Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

poniedziałek, 1 lipca 2024
Czy Jest Zapotrzebowanie Na Programistów?

Zapotrzebowanie na programistów ciągle jest, ale tutaj warto podkreślić, że chodzi o osoby, które już mają jakąś wiedzę, jakieś umiejętności, a nie o takie takie, które usłyszały, że programiści zarabiają duże pieniądze i pomyślały, że warto wybrać tę drogę i zostać programistą (bez wcześniejszego przygotowania).

Często widzę opinię na różnych portalach czy mediach społecznościowych, że obecnie nie ma już zapotrzebowania na programistów. Oczywiście jest to bzdura. Jest duże zapotrzebowanie zarówno na doświadczonych programistów, jak i młodszych programistów. Natomiast to, że aplikujesz na stanowisko młodszego programisty nie oznacza, że nie musisz mieć żadnej programistycznej wiedzy. Nie wiem skąd wzięło się, to przekonanie, że programowania uczymy się w pracy. Dużo osób uważa, że z zerową wiedzą zostaną programistami i nauczą się później programowania już w samej pracy. To nie o to tutaj chodzi. Oczywiście możesz uzupełniać swoją wiedzę w pracy, ale podkreślam uzupełniać, a nie uczyć się programowania od zera. Nikt bez doświadczenia programistycznego Cię nie zatrudni. Natomiast takie doświadczenie można nabyć na różne sposoby. Możesz już podczas nauki budować swoje portfolio i pokazać, że umiesz programować. Dzięki dobremu portfolio już na starcie wyprzedzasz 90% innych kandydatów.

Zobacz np. na portal JustJoin.it z ogłoszeniami o pracę. Wybierz sobie platformę .NET i zobacz ile tam jest aktywnych ogłoszeń o pracę:
Czy Jest Zapotrzebowanie Na Programistów?

i to są oferty tylko na jednym portalu, a takich portali jest mnóstwo. Oprócz tego mamy jeszcze portal linkedin, gdzie sam, mimo że nie szukam pracy, to prawie codziennie dostaje kilka ofert pracy.


Czy Jest Duża Konkurencja?


Kolejna powtarzana bzdura przez osoby, które nie są w branży i nie wiedzą jak to wygląda od środka. Pamiętam, jak niedawno wstawiałem na grupy na facebooka informacje, taką reklamę o moim filmie na youtube, gdzie opisywałem jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna programisty. Od razu zleciały się jakieś osoby, które zarzucają mi, że obecnie nie ma szans zostać programistą, bo na każde miejsce jest powiedzmy 100 chętnych osób i nie ma sensu uczyć się programowania.

Nie wiem, czy te osoby uważają, że programiści nie będą już zatrudniani, czy boją się o swoje stanowiska, czy po prostu konkurencji. Ciężko powiedzieć.

Natomiast jak to wygląda w praktyce? Faktycznie na wiele ogłoszeń pracy aplikuje sporo kandydatów, natomiast większość z tych osób, tak jak już wcześniej wspomniałem ma dosłownie zerową wiedzę. Nawet do końca nie wiedzą na jakie stanowisko aplikują, po prostu wysyłają CV i liczą na szczęście. Co z tego, jak na jeden wakat przyjdzie nawet 100 CV (jak twierdzą te osoby), jak od razu około 90% trafia do kosza, bo mają słabe CV i zerową wiedzę.

Powiedzmy że tutaj od razu zostaje 10 osób, z czego po większej analizie CV odpadają kolejne 4 i zostaje nam 6 w miarę sensownych kandydatów, których można zaprosić na rozmowy kwalifikacyjne. Często później okazuje się, że z tych 6 jest maksymalnie 3 faktycznie dobrych kandydatów. Chociaż czasem okazuje się, że jest jeszcze gorzej i tylko jeden jest dobry, a nawet żaden i trzeba rozpoczynać od nowa zbieranie CV. Także warto tutaj zwracać uwagę nie na ilość CV, ale na jakość.

Jak zaczynałem programować, to faktycznie było dużo mniej programistów, na 1 miejsce może być 5 CV. Z czego 3 osoby były dobre. Później po kilku latach na jedno CV aplikowało 15 osób, z czego 3 były dobre. A teraz co z tego, że nawet jest tych CV 100, ale dalej tylko 3 osoby są dobre. Także ten wyznacznik jest bardzo słaby i uwierz mi, że jeżeli będziesz miał odpowiednią wiedzę, odpowiednie umiejętności przygotujesz się do pracy, będziesz miał fajne portfolio, to na pewno znajdziesz pracę jako młodszy programista.

Podsumowując.
Jak najbardziej jest obecnie zapotrzebowanie na programistów. Natomiast na takich programistów, którzy mają jakieś umiejętności. Nie chodzi mi tutaj o doświadczenie komercyjne, ale po prostu osoby, które spędziły kilka miesięcy na nauce programowania, stworzyły chociaż kilka mniejszych aplikacji, mają jakieś portfolio i chcą się dalej rozwijać w tym kierunku. Ja od siebie jak najbardziej polecam Ci taką drogę.

To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.

Poprzedni artykuł - Szkoła Aplikacji SaaS - Szkolenie Online
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, Blazor, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin