Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

piątek, 3 grudnia 2021
Obecnie sytuacja w wielu zakładach pracy wygląda zupełnie inaczej, aniżeli jeszcze jakiś czas temu. W wielu firmach całkowicie zmienił się system pracy. Konieczność poddania się restrykcjom zmusiła wiele firm do przekształcenia trybu pracy ze stacjonarnego w zdalny. Niektóre branże zupełnie nie były przygotowane na takie zmiany, a konieczność wdrożenia pewnych usprawnień technicznych oraz przejścia na zupełnie nowe oprogramowanie okazało się być niekiedy bardzo trudne. Istnieją z kolei takie zawody, dla których praca zdalna jest jak najbardziej możliwa, a wręcz praktykowana była już znacznie wcześniej, aniżeli od czasu pandemii. Pracownikom tych branż, które w momencie pojawienia się pandemii były w 100% skomputeryzowane, zdecydowanie łatwiej było przejść w tryb pracy zdalnej, ponieważ bez problemu mogli przenieść swoje dotychczasowe obowiązki zawodowe do domu. Niestety nie w każdej branży możliwe jest przeniesienie pracy do przestrzeni online.

Praca Zdalna Programisty – Źródło Cennych Korzyści, Czy Zmora Pracy Zespołowej?


Praca zdalna - coraz częstsza praktyka wśród programistów


Branża IT od lat działa zarówno w przestrzeni stacjonarnej, jak i zdalnej. Na portalach z ofertami pracy w tejże dziedzinie znaleźć można wiele propozycji pracy typowo stacjonarnej, całkowicie zdalnej, lub takiej, które łączy obie te formy jednocześnie. Praca programisty jest o tyle łatwa w organizacji, że nie trzeba się specjalnie martwić, jakby wyglądała w trybie zdalnym. W wielu największych światowych korporacjach praktykowane są oba te rozwiązania. Wystarczy zapewnić podstawowy sprzęt, aby pracę tę wykonywać z dowolnego miejsca na ziemi równie efektywnie jak z biura. Choć każdy z tych trybów pracy ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, oba systemy pracy mają swoje wady i zalety.


Pracuj gdzie chcesz


Praca zdalna jest o tyle korzystną propozycją dla poszukujących zatrudnienia, że nie ogranicza lokalizacyjnie. Taki tryb pracy potencjalnie poszerza zakres poszukiwań i pozwala na zatrudnienie w każdej firmie, bez względu na to jak daleko znajduje się jej siedziba. Zaoszczędza się więc wiele czasu i pieniędzy na dojazdy. Czas, jaki spędziłbyś w korkach możesz przeznaczyć w bardziej produktywny sposób. Taka forma pracy umożliwia także swobodne podróżowanie, stwarzając nieograniczone możliwości przemieszczania się w dowolne miejsce i pracę wszędzie tam, gdzie aktualnie przebywasz. Nie ogranicza Cię więc lokalizacja – możesz pracować z dowolnego miejsca na świecie, dla firmy, która znajduje się nawet w innej strefie czasowej.


Dobra organizacja kluczem do sprawnej pracy


W pracy zdalnej wyzwaniem jest przede wszystkim organizacja pracy. Musisz być bardzo samodzielny i zorganizowany, aby uporządkować swoją pracę w taki sposób, aby efektywnie działać zarówno indywidualnie, jak i z zespołem. Wszystko zależy również od rodzaju i złożoności projektu, jaki trzeba wykonać. O ile zadanie wymaga samodzielnej pracy, to jest to jak najbardziej możliwe, o tyle sytuacja zaczyna się komplikować w momencie konieczności współdziałania z zespołem. Wiele projektów informatycznych jest bowiem tak złożonych, że wymaga współpracy wielu osób. Mimo to, dzisiejsze narzędzia informatyczne znacznie ułatwiają pracę zespołową. Takie narzędzia, jak Slack, Zoom, czy chociażby rozwiązania Googlowskie, takie jak Hangouts czy Meet, w zadowalającym stopniu umożliwiają sprawną komunikację zespołową, pozwalając na weryfikację postępów pracy, czy skonsultowanie kluczowych etapów projektu wraz z innymi członkami zespołu bez konieczności osobistego spotkania.

Choć z praktycznego punktu widzenia, dość uciążliwe jest, aby nieustannie być dostępnym na wszystkich komunikatorach, nie możemy zapominać, że od przebiegu sprawnej komunikacji zależy efektywność całego zespołu , dlatego nie można zaniedbywać tego aspektu.

Praca programisty wymaga zazwyczaj wspólnego opracowania jednego kodu, dlatego praca wspólna w takim przypadku może przysparzać więcej trudności, aniżeli w trybie stacjonarnym. Konieczność dodatkowych komentarzy, odnośników, czy po prostu spotkań, w tym kontekście wydaje się być jeszcze większą koniecznością, niż zwykle. Stanowi to zdecydowane ułatwienie dla pracy drugiego programisty. Choć niekiedy wolimy po prostu odciąć się od innych i skupić na swojej pracy, czasem przydałaby się opinia bardziej doświadczonego kolegi, który mógłby zerknąć, ocenić na chłodno i udzielić cennych wskazówek, jak np. zoptymalizować kod, lecz komunikacja online niekiedy ogranicza nam takie możliwości.


Balans między pracą a życiem prywatnym


Praca zdalna pozwala również na dużą swobodę – Ty sam organizujesz sobie czas pracy, formułujesz ważne zadania, ustawiasz kamienie milowe projektu, tak aby wyrobić się przed ostatecznym deadlinem. Jedni sprawniej koncentrują się w godzinach porannych, innym ze względu na sytuację rodzinną, łatwiej jest znaleźć czas do pracy wieczorem. Jeśli firma tego nie sprecyzuje, zazwyczaj jest to sprawa indywidualna, w jakich godzinach pracujesz. Taka dowolność jest niezwykle ważna, szczególnie dla tych osób, które mają dużo obowiązków domowych i rodzicielskich.

Mimo udogodnień organizacyjnych, praca zdalna może nieść za sobą ryzyko wystąpienia pewnych trudności związanych z zachowaniem tzw. "work-life-balance", czyli wypracowaniem takiej sytuacji, aby życie zawodowe nie wpływało na życie osobiste i odwrotnie. Z racji tego, że Twój dom staje się jednocześnie Twoim miejscem odpoczynku, pracy i życia, zachowanie tej równowagi niekiedy jest bardzo trudne do osiągnięcia.

Ważne jest również wydzielenie sobie oddzielnej strefy do pracy, która pozwoli na zebrania myśli i całkowite odcięcie się na czas pracy od sytuacji domowych. W tym aspekcie najważniejsza jest samoorganizacja i samodyscyplina. Odpowiednio wydzielona przestrzeń pozwala na koncentrację i spokojne poukładanie myśli, czego niestety nie zawsze można doświadczyć w biurze. Możesz się więc odciąć od co chwilę odrywających Cię od pracy kolegów, przychodzących z setką pytań, lub po prostu mających ochotę na pogawędki, w momencie, kiedy Ty akurat zastanawiasz się w jaki sposób zaimplementować jakaś skomplikowaną funkcję.

Taka możliwość pracy własnej jest więc szczególnie ważna, ponieważ odcina Cię więc od wszelkich rozpraszaczy, które w danym momencie mogą Cię jedynie zdekoncentrować. Niektóre, bardziej introwertyczne osoby bardziej cenią pracę w domu, ponieważ cenią sobie ten spokój i możliwość oderwania się od tego zgiełku, lub po prostu nie lubią tej korporacyjnej atmosfery, jaką funduje praca w biurze.


Dobry sprzęt to podstawa


W kontekście pracy ważny jest również odpowiedni sprzęt komputerowy. Tu sytuacja różni się, w zależności od firmy. Są bowiem takie przedsiębiorstwa, dla których priorytetowe jest bezpieczeństwo danych, dlatego swoim pracownikom dostarczają służbowy sprzęt do pracy zdalnej. W innych firmach możesz dogadać się, aby pracować na sprzęcie własnym. Niektórzy programiści najlepiej lubią pracować jedynie na swoim sprawdzonym sprzęcie. Jest to kwestia bardzo indywidualna, często możliwa do uzgodnienia. Pamiętajmy, że dobry sprzęt, o parametrach pozwalających na szybką i sprawną pracę jest niezwykle istotny w pracy programisty – nikt przecież nie lubi przecież nieprzewidzianych lagów.


Samodyscyplina i motywacja


Inną kwestią jest również konieczność raportowania czasu pracy – jak dobrze wiemy, w pracy programisty nie da się przewidzieć kolejnych etapów pracy. Planowanie pracy, przełożenie myśli na kod, a potem ciągłe debugowanie kodu – tego po prostu nie da się rozpisać na godziny, wszystko zależy często od skomplikowania projektu. Ty sam musisz się więc motywować, aby działać tak, by zdążyć omówić projekt z innymi członkami zespołu i oddać swoją część na czas. W przypadku pracy własnej to Ty sam jesteś dla siebie szefem i pracownikiem - musisz samodzielnie motywować się do terminowej i wysokojakościowej pracy, ponieważ wykładnią do oceny Twojej pracy są jedynie jej efekty.


PODSUMOWANIE


Jak widać, praca zdalna przynosi wiele cennych korzyści. Choć ten model pracy nie każdemu przypadnie do gustu, to na pewno ma on wielu zwolenników. Praca zdalna ma bowiem wiele zalet i dodatkowych korzyści, których pozbawia nas praca stacjonarna. Mimo, iż taki tryb pracy niesie ona za sobą konieczność odpowiedniej organizacji pracy i samodyscypliny, to przy prawidłowym rozplanowaniu obowiązków zawodowych i życia rodzinnego, jest to duże ułatwienie dla zapracowanych rodziców. Jeśli jednak dopiero stawiasz swoje pierwsze kroki w dziedzinie IT, warto mimo wszystko zdecydować się na pracę stacjonarną – jest to bowiem szansa na zdobycie cennej wiedzy pod okiem bardziej doświadczonych specjalistów, którzy pokierują Cię w dobrą stronę, wychwycą Twoje błędy i będą cennym wsparciem na pierwszych szczeblach kariery zawodowej.

To wszystko na dzisiaj, do zobaczenia w kolejnym artykule.

Poprzedni artykuł - Dlaczego Warto Nauczyć Się Programowania? Nieoczywiste Zalety Nauki Programowania.
Następny artykuł - Kursy Online a Programowanie. Czy Warto Kupować Kursy Programowania?
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, Blazor, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Dodaj komentarz
© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin