Mimo tych trudności, istnieją również takie branże, dla których pandemia okazała się szansą, a wręcz przyniosła nowe, dotąd nieznane możliwości. Ta nagła i niespodziewana dla wszystkich sytuacja zmusiła wiele branż do zmiany charakteru pracy ze stacjonarnej, na zdalną, w efekcie czego wiele firm zostało postawionych przed koniecznością wprowadzenia dodatkowego oprogramowania, które umożliwiłoby zachowanie ciągłości organizacyjnej i kontynuację dotychczasowych procesów w trybie zdalnym. Sytuacja ta wpłynęła na jeszcze większe zapotrzebowanie na programistów i developerów, którzy wsparliby w takich organizacjach proces przekształcenia pracy stacjonarnej w zdalną. Także w tym artykule postaram się rozwinąć ten temat, a w szczególności przedstawię Ci sporo faktów, dlaczego obecnie warto nauczyć się programowania.
Rosnące zapotrzebowanie na programistów
Rozwój technologiczny oraz postępująca cyfryzacja stale przyczyniają się do wzrostu zapotrzebowania specjalistów w dziedzinie programowania. Od wielu lat zaobserwować można duży popyt na rynku pracy właśnie na specjalistów IT. Rosnące zapotrzebowanie w tej dziedzinie sprawia, że wiele firm wciąż "bije się" o programistów, kusząc ich coraz to wyższymi zarobkami. Sytuacja w branży IT różni się jednak od tej, jaka ma miejsce w pozostałych branżach. Z racji niedoborów kadrowych, pracodawcy często skłonni są do zatrudnienia początkujących Juniorów, których chętnie przyuczają do bardziej zaawansowanych projektów.
Inwestycja w dobrego programistę dla każdej firmy jest szansą na wewnętrzny rozwój organizacji, która przyczynia się do stałego rozwoju technologicznego. Wiele firm prywatnych i państwowych z różnorodnych segmentach gospodarki stale rozwija swoje zaplecze cyfrowe, dlatego ucząc się programowania można mieć pewność zatrudnienia w wielu branżach. Nauka programowania stwarza więc szansę dla młodych ludzi na znalezienie dobrze płatnej pracy z perspektywą zatrudnienia na wiele lat. Struktura organizacyjna w branży IT jest bowiem wieloszczeblowa, umożliwiająca rozwój kariery zawodowej i kolejne awanse na coraz to wyższe stanowiska. Choć wielu ludziom programowanie wydaje się być jakąś "czarną magią", nie jest ono takie trudne, jakby się mogło wydawać.
Jakie umiejętności powinien posiadać dobry programista?
Aby być dobrym programistą wystarczy posiadać umiejętność logicznego myślenia, popartą wiedzą techniczną, którą wbrew pozorom nie jest tak trudno dziś zdobyć. Dzisiejsze możliwości sprzyjają zdobyciu konkretnej wiedzy w łatwy sposób, dlatego start w dziedzinie programowania wydaje się być dziś zdecydowanie łatwiejszy niż jeszcze kilkanaście lat temu.
Jeszcze jakiś czas temu programowania można było nauczyć się jedynie dzięki wieloletnim studiom informatycznym. Dzisiaj sytuacja ta wygląda zupełnie inaczej, w sieci aż roi się od przeróżnych ofert kursów, czy szkoleń z programowania, które dostarczają wszelkich niezbędnych narzędzi do startu w tej dziedzinie. Wszystko jest na wyciągnięcie ręki - gotowe przykłady i poradniki online, które krok po kroku opisują dany język programowania oraz wyjaśniają działanie poszczególnych funkcji są zdecydowanie wystarczającym kompendium wiedzy, aby móc poznać podstawy programowania. Kolejnym etapem jest już tylko praca własna, która pozwala usystematyzować poznane pojęcia i zobaczyć w praktyce, jak działają pewne komendy.
Nauka programowania
Nauka programowania nie jest trudna i niemożliwa do rozpoczęcia, wystarczy chcieć. Nie trzeba mieć specjalnych uzdolnień, aby zostać programistą, choć istnieją pewne predyspozycje, które ułatwiają taką naukę. Do takich umiejętności zaliczyć można m. in.:
- chęć do nauki i rozwoju (moim zdaniem najważniejszy punkt),
- umysł analityczny,
- umiejętność przewidywania związków przyczynowo – skutkowych,
- umiejętność wyciągania wniosków na podstawie efektów swoich działań,
- łatwość nauki języków obcych (szczególnie potrzebna przy nauce bibliotek danego języka programowania),
- posiadana wiedza i umiejętności matematyczne.
Jakie korzyści przynosi nauka programowania?
Każdy kto rozpoczął lekcje programowania może śmiało powiedzieć, że przynoszą one same korzyści, m. in.:
- uczą logicznego myślenia,
- rozwijają kreatywność,
- dostarczają umiejętności szukania rozwiązań skomplikowanych problemów,
- pozwalają na wypracowanie w sobie cierpliwości.
Taki proces myślowy przyczynia się do rozwoju umysłu. Programowanie rozwija również wyobraźnię i rozbudza kreatywność – dzięki temu, że do rozwiązania konkretnego problemu można użyć różnorodnych metod, programista samodzielnie wybiera sposób rozwiązania danego zagadnienia, poszukując własnej drogi, prowadzącej go do wyznaczonego celu. Programowanie jest również wspaniałym sposobem rozwijania zdolności szybkiego rozwiązywania problemów. Ucząc się programowania zdobywa się elementarną wiedzę i potrzebne narzędzia, które odpowiednio wykorzystane pozwalają rozłożyć skomplikowany problem na szereg składowych, których analiza jest w stanie doprowadzić do ostatecznego rozwiązania danej problematyki.
Nauka programowania ułatwia także odnajdywanie się w świecie cyfrowym – każdy programista musi stale poszerzać swoją wiedzę, śledzić wszelkie nowinki technologiczne i stale się rozwijać, aby zawsze stać ponad technologią. Postępująca cyfryzacja to nieuchronny efekt rozwoju technologii, który dotyka nas na co dzień, dlatego tak ważne jest aby nie dać się zaskoczyć stale rozwijającym się rozwiązaniom technologicznym i po prostu potrafić się odnaleźć w codzienności.
Nauka programowania pozwala więc uświadomić sobie, jak duże możliwości dają nam dzisiejsze technologie cyfrowe i jednocześnie uczynić z nas bardziej świadomymi użytkownikami tych dobrodziejstw, które niekiedy przez naszą nieświadomość mogą być dla nas zagrożeniem. Ważnym aspektem, dla którego warto uczyć się programowania jest możliwość pokierowania swojej ścieżki zawodowej właśnie na karierę programisty, co w dzisiejszym świecie daje ogromne możliwości rozwoju i zabezpieczenie finansowe.
Praca programisty
Praca programisty jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy cenią sobie spokój i stabilizację, bez poczucia niepewności, szybko zmieniających się warunków i konieczności przyjmowania na siebie jarzma dużej odpowiedzialności. Praca ta nie niesie za sobą tak dużego ryzyka, jak np. praca lekarza, czy konstruktora budynków. Zapotrzebowania na programistów na naszym rynku pracy jest duże i patrząc na stale postępującą cyfryzację, stale będzie rosnąć, dlatego, jeżeli jeszcze nie zacząłeś, to warto zacząć uczyć się dowolnego języka programowania. Programowanie jest umiejętnością, która pozwala znaleźć pracę nie tylko na rynku polskim, lecz otwiera możliwości rozwoju ścieżki kariery w wielu zagranicznych korporacjach.
PODSUMOWANIE
Jak widać w dziedzinie programowania wszystko rządzi się zupełnie innymi prawami, niż w pozostałych branżach. Aby osiągnąć sukces jako świetny programista nie trzeba mieć skończonych szkół i posiadać setki dyplomów – tu liczą się umiejętności, a te zdobywa się dzięki wielogodzinnej pracy własnej. To prawda, że z różnych szkoleń możesz wynieść dużo wiedzy, ale nikt nie nauczy Cię programowania, jeśli nie poświęcisz czasu na samodzielną pracę, bo im więcej napiszesz aplikacji, tym bardziej poznasz używane w danym języku funkcje i sprawniej będziesz przewidywał efekty swoich działań i wiedział jakich formuł musisz użyć, aby dojść do zamierzonego celu. Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z programowaniem na szczeblu zawodowym, wystarczy, że wykażesz się swoimi umiejętnościami w zadaniu rekrutacyjnym i świadomie uargumentujesz swoje możliwości, a żaden pracodawca nie będzie wahał się Cię zatrudnić. W tym zawodzie liczą się bowiem umiejętności.
Jeśli chcesz mieć sprawny umysł, bystre myślenie przyczynowo – skutkowe i rozwijać się intelektualnie, to uczyć z programowania swoją pasję i sposób na życie.
To wszystko na dzisiaj, do zobaczenia w kolejnym artykule.
Poprzedni artykuł - Czym Jest Programowanie? 10 Minutowe Wprowadzenie Dla Osób Nietechnicznych.
Następny artykuł - Praca Zdalna Programisty – Źródło Cennych Korzyści, Czy Zmora Pracy Zespołowej?