Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

wtorek, 13 grudnia 2022
CV to wizytówka kandydata na wybrane stanowisko. Niezależnie od tego, w jakim obszarze się działa i do jakiej pracy aplikuje, życiorys musi być przygotowany perfekcyjnie. Im lepiej dopasowany do ogłoszenia, tym większe szanse na to, by znaleźć wymarzoną pracę. CV to sposób na to, aby przyszły pracodawca zapamiętał kandydata i by ten wyróżnił się spośród kilkudziesięciu innych ofert.

5 Praktycznych Wskazówek Jak Poprawić Swoje Programistyczne CV

1. Dokładna charakterystyka


CV jest okazją do zaprezentowania swoich najlepszych stron potencjalnemu pracodawcy, dlatego nie warto wpisywać w nim wszystkich doświadczeń. Spośród nich należy wybrać te, które są przydatne na danym stanowisku. Dysponując kompetencjami potrzebnymi w firmie, należy skoncentrować się przede wszystkim na nich. To one powinny zostać uwypuklone. Osoby odpowiadające za rekrutację nie są zainteresowane kompetencjami, których nie można wykorzystać w ich firmie. Niezbędne jest szczegółowe scharakteryzowanie posiadanego doświadczenia. Warto opisać przypisane do wcześniejszych stanowisk obowiązki oraz umiejętności, które nabyto w czasie ich wykonywania. W ten sposób potencjalny pracodawca będzie dostrzegał realne korzyści wynikające z zatrudnienia kandydata.


2. Kursy i szkolenia


Najważniejsze dla programisty jest posiadanie odpowiednich umiejętności. Nie chodzi wyłącznie o kompetencje miękkie, ale o ukończone kursy i szkolenia. Chcąc ulepszyć swoje CV nie można ograniczać się zatem wyłącznie do ukończenia określonych studiów. Niezbędne jest poszerzanie wiedzy. Warto w tym celu wybierać takie miejsca do zdobycia wykształcenia, które oferują certyfikaty potwierdzające nabywane kompetencje lub w trakcie których można realizować praktyki. Wówczas pracuje się również nad poszerzeniem portfolio. Dzięki temu w CV można wskazać również praktyczne umiejętności. Jest to szczególnie ważne, gdy realizuje się wiele szkoleń, a dysponuje się niewielkim doświadczeniem.


3. Zwróć uwagę na szeregowanie


Dobrze przygotowane CV powinno wyróżniać się uporządkowaną strukturą. Niezależnie od tego, co chce się przekazać i jakimi predyspozycjami wyróżnia się kandydat, jeśli nie uporządkuje wszystkich informacji na swój temat, potencjalny pracodawca nie zwróci uwagi na jego aplikację. Przy komponowaniu CV trzeba przestrzegać kilku kluczowych zasad.

Do najważniejszych z nich zaliczyć należy:
  • umiejętności potwierdzające kwalifikację na samej górze (bezpośrednio pod nagłówkiem oraz pod danymi kontaktowymi),
  • wyszczególnienie umiejętności należy zacząć od najbardziej zaawansowanych i imponujących,
  • warto zastosować podział umiejętności na: narzędzia, języki, frameworki oraz inne kompetencje,
  • obok umiejętności należy wskazać lata doświadczenia i jego poziom (zamiast oceny wyrażonej w kilkustopniowej skali, warto je opisać),
  • nie należy podawać wszystkich nabytych kompetencji, a jedynie te, które zostały wyszczególnione w ogłoszeniu (CV powinno stanowić dokładną odpowiedź na zapotrzebowanie zgłoszone przez firmę).
Przestrzegając tych kilku zasad zyskuje się pewność, że pracodawca w pierwszej kolejności zwróci uwagę na te umiejętności, które są dla niego najcenniejsze oraz dostrzeże te, które sprawią, że dana osoba sprawdzi się najlepiej na oferowanym stanowisku. Wyróżnienie się poprzez kwalifikacje i posiadane kompetencje, to najlepsza droga do tego, aby uzyskać wymarzone stanowisko.


4. Nie lekceważ kompetencji miękkich


Mimo, że praca programisty nie kojarzy się z wieloma kompetencjami miękkimi, pracodawca szuka w potencjalnych kandydatach osób, z którymi będzie się dobrze współpracowało i które bez trudu dostosują się do obowiązującej w firmie kultury.

Ważne jest, aby poza swoimi kwalifikacjami, w CV (na dalszej pozycji) wskazać także cechy charakteru, które pomogą lepiej odnaleźć się w firmie, np.:
  • zdolności komunikacyjne,
  • elastyczność i otwartość,
  • umiejętność współpracy z innymi,
  • asertywność,
  • samodzielność,
  • kreatywność,
  • uwagę,
  • dokładność,
  • ciekawość i chęć ciągłego rozwoju,
  • przewodzenie i zarządzanie pracą,
  • zaangażowanie w wykonywane obowiązki.
Wskazując swoje najlepsze cechy warto również wybrać te, które wydają się najbardziej przydatne na określonym stanowisku. Jeśli wyszczególnione w ogłoszeniu obowiązki czy zadania wymagają większej samodzielności i niezależności oraz nie uwzględniają pracy zespołowej, uwypukla się te cechy, które wskazują właśnie na te pierwsze, a mniejszy nacisk kładzie się na umiejętność współpracy z grupą. Jeśli kompetencje miękkie zostaną dobrze określone, wówczas będą podkreślać potencjał kandydata i będą czynić go o wiele bardziej atrakcyjnym.


5. Nie tylko dla osób z doświadczeniem


Choć przyjęło się twierdzić, że dobre CV naszpikowane jest wyłącznie dotychczas realizowanymi współpracami i powinno opisywać całą ścieżkę kariery, to również osoby bez doświadczenia zawodowego mogą przygotować imponujące CV. Jeśli dopiero zaczyna się przygodę z programowaniem lub gdy podejmowało się niewielkie zlecenia, należy skoncentrować się na tych obszarach, które są bardziej rozbudowane.

Nie mając firm czy projektów, nad którymi się pracowało, w CV warto uwypuklić takie aspekty, jak:
  • praktyki i staże,
  • samodzielne projekty,
  • kompetencje twarde i miękkie,
  • szkolenia i kursy,
  • predyspozycje i cechy ułatwiające lub umożliwiające pracę na danym stanowisku,
  • wolontariaty i działalność dodatkową.
W przypadku, gdy nie dysponuje się faktycznym doświadczeniem czy formalnymi projektami, w których się uczestniczyło, warto skupić się na swoim potencjalne, możliwościach oraz korzyściach wynikających z zatrudnienia kandydata bez rozbudowanej ścieżki kariery. Warto również, jeszcze w czasie edukacji, realizować własne projekty. Rozbudowane portfolio (nawet niewykorzystane) jest dowodem na zaangażowanie, kreatywność, samodzielność oraz gotowość do rozwoju.


Podsumowanie


Choć metody rekrutacji są coraz bardziej urozmaicone, a możliwości wyróżnienia się na rynku pracy jest coraz więcej, w dalszym ciągu wysłanie CV jest jedną z podstawowych metod dotarcia do potencjalnych pracodawców. Daje ono możliwość zaprezentowania swoich mocnych stron i dotychczasowych osiągnięć. Jeśli jest zaprojektowane w sposób przemyślany, będzie otwierało drzwi do kariery – niezależnie od posiadanego doświadczenia.

To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.

Poprzedni artykuł - 6 Rzeczy, Których Programiści Powinni Unikać
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
CTO & Founder - FindSolution.pl
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w Blazor, ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin