Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

wtorek, 3 maja 2022
Każdego dnia w przestrzeni internetowej rośnie liczba podmiotów dających możliwość zdobycia różnego rodzaju certyfikatów programistycznych. W sieci wciąż przybywa wiele nowych firm z branży IT, które oferują powszechnie znane i cenione certyfikaty z różnorodnych obszarów programowania. Coraz częściej młodzi pasjonaci programowania zastanawiają się, co tak naprawdę powinni zrobić, by stać się bardziej atrakcyjnym w oczach potencjalnego pracodawcy i jednocześnie wyróżnić się na tle konkurencji na rynku pracy. Zwykle takie osoby mają świadomość tego, jak ważne jest, aby udowodnić w odpowiedni sposób posiadane kompetencje i umiejętności. Z tego też powodu niektórzy decydują się powalczyć o wspomniane certyfikaty programistyczne, czy to w wersji elektronicznej, czy stacjonarnej.

Nie wszyscy jednak mają świadomość tego, czym tak naprawdę są i co w rzeczywistości one dają. Niektórzy bowiem zadają sobie pytanie, czy tak naprawdę posiadanie takowego certyfikatu daje jakiekolwiek profity na rynku pracy? Wielu zastanawia się również nad tym, czy wszystkie powszechnie dostępne certyfikaty są równie ważne i wartościowe w oczach potencjalnego pracodawcy. W dzisiejszym wpisie chciałbym przyjrzeć się właśnie tematyce certyfikatów programistycznych, tworząc okazję do tego, abyś również i Ty po przeczytaniu tego artykuły był w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rzeczywiście warto podejmować trud zdobycia certyfikatów programistycznych.

Programista z Certyfikatem. Czy Posiadanie Certyfikatu Zwiększy Moje Szanse Na Zostanie Programistą?


Czym są certyfikaty programistyczne?


Certyfikaty programistyczne są niczym innym, jak swego rodzaju pisemnym potwierdzeniem zdanego egzaminu pisemnego, mającego na celu sprawdzenie aktualnego poziomu wiedzy oraz umiejętności specjalistycznych w wybranym obszarze programowania. Po pozytywnej weryfikacji wspomnianych predyspozycji, specjalnie oddelegowana do tego osoba, bądź instytucja zaświadcza, iż egzaminowana osoba posiada właściwe kompetencje na wyszczególnionym poziomie. Jeśli szukasz pracy, lub chcesz podjąć się współpracy z klientem biznesowym, posiadanie stosownego certyfikatu z pewnością pozwoli utwierdzić go w przekonaniu, iż faktycznie znasz daną technologię na odpowiednim poziomie i posiadasz niezbędną do podjęcia samodzielnego działania wiedzę.


Jakie certyfikaty są najbardziej cenione?


Tak jak w CV istotne jest precyzyjne nakreślanie obszaru posiadanych kompetencji i umiejętności, tak i w przypadku wyboru certyfikatów najlepszym rozwiązaniem wydają się być wszystkie te, które w jak najbardziej szczegółowy sposób opisują zakres sprawdzanej wiedzy. Warto także zwrócić uwagę, aby certyfikat był możliwie jak najbardziej zbieżny z aktualnym zapotrzebowaniem na konkretnych specjalistów w wybranym obszarze IT. Nigdy nie wiesz na jakim etapie kariery zawodowej przyda Ci się zdobyty certyfikat, dlatego ważne jest, aby był on jak najbardziej zbieżny z aktualnymi oczekiwaniami rynku pracy, a więc zakresem wiedzy wymaganym w kontekście zapotrzebowania na różnorodne stanowiska w branży IT. Warto również posiadać certyfikat w kilku wersjach językowych. Nigdy nie wiemy, jak potoczy się nasza ścieżka zawodowa i czy nie będziemy na którymś z etapów kariery zawodowej potrzebować wspomnianego certyfikatu np. w języku angielskim.


Czy warto robić certyfikaty, które posiada większość programistów?


Zastanawiałeś się może kiedyś nad tym, czy wszystkie powszechnie dostępne certyfikaty mają tak samo dużą wartość i uznanie pośród innych? Okazuje się, że nie. Niestety nie wszystkie certyfikaty są równie wartościowe, a robienie niektórych z nich jest po prostu stratą czasu i pieniędzy. Oferta powszechnie dostępnych certyfikatów jest dość długa, a wybór wartościowego certyfikatu okazuje się być coraz częściej nie lada wyzwaniem. Warto więc wcześniej pomyśleć nad tym, jakie są nasze oczekiwania. Jeśli zależy nam na wyróżnieniu się na rynku pracy pośród innych kandydatów, to warto zastanowić się, czy jest sens robić certyfikat, który posiada 99% kontrkandydatów? Czy posiadanie takiego certyfikatu w ogóle coś wniesie w nasze CV? Czy nie warto przeznaczyć te środki, energię i czas na zdobycie bardziej unikatowego certyfikatu? A może jest to tzw. "must have", bez którego nie mamy w ogóle co ubiegać się o pewnego rodzaju stanowiska, mimo że ten certyfikat posiada większość programistów?


Jakich certyfikatów nie warto robić?


Zdobycie certyfikatu z pewnością wymaga dużego zaangażowania. Cały ten proces wiąże się bowiem ze sporym nakładem czasu, pieniędzy i pracy, co bez wątpienia przekłada się na uzyskane efekty. Dlatego tym bardziej powinniśmy wybierać jedynie wartościowe i ogólnie pożądane na rynku pracy certyfikaty. Nawet jeśli myślimy o zrobieniu certyfikatu z interesującej nas dziedziny, warto zastanowić się wcześniej, czy taki certyfikat jest nam rzeczywiście potrzebny i niezbędny w budowaniu swej ścieżki zawodowej. Przykładowo, nie warto poświęcać czasu na robienie certyfikatu z obszaru przestarzałych i wymierających technologii. W tym czasie można by przecież podjąć się nauki innej, bardziej przyszłościowej technologii, która dopiero co zyskuje na popularności, a tym samym posiadanie certyfikatu z takiej dziedziny pozwala wyróżnić się pośród konkurentów na rynku pracy. Czy warto więc poświęcać czas, pieniądze i siły, na naukę i zdobywanie certyfikatu w obszarze takiej technologii, która mimo, iż jest nam bliska, powoli odchodzi w zapomnienie?


Co zyskujesz dzięki posiadaniu wartościowego certyfikatu?


Posiadanie powszechnie cenionych i uznawanych certyfikatów jest w dzisiejszych czasach bardzo cenne i przydatne. Jeśli wyróżniamy się na rynku pracy pośród innych kontrkandydatów właśnie tym, że zdobyliśmy wartościowy certyfikat programistyczny, nie tylko wzmacniamy naszą pozycję na rynku pracy, lecz także dajemy innym potwierdzenie, że faktycznie jesteśmy cennym ogniwem branży IT i z pewnością nadajemy się do roli programisty, co czyni nas w oczach potencjalnego pracodawcy, lub klienta bardziej rzetelnym i godnym zaufania specjalistą. Mogąc pochwalić się posiadaniem cenionego certyfikatu budujesz także swą wiarygodność i zaufanie. To, że posiadasz powszechnie trudny do zdobycia certyfikat, oznacza bowiem, iż rzeczywiście masz wiedzę w tym zakresie, ponieważ jest to jednoznaczne z tym, że posiadane kompetencje i umiejętności w tymże zakresie zostały rzeczywiście zweryfikowane i potwierdzone, co tylko utwierdza w przekonaniu, że faktycznie nadajemy się do tego, co robimy.


Czy posiadanie certyfikatu programistycznego pozwala nam łatwiej znaleźć pracę?


Często wiele osób zastanawia się nad tym, czy łatwiej byłoby im znaleźć pracę w zawodzie, gdyby posiadali certyfikat z konkretnego obszaru programowania. Ich przypuszczenia są jak najbardziej trafne. Nie jest bowiem tajemnicą, że pracodawcy zwracają uwagę na to, co wyróżnia kandydatów na tle innych. Zwykle o sukcesie procesu rekrutacyjnego decydują niuanse. Z pewnością wszelkiego rodzaju aktywność w postaci dodatkowych działań programistycznych, realizowanych zleceń freelancerskich, czy posiadanych certyfikatów jest cennym wyróżnikiem pośród konkurencji. Często posiadając wartościowy i powszechnie uznawany w branży IT certyfikat jesteśmy w stanie rozwiać potencjalnemu pracodawcy wszelkie niepewności dotyczące tego, czy deklarowane przez nas umiejętności mają faktycznie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Certyfikat jest bowiem dla rekrutera sygnałem, że nasza wiedza jest zweryfikowana i potwierdzona.


Pozytywne aspekty robienia certyfikatów


Bez względu na to, czy jesteś zapalonym pasjonatem programowania, czy jedynie próbujesz swych sił w IT, nigdy do końca nie wiesz, jak potoczy się Twoja droga zawodowa. Możliwe, że pokochasz programowanie i jemu rzeczywiście się poświęcisz, a może być też tak, że na obecnym etapie życia uznasz, że programowanie nie jest tym, co chcesz robić zawodowo i dopiero za jakiś czas zechcesz spróbować swoich sił w tej branży. Warto mieć więc w zanadrzu wartościowy i powszechnie ceniony certyfikat, nigdy nie wiemy bowiem co kiedy nam się przyda. Posiadając takowy certyfikat łatwiej jest także się przebranżowić, lub zmienić zatrudnienie na bardziej stabilne i dochodowe, kiedy rzeczywiście tego będziemy potrzebowali. Niezależnie więc od tego co się stanie, już sam fakt, iż posiadasz certyfikat właśnie z takiej niełatwej dziedziny nauki, świadczy o tym, że jesteś osobą zaangażowaną, pracowitą i skupioną na rozwoju swych kompetencji i umiejętności, co bez wątpienia jest pozytywnie odbierane przez innych.


Negatywne aspekty robienia certyfikatów


Choć poznałeś już wiele argumentów wskazujących na to, że rzeczywiście warto robić certyfikaty programistyczne, być może wciąż zastanawiasz się, czy istnieją w ogóle powody, dla których nie warto ich robić. Być może myślisz sobie, że bez względu na wszystko warto, bo przecież posiadanie certyfikatu na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc, to wiedz, że już takie myślenie jest błędne. Wszystko bowiem zależy od Twego podejścia. Nie ma bowiem sensu robienia certyfikatu, jeśli traktujesz go jedynie jako kolejny dyplom do kompletu, który po prostu włożysz do teczki i nie będzie on miał dla Ciebie żadnego znaczenia. Już samo podejście do zrobienia certyfikatu powinno być dla Ciebie cennym doświadczeniem, wnosząc pewną chęć stawania się lepszym w danym obszarze programowania.

Nie warto więc robić certyfikatu, jeśli kolokwialnie mówiąc, chcesz to jedynie "odpękać", aby mieć "papier". Nie warto też robić certyfikatu z obszaru, bądź technologii, która niezbyt Cię interesuje. Jeśli już decydujesz się zrobić certyfikat powinno to być analogiczne z tym, że ta tematyka jest Ci bliska, a certyfikat ma na celu weryfikację tego, jak bardzo w niej jesteś dobry. Nie warto traktować certyfikatu jako sposób na sprawdzenie, czy dana technologia w ogóle jest dla nas. Istnieją bowiem inne, mniej absorbujące sposoby na sprawdzenie tego. Warto także pamiętać, że pracodawca w łatwy sposób może zweryfikować, czy wyróżnione w treści certyfikatu obszary są rzeczywiście nam bliskie i dobrze znane. Nie warto więc poświęcać czasu, ani pieniędzy na coś, co realnie nie ma dla nas wartości, ponieważ taki certyfikat w praktyce nic nie wnosi, ani w nasze życie, ani karierę zawodową.


Ciemna strona certyfikatów programistycznych


Obecnie robienie certyfikatów z różnorodnych dziedzin naukowych stało się swego rodzaju modą i coraz to bardziej popularną praktyką. W związku z tym z roku na rok rośnie w sieci liczba stron internetowych i podmiotów oferujących różnego rodzaju certyfikaty programistyczne. W praktyce okazuje się jednak, że nie wszystkie te oferty są rzetelne i uczciwe. Niestety rosnąca popularyzacja tego tematu sprawiła, że nieuczciwe osoby zaczęły wykorzystywać tą sytuację jako okazję do nieuczciwego zarobkowania. Zdarzają się bowiem przypadki, że nieuczciwe osoby pod przykrywką oferowania możliwości zdobycia różnorodnych certyfikatów programistycznych zaczęły wyłudzać pieniądze, zarabiając na ludzkiej łatwowierności. Z tego też powodu warto wybierać jedynie sprawdzone miejsca na zrobienie certyfikatu, decydując się na przystępowanie jedynie do powszechnie uznawanych i cenionych certyfikatów, takich jak np. Microsoft (MTA), CEH, CCSP, czy chociażby CISSP.


Podsumowanie


Jak widać możliwości do zdobycia certyfikatów programistycznych jest wiele. Nie wszystkie jednak powszechnie dostępne certyfikaty są tak samo ważne i wartościowe. Warto więc przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do jakiegoś certyfikatu dowiedzieć się coś więcej o jego randze, prestiżu i znaczeniu w świecie IT. Warto także zasięgnąć opinii o samym miejscu, czy stronie oferującej możliwość zdobycia takowego certyfikatu. Nie warto bowiem wydawać pieniędzy na zdobycie mało znaczących certyfikatów, lub co gorsza przystąpienia do zdobycia certyfikatów z niesprawdzonych źródeł.

Przy całej tej rosnącej popularyzacji tematyki certyfikatów trzeba pamiętać, iż dla pracodawcy najważniejsze jest nasze doświadczenie i umiejętności i prędzej czy później i tak będziemy musieli udowodnić je w działaniu, a certyfikaty mają na celu jedynie ich potwierdzenie na etapie początkowym. Mimo wszystko, nie ma wątpliwości, że certyfikaty są praktycznym sprawdzeniem naszych umiejętności, dlatego samo przygotowanie się do podejścia do certyfikatu jest już ciekawym doświadczeniem i możliwością zweryfikowania swych umiejętności w praktyce.

To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.

Poprzedni artykuł - Staż Programistyczny – Pierwsze Kroki Na Drodze Zawodowej Młodego Programisty
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
CTO & Founder - FindSolution.pl
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w Blazor, ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin