Blog Dla Programistów C#/.NET

wtorek, 1 listopada 2022
Grono programistów jest dość specyficzne i często tworzą je osoby, których wiedza specjalistyczna jest na bardzo wysokim poziomie, jednak umiejętności socjalne nie są zbyt dobrze wypracowane. Oczywiście nie jest to regułą, ale w tym zawodzie przeważają osoby, które stosunkowo więcej czasu poświęcają pracy, niż w przypadku innych profesji. Przez to umiejętności społeczne mogą wymagać przećwiczenia, szczególnie przed rozmową kwalifikacyjną. Wiedza i zdolności programistyczne są największym atutem, ale zdolność stworzenia interesującego CV oraz przejście przez rozmowę kwalifikacyjną z sukcesem wymaga nieco wprawy.

10 Wskazówek Przed Rozmową Kwalifikacyjną Dla Programisty

1. CV – poproś profesjonalistę o pomoc


Niekiedy uczymy się pisać życiorysy w szkole, możemy mieć doświadczenie w pisaniu CV do pracy wakacyjnej lub dorywczej w czasie studiów. Kiedy jednak myślimy o poważnym, dobrze płatnym stanowisku, warto rozważyć wynajęcie kogoś, kto w profesjonalny sposób zajmie się ułożeniem naszego życiorysu. Kiedy do biura, w którym chcemy podjąć pracę, wpływa kilka ofert dziennie, a stanowisko jest tylko jedno, to właśnie nasza kandydatura powinna przykuć uwagę. Pierwsze wrażenie, jakie sprawi CV, które prześlemy w ramach rekrutacji, ma przyciągać wzrok. Osoba rekrutująca jeszcze nie wie, co zawarte jest w treści, ale ma zainteresować się samym wyglądem naszego CV. Nie jest to łatwe, gdy nie wiemy, na co należy zwrócić uwagę. Znaczenie ma kolor, czcionka, ułożenie tekstu, zdjęcie, dosłownie wszystko. W drugiej kolejności dopiero ważne są informacje zawarte w tekście. Profesjonalista odpowiednio dobierze jedno i drugie, aby maksymalnie zwiększyć nasze szanse podczas wyboru kandydata.


2. Wykaż się wiedzą na temat firmy


Aplikując do firmy na stanowisko programisty wiesz mniej więcej, czym zajmuje się dane przedsiębiorstwo, jednak powierzchowna wiedza nie wystarczy. Ogromną gafą byłoby nie poczytać nieco więcej na temat firmy lub potencjalnego szefa. Dzisiejsze media umożliwiają nam w naprawdę prosty sposób dowiedzenie się wystarczająco dużo na konkretny temat. Na rozmowie kwalifikacyjnej taka wiedza nie tylko może być wymagana, ale przede wszystkim może to opłacić się podczas rekrutacji. Jeżeli nie wiesz zbyt wiele na temat firmy, w której chcesz pracować, to nie jest to dobry znak dla Twojego szefa. Zwykle rekruterzy bardzo dobrze analizują CV swojego rozmówcy i znają je, nawet nie musząc odnosić się do niego podczas wywiadu. Mogą nawet korzystać z portali społecznościowych, by lepiej poznać zatrudnianą osobę. W dobrym guście będzie, jeżeli poświęcisz nieco czasu i odwdzięczysz się tym samym.


3. Z polecenia


Ogromną pomocą dla szukających pracy jest znajomość kogoś, kto pracuje już w firmie, do której chcemy aplikować. O wiele łatwiej jest uzyskać stanowisko, jeżeli ktoś z wewnątrz jest w stanie nas polecić i zarekomendować pracodawcy. Dla zatrudniającej nas osoby o wiele łatwiej jest wybrać kandydata, za którego poświadczyć może ktoś inny, niż tracić czas na spotkania z ludźmi, o których nic nie wie. Jeżeli nie mamy znajomości, zadanie będzie nieco utrudnione, ale nie jesteśmy na straconej pozycji. Warto nawiązać kontakt z kimś, kto już pracuje w firmie, być może prowadzi jakiegoś bloga lub organizuje webinary. Tworząc taki most między sobą a firmą nie tylko możemy poznać ciekawą osobę, która pozwoli na lepsze wdrożenie się w branży IT, ale też może podsunąć potrzebne uwagi, które pozwolą łatwiej przejść rekrutację.


4. Zadanie do wykonania


Z pewnością podczas rekrutacji na pewnym etapie większość kandydatów proszonych jest o rozwiązanie jakiegoś zadania. Oto kilka rad, które mogą pomóc w poradzeniu sobie z problemem:
  • przećwicz w domu kilka zadań z kodowania – zapytaj na forach internetowych, jakie problemy do rozwiązania mogą zadać Ci rekruterzy
  • kiedy otrzymasz już zadanie, spróbuj najpierw opracować plan jego rozwiązania
  • staraj się wygrać ze stresem – Twoje umiejętności nie zostaną dostrzeżone, jeżeli nie opanujesz nerwów
  • popracuj nad pewnością siebie, nowy pracodawca na pewno to dostrzeże, a osoby pewne swoich umiejętności łatwiej otrzymują to, czego chcą.


5. Udowodnij, że kochasz to, co robisz


Nie traktuj rozmowy kwalifikacyjnej jak testu z odpowiedziami ABC. Jest to "rozmowa", a więc zaprezentuj siebie i swoją pasję, jaką jest programowanie. Zadano ci pytanie? Wyczerp temat, na ile potrafisz. Rób to jednak z rozwagą, by nie przesadzić z ilością informacji. Niektórzy w stresie dostają słowotoku, inni będą odpowiadać zdawkowo. Podczas rozmowy o pracę powinno się zaprezentować swoje najmocniejsze strony, dlatego warto to wykorzystać. Warto też wyczuć drugą stronę, czy oczekuje konkretnych i krótkich odpowiedzi, czy raczej jest skora do rozmowy i przyjmuje gawędziarski ton. Okaż w miarę możliwości, że programowanie to Twój konik i nie tylko umiesz, ale i lubisz to robić.


6. Problematyczne pytania


Jest kilka pytań, które często padają w rozmowach kwalifikacyjnych, niezależnie od branży. Pytania te mogą być sformułowane w następujący sposób:
  • Twoje mocne i słabe strony?
  • Dlaczego akurat wybrałeś naszą firmę?
  • Dlaczego zrezygnowałeś z poprzedniej posady?
  • Jak dojdziesz do porozumienia ze współpracownikiem, z którym macie różne pomysły na rozwiązanie problemu?
Takie pytania mogą łatwo zapędzić w kozi róg, jeżeli nie zostaną wcześniej przećwiczone. Postaraj się przepracować kilka scenariuszy, ułożyć sobie gotowe odpowiedzi na trudne pytania i iść przygotowanym na rozmowę. Łatwo bowiem ugrzęznąć w długich namysłach nad odpowiedzią, a do tego można się pogrążyć, jeżeli wymknie się jakaś nieprzychylna opinia o poprzednim zakładzie pracy lub szefie. Konstrukcja pytań ma na celu wyciągnięcie nieco niewygodnych odpowiedzi, które jednak po dobrym przemyśleniu mogą okazać się korzystne.


7. Kłamstwo ma krótkie nogi


Pamiętaj, że jeżeli skłamiesz na temat swoich umiejętności podczas rozmowy, a później zostaniesz poproszony o przedstawienie praktyki, to zostaniesz skompromitowany. Nie powinieneś naciągać swoich doświadczeń czy przeceniać umiejętności. Nawet, jeśli masz w planach naukę na przykład jakiegoś nowego języka programowania, to nie mów, że już go potrafisz. Prawda może wyjść na jaw bardzo szybko, a Twoje szanse na dostanie pracy zostaną skreślone. Lepiej szczerze powiedzieć, że czegoś się nie wie, ale dodać na przykład, że to ciekawe zagadnienie i na pewno zgłębisz ten temat. Można też powiedzieć, że nie jest się pewnym odpowiedzi, ale opisać swoje przypuszczenia. Nie będzie w złym guście również poproszenie prowadzącego rozmowę o pracę o prawidłową odpowiedź. Stawi cię to w pozytywnym świetle, przecież właśnie okazujesz chęć do nauki.


8. Szczerość aż do bólu


Kłamstwo jest niepożądane w staraniu się o pracę, jednak brutalna prawda również. Najlepiej jest skupiać się na odpowiadaniu na pytania i nie dodawać niepotrzebnych szczegółów z życia osobistego, dotychczasowych niepowodzeń w pracy lub faktu, że według Ciebie praca programisty jest nudna i robisz to tylko dla pieniędzy. Stuprocentowa uczciwość nie jest czymś, co może Ci pomóc w zdobyciu stanowisku, może wręcz zaszkodzić, dlatego dobrze przemyśl, co chcesz ujawniać.


9. Elementarz informatyczny


Potrafisz kodować, ale nie studiowałeś programowania? Nie szkodzi. Musisz sobie jednak uświadomić, że Twój przyszły pracodawca może chcieć, by jego pracownicy znali pojęcia z dziedziny IT. W trakcie rozmowy o pracę może paść prośba o rozszyfrowanie jakiegoś skrótu, chociażby UX, CRM lub przetłumaczenia na język polski angielskiego zwrotu, czy słowa, jak: framework, hardware lub bug. Są to podstawy, a nauczenie się takiego słownika nie powinno sprawić trudności. Postaraj się przypomnieć przed rozmową o pracę podstawowych informatycznych słówek.


10. Zdobywanie doświadczenia


Wszyscy wiemy, że im większe doświadczenie w branży, tym większe szanse na zdobycie pracy. Jak jednak zdobyć to doświadczenie, jeżeli jeszcze nigdzie wcześniej się nie pracowało? A może ze względu na przebranżowienie dopiero teraz zaczyna się dla Ciebie przygoda z IT? Należy włączyć kreatywne myślenie, by dodać kilka dodatkowych myślników przy zakładce "doświadczenie" w CV. Na przykład:
  • bądź aktywnym użytkownikiem forum informatycznego
  • stwórz swoją grę lub aplikację i umieść ją w sklepie z aplikacjami
  • weź udział w projekcie open source lub zostań jego założycielem
  • wykorzystaj możliwość praktyk studenckich lub stażu w jakiejś firmie
  • korzystaj z webinarów i szkoleń branżowych
  • załóż bloga
  • poprowadź podcast o programowaniu.
To tylko kilka z pomysłów, które możesz wykorzystać do budowania swojego CV. Korzystaj z każdej okazji, by zdobywać doświadczenie, a dzięki temu ułatwisz sobie drogę do zdobycia wymarzonej pracy.


Podsumowanie


To tylko kilka wskazówek, co zrobić, by być nieco lepiej przygotowanym na rozmowę kwalifikacyjną. Należy pamiętać, że ostatecznie nasze umiejętności będą mówiły same za siebie, ale zaprezentowanie własnej osoby ma również wielkie znaczenie. W końcu to pierwsze wrażenie się liczy na samym początku. Warto przećwiczyć kilka kwestii przed pojawieniem się na rozmowie i móc w bezstresowy sposób przejść ją od początku do końca z jak najlepszym nastawieniem.

To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.

Poprzedni artykuł - 6 Najlepszych Praktyk w ASP.NET Core REST API
Szkolenie Zostań Programistą .NET
Szczegóły == Zostań Programistą .NET ==
Zapisy tylko do piątku do 22:00!
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
CTO & Founder - FindSolution.pl
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w Blazor, ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Komentarze (2)
Grom
GROM, wtorek, 1 listopada 2022 22:27
Fajna porada: "miej znajomości" ;) Moim zdaniem żeby dobrze wypaść trzeba zazwyczaj przejść kilka rozmów i nie zniechęcać się porażkami.
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN, niedziela, 6 listopada 2022 08:06
Cześć @GROM. Mimo wszystko najważniejsze w tej branży są nasz umiejętności i to jest właśnie fajne :)
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Szkolenie Zostań Programistą .NET
Szczegóły == Zostań Programistą .NET ==
Zapisy tylko do piątku do 22:00!

Zostańmy w kontakcie!

Dołącz do mojej listy mailowej, aby otrzymywać ciekawe informacje ze świata programowania. Dodatkowo będziesz informowany o nowych artykułach na blogu, a także otrzymasz wyjątkowe rabaty na moje kursy i szkolenia.

    Nienawidzę spamu, dlatego będziesz otrzymywał tylko wartościowe maile. Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie ✅

    © Copyright 2025 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin
    Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. dowiedz się więcej.