W tym zawodzie każdy dzień przynosi coś nowego. Z jednej strony może to wydawać się niezwykle fascynujące, ponieważ taki rodzaj pracy zostawia pewną przestrzeń do rozwoju, z drugiej jednak, bez odpowiedniego zaplecza wiedzy taka praca może okazać się być zbyt stresująca i nieprzewidywalna. Dlatego tak ważne jest, aby wyrabiać w sobie pewne nawyki i rozwijać niezbędne umiejętności, tak by kształtować w sobie świadomą postawę, dzięki której z łatwością będzie można podołać codziennej pracy zawodowej i wszelkim wyzwaniom.
Jednak bez względu na to, czy programista radzi sobie z codziennymi obowiązkami, czy też nie, dbanie o ciągły rozwój powinno być wpisane w jego drogę zawodową. W jaki więc sposób programiści powinni dbać o rozwój swych kompetencji? Co powinni uczynić, by sprostać wszelkim wyzwaniom, jakie spotykają na swej drodze zawodowej? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.
Stawianie sobie nowych wyzwań
Nie ma nic ważniejszego dla programisty niż praca własna. Stawianie sobie indywidualnych celów, podejmowanie dotąd nieznanych wyzwań – wszystko to jest bardzo ważnym elementem na drodze ku doskonałości. Tak naprawdę branża IT jest dość specyficzna. Aby móc w niej osiągnąć coś więcej niezbędne jest wypracowanie w sobie potrzeby samodoskonalenia. W tej branży konkurencja jest duża, a wyzwania jeszcze większe, dlatego każdy, kto się tu nie rozwija stoi w miejscu, a nawet można by powiedzieć, że się cofa, ponieważ tu wszyscy inni prą wciąż do przodu.
Postęp wiedzy specjalistycznej w tej branży następuje dość dynamicznie, dlatego niezwykle ważne jest, aby stale ją poszerzać, poprzez stawianie sobie nowych wyzwań. Czy to będzie poznanie nowych zagadnień, czy też rozwiązanie danego problemu w inny niż dotychczas sposób – bez znaczenia. Ty sam decydujesz, jakie obszary powinieneś przepracować, by móc się samodoskonalić, pokonując swe własne słabości.
Poznawanie nowych technologii
Bezpośrednio związane z nauką własną jest poznawanie nowych technologii. Chcąc zadbać o rozwój swych umiejętności trzeba mieć na uwadze, że nieodzownym elementem tego procesu jest poznawanie nowych obszarów wiedzy, poprzez wychodzenie poza swoje sztywno przyjęte ramy. Być może czujemy się dobrze jedynie w jakiejś konkretnej technologii… Być może jesteśmy biegli w niej na tyle, że praktycznie nic nas nie może już w niej zaskoczyć… Mimo to programista nie powinien przywiązywać się jedynie do jednej technologii.
Warto przełamywać się i z czasem poznawać nowe narzędzia i technologie, nawet tylko po to, by mieć tą wiedzę w zanadrzu i móc wykorzystać ją wtedy, kiedy sytuacja będzie tego wymagała. Nigdy nie wiemy co nam się w życiu przyda i kiedy będziemy musieli z niej skorzystać, dlatego tak ważne jest, aby poszerzać swoją wiedzę i umiejętności każdego dnia.
Przeglądanie forów internetowych
Ważnym i przydatnym nawykiem każdego programisty powinno być również przeglądanie forów internetowych. Fora są nie tylko bogatą skarbnicą wiedzy, lecz także miejscem spotykania wielu programistów. Bez względu na to, czy jesteś amatorem, zawodowcem, czy ekspertem – w takim miejscu możesz zarówno szukać odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, jaki i wspierać innych swym doświadczeniem. Fora internetowe stanowią przyjazną przestrzeń do dzielenia się zarówno swą wiedzą, jak i problemami oraz miejscem wspólnego ich rozwiązywania. Na forach często można spotkać osoby o dużym doświadczeniu, które chętnie dzielą się swą wiedzą z innymi.
Przeglądanie forów internetowych jest więc dobrym pomysłem nie tylko w kryzysowych sytuacjach, lecz także w przypadku, gdy zależy nam na rozwoju swych umiejętności. Przeglądanie poruszanych na forach wątków daje także ogląd na to, z jakimi problemami zmagają się inni, jakie obszary są dla nich najbardziej problematyczne, czy po prostu pozwala dowiedzieć się, jakiego rodzaju projekty realizują inni programiści. Dzięki takiej wiedzy można świadomie kształtować swą własną drogę rozwoju, inspirując do działania innych i jednocześnie motywując się do samodzielnego przerobienia poruszanych zagadnień.
Rozmowy z osobami w branży IT
Jednym z istotnych elementów rozwoju każdego programisty są rozmowy z osobami bezpośrednio związanymi z programowaniem. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, jak ważnym czynnikiem w kształtowaniu swych kompetencji i umiejętności oraz budowaniu swego doświadczenia zawodowego jest rozmowa z osobami z branży. Niektórzy powiadają: "Mądrzy ludzie uczą się na własnych błędach. A ci naprawdę bystrzy uczą się na cudzych". Warto więc być bystrym, starając się wychodzić z inicjatywą do innych - rozmawiać, pytać, dzielić się własnym doświadczeniem, a także wyciągać cenne wnioski z doświadczeń innych.
Czasem nawet rozmowa z drugim programistą może okazać się cennym drogowskazem w kierunku rozwoju, a błędy innych przestrogą przed popełnieniem własnych. W branży IT bardzo ważne jest budowanie relacji. Nigdy nie wiemy, w jakim kierunku potoczy się nasza kariera zawodowa i kogo będziemy kiedy potrzebować. Wartościowe kontakty dają także szansę na nowe możliwości. Wspólne projekty, hackathony, czy konferencje – być może sam byś się nigdy tego nie podjął, gdyby nie motywacja drugiej osoby.
Udział w szkoleniach
Wielu osobom wydaje się, że z programowaniem jest podobnie jak z jazdą na rowerze – wystarczy nauczyć się go raz i nic więcej nie trzeba już robić, bo tego nigdy się nie zapomina, a umiejętność raz zdobyta pozostaje z nami na zawsze. Nic bardziej mylnego. Rzeczywistość okazuje się być zgoła inna. Programowania uczymy się przez całe życie. Każdy projekt to nowe wyzwanie. Oczywiście z czasem stajemy się coraz lepsi i bardziej samodzielni w działaniu, a z każdym napisanym programem nasza wiedza coraz bardziej się ugruntowuje, jednak w tej dziedzinie programowania zawsze jest coś, nad czym można jeszcze popracować.
Chcąc szlifować swój warsztat kompetencji i umiejętności, warto poszerzać swoje zaplecze wiedzy poprzez udział w szkoleniach. Mając na celu ciągły wzrost swych umiejętności, warto od czasu do czasu wziąć udział w jakimś wartościowym szkoleniu - czy to w wersji stacjonarnej, czy internetowej. Szkolenia pozwalają nie tylko zdobyć nową wiedzę z nowego obszaru, lecz dają także nowe światło na pewne z pozoru całkiem znane zagadnienia. Dzięki szkoleniom możemy usystematyzować sobie posiadaną już wiedzę oraz rozbudowywać ją o nowe zagadnienia. Taka forma nauki z pewnością przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy do rozwoju swych kompetencji i umiejętności potrzebują zewnętrznej motywacji.
Czytanie literatury branżowej
Dobrą praktyką wśród programistów jest także czytanie literatury branżowej. Jak wiadomo czytanie jest niezwykle rozwijającą formą spędzania czasu, a jeśli jeszcze czytane przez nas książki, czy czasopisma bliskie są temu co robimy, z pewnością przyczyni się to do kształtowania w nas pozytywnych postaw, zwyczajów i nawyków. Dobrze jest budować sobie pewne zaplecze wiedzy, które w nieoczekiwanym momencie może okazać się pomocne podczas naszej codziennej pracy, oszczędzając przy tym czas, który poświęcilibyśmy na szukanie odpowiedzi na nurtujące nas pytania.
Warto więc mieć w swojej biblioteczne pewne klasyki, do których zawsze będzie można wrócić, nie tylko, gdy będziemy szukać jakiejś konkretnej informacji, lecz także wtedy, gdy zechcemy zainspirować się do działania. Czytanie literatury branżowej ma więc wiele pozytywnych aspektów - pozwala nie tylko znaleźć odpowiedź na najbardziej nurtujące nas pytania, lecz przede wszystkim poszerza nasze horyzonty.
Czytanie blogów
Wielu programistów często decyduje się na założenie swojego autorskiego bloga, jednocześnie traktując go jako miejsce, w którym to mogą się uzewnętrzniać, opisując swoje doświadczenia zawodowe, drogę do osiągnięcia zamierzonych celów, czy też własny sposób na sukces zawodowy. Takie wpisy dla odbiorców są z jednej strony źródłem cennej wiedzy specjalistycznej, z drugiej zaś motywacją i inspiracją do działania.
Czytanie blogów programistycznych z pewnością jest bardzo rozwijające i pasjonujące. Dzięki nim można zobaczyć programowanie oczami naszych autorytetów, jednocześnie utwierdzając się w przekonaniu, że wszystko to co przeżywamy i to z czym mierzymy się na co dzień w naszej pracy zawodowej dotyka również i innych programistów, a nasze uczucia fascynacji, ciekawości, a niekiedy i irytacji, czy zmęczenia nie są czymś odosobnionym. Czytając blogi innych programistów możemy przekonać się, że inni mają podobne problemy, bądź w analogiczny do nas sposób rozwiązują różnego rodzaju problemy. Z takich miejsc z pewnością można czerpać dużą dawkę wiedzy, jak i motywacji do działania, inspirując się tymi, których naprawdę lubimy, cenimy i z którymi się utożsamiamy.
Udział w eventach i konferencjach
Często w większych miastach organizowane są różnego rodzaju prelekcje, eventy oraz konferencje tematyczne, na które zapraszani są znamienici eksperci z branży IT. Tego typu spotkania są świetną okazją do osobistego poznania znanych i szanowanych ekspertów oraz praktyków ze świata IT, którzy to w interesujący sposób poruszają aktualną problematykę z dziedziny nowych technologii, programowania, czy szeroko rozumianej komputeryzacji.
Konferencje naukowe są niezwykle uczącym doświadczeniem, ponieważ są wiarygodnym źródłem najbardziej aktualnej wiedzy podpartej doświadczeniem różnych znamienitych osobistości, którzy to wprost z pierwszej ręki przekazują nam najnowsze newsy branżowe. Jeśli komuś zależy na rozwoju własnym, z pewnością z tego typu wydarzeń wyniesie wartością wiedzę i motywację do dalszego rozwoju osobistego i zawodowego, czerpiąc z nich cenne doświadczenie.
Śledzenie newsów
Prawdziwie skupionego na rozwoju osobistym i zawodowym programistę powinna cechować rzetelność, zaangażowanie i ogólna ciekawość do wszystkiego, co aktualnie dzieje się w świecie IT. Programowanie jest niezwykle wymagającą dziedziną, dlatego wymaga większego zagłębienia się w jej tajniki, aniżeli ma to miejsce w przypadku innych branż. Tu nie wystarczy jedynie przysłowiowo "przerobić" swoje obowiązki. Osoba na stanowisku programisty powinna na tyle orientować się w świecie IT, by móc sprostać wszelkich wyzwaniom, jakie niesie jej codzienna praca zawodowa, mając przy tym pojęcie na temat bieżących nowinek technologicznych i jednocześnie wykazując się nietuzinkowymi pomysłami.
Branża IT zmienia się każdego dnia. Tu zmiany zachodzą niezwykle dynamicznie. Aby sprostać codziennym wyzwaniom trzeba wykazywać się niezwykłą dociekliwością oraz chęcią stałego poszerzania swych horyzontów, jednocześnie mając własne zdanie na różne tematy. Tak ważne jest więc, aby śledzić na bieżąco wszelkie newsy i informacje branżowe, kształtując przy tym własne poglądy na temat tego, co dzieje się w świecie IT.
Udział w konkursach
Jeśli chodzi o programowanie, można pokusić się o stwierdzenie, że nic nie uczy bardziej, aniżeli nauka poprzez działanie. Najlepszym sposobem na sprawdzenie swych umiejętności i jednocześnie ukierunkowanie swych kompetencji w odpowiednim kierunku są konkursy. Jak wiadomo, konkursy mają to do siebie, że wymagają przyswojenia dużej ilości wiedzy w stosunkowo krótkim czasie, mając przy tym na celu zweryfikowanie naszego poziomu wiedzy w praktyce. Dlatego też konkursy są najlepszym odzwierciedleniem naszego aktualnego stanu wiedzy. Dzięki nim otrzymujemy wskazówkę dotyczącą tego, jaki właściwie kierunek dalszego rozwoju powinniśmy obrać, jednocześnie mogąc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy tak naprawdę powinniśmy kontynuować dotąd obraną ścieżkę rozwoju, czy też zdecydować się podjąć całkiem inną.
Konkursy są więc swego rodzaju testem, możliwością sprawdzenia samego siebie w działaniu oraz weryfikacją tego, w czym jesteśmy dobrzy, a co wymaga jeszcze doskonalenia. Tego typu inicjatywy stwarzają ogromne możliwości rozwoju, otwierając nowe, dotąd nieznane drogi. Konkursów nie można traktować jednak w kategorii sukcesu, lub porażki. Bez względu na ich wynik, nie można zaprzestać walki o własne marzenia.
Podsumowanie
Rozwój intelektualny jest niezwykle istotnym elementem na drodze do sukcesu każdego programisty. Bez względu na to, jak bardzo jesteśmy samodzielni i niezależni, nigdy nie powinniśmy zapominać o samorozwoju. Każdy programista dążący do bycia jak najlepszym w tym co robi, musi pamiętać, że ta droga zawodowa pełna jest wyrzeczeń, trudów i poświęceń.
Aby móc osiągać sukcesy trzeba poświęcić wiele, zaś efekty tych wyrzeczeń obserwować można każdego dnia – w coraz to bardziej samodzielnym działaniu, rozwiniętym autorskim oprogramowaniu i przede wszystkim coraz większej świadomości w działaniu.
Należy mieć jednak świadomość, że im bardziej zaangażujemy się w rozwój swych umiejętności, tym więcej będziemy zauważać aspektów, którym jeszcze warto poświęcić czas i uwagę. Na drodze do doskonałości jedynie przekraczając swe granice, można stopniowo odkrywać coraz to bardziej odległe tajniki programowania.
To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.
Poprzedni artykuł - Wady i Zalety Samodzielnej Nauki Programowania z Darmowych Materiałów