierpliwość. Wiedzę na temat zasad i metod programowania można bez trudu pozyskać z licznych szkoleń lub po zapisaniu się na stosowne zajęcia.

Nie ma też ograniczeń wiekowych. Nawet będąc już dawno po studiach, mając w swoim życiu już ustaloną ścieżkę kariery, można wprowadzić zmiany i stać się programistą. Najważniejsza jest chęć do działania i rozwijania się w tym właśnie kierunku. Możliwości jest wiele, wystarczy z nich skorzystać.

To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.

Poprzedni artykuł - LinkedIn w Pigułce – Dlaczego Każdy Programista Powinien Założyć Swój Profil Na LinkedIn?
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, Blazor, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin