Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

wtorek, 1 marca 2022
Zawód programisty niezmiennie od wielu lat cieszy się dużą popularnością. W powszechnej opinii publicznej funkcjonuje przekonanie, że programiści sprawują bardzo ważną i pożądaną na rynku pracy profesję. Aby jednak wejść na tą drogę zawodową trzeba zrobić pierwszy krok. Sposobów na rozpoczęcie nauki programowania jest wiele – od kursów internetowych, szkoleń, studiów, aż po bootcampy.

Każdy z tych sposobów różni się od siebie formą, trybem, czy sposobem przekazywania wiedzy, niemniej jednak każdy z nich ma zarówno pewne zalety, jak i wady. Wybór najlepszego sposobu nauki należy jednak dokonać samodzielnie, kierując się tym, co jest dla Ciebie subiektywnie najważniejsze. Niezależnie jednak od tego jaką decyzję podejmiesz musisz wiedzieć, że bez pracy własnej, systematyczności w nauce oraz odpowiedniego zaangażowania się nie obędzie.

Dziś pod lupę biorę bootcampy. W tymże artykule chciałbym przyjrzeć się właśnie tej formie nauki, zwracając uwagę na wszelkie zalety i wady związane z tą formą nauki. Sporo programistów swoją przygodę z programowaniem zaczynało w ten sposób – poznając wszelkie najważniejsze tajniki programowania właśnie na bootcampie programistycznym.

Czy Bootcamp Programistyczny Jest Dobrą Ścieżką? Wady i Zalety Bootcampów


Czym jest bootcamp?


Może nie do końca wiesz czym są bootcampy, jaka jest ich formuła i co możesz zyskać będąc ich uczestnikiem, dlatego już spieszę z wyjaśnieniem! Bootcampy to nic innego jak kursy programistyczne realizowane zarówno w formule stacjonarnej, jak i zdalnej. Ich ideą jest przekazanie w stosunkowo krótkim czasie ważnej i wartościowej wiedzy niezbędnej do podjęcia pracy zawodowej na stanowisku programisty.

Nauka programowania w tej formule odbywa się ze stosunkowo dużą częstotliwością – zajęcia prowadzone są zwykle kilka razy w tygodniu przez okres kilku miesięcy. Prócz zajęć merytorycznych, w harmonogram bootcampów wpisane są również rozmowy z mentorem, rozmowy ze specjalistami HR i działania oparte na pracy własnej. Taki kurs zwykle odbywa się w trybie weekendowym lub wieczorowym, tak aby w krótkim czasie stworzyć niezbędne warunki do nauki wszelkich niezbędnych zagadnień do podjęcia pracy na stanowisku programisty.

Kurs podzielony jest zwyczajowo na pewne następujące po sobie moduły tematyczne, bazujące zarówno na wiedzy praktycznej, jak i teoretycznej. Po odbyciu całego kursu przeprowadzany jest egzamin praktyczny, umożliwiający zdobycie certyfikatu, poświadczającego uczestnictwo w kursie.


Wsparcie mentora


Bez wątpienia dużym atutem tego typu kursów jest stałe wsparcie merytoryczne mentora. Dzięki takiej możliwości można na bieżąco konsultować wszystkie nurtujące Cię kwestie z osobą obeznaną w danym temacie. Rolą mentora jest bieżące wspieranie uczestnika kursu poprzez motywowanie go do zarówno do ciągłej pracy oraz stałego rozwoju intelektualnego na każdym etapie szkolenia.

W program bootcampu prócz standardowej realizacji następujących po sobie bloków tematycznych wpisana jest również praca własna, dlatego ważne jest, aby uczestnik miał pewność, że wszystko na bieżąco jest tłumaczone i jednocześnie wiedział, że ktoś zawsze z boku czuwa nad prawidłowością realizacji poszczególnych etapów kursu.

Organizatorzy bootcampu zwykle umożliwiają stały kontakt z osobą odpowiedzialną za sprawowanie roli mentora o każdej porze, niezależnie od realizowanego trybu kursu - zarówno osobiście lub za pomocą komunikatorów internetowych. Wybierając odpowiedni dla siebie bootcamp warto zwrócić uwagę na doświadczenie kadry szkoleniowej, tak aby mieć pewność, że wybrany kurs jest najlepszy pod kontem merytorycznym, a mentorzy, którzy na co dzień pomagają uczestnikom są rzeczywiści otwarci na pomoc na każdym etapie kursu.


Konsultacje ze specjalistami HR


Jedną z ciekawych propozycji dla uczestników bootcampu jest możliwość indywidualnych konsultacji ze specjalistą HR. Z racji tego, iż formuła tego typu kursów nastawiona jest na praktyczne przygotowanie kursanta do zawodu programisty, w harmonogram kursu wpisane są również indywidualne konsultacje CV, dzięki czemu kursanci mogą zweryfikować co robią dobrze, a co jeszcze wymaga poprawy.

Tego typu konsultacje pozwalają również lepiej przygotować się do przyszłej rozmowy kwalifikacyjnej, dzięki czemu uczestnicy kursu mogą nabywać ważne umiejętności twarde przy jednoczesnej pracy nad kompetencjami miękkimi. Bardzo często organizatorzy bootcampów współpracują z różnymi firmami partnerskimi.

Po ukończeniu szkolenia kursantom proponowane są staże i praktyki we wspomnianych firmach partnerskich. Organizatorom tego typu kursów zależy, aby młodzi adepci programowania po ukończeniu kursu mieli łatwiejszy start zawodowy na rynku pracy.


Możliwość zdobycia pracy programisty bez konieczności odbycia studiów


Obecnie odchodzi się od przekonania, że konieczne jest odbycie wieloletnich studiów informatycznych, aby móc zostać zawodowym programistą. Coraz więc młodych osób odnoszących sukcesy w dziedzinie IT to zdolni samoucy, którzy mimo braku wykształcenia wyższego posiadają wysokie kompetencje i umiejętności.

Bardzo często takie osoby wspomnianą wiedzę zdobyli jedynie dzięki pracy własnej, lub ukończonemu kursowi, bootcampie, lub szkoleniu. W tej branży nie liczy się bowiem "papier" potwierdzający wykształcenie, lecz realna wiedza poparta konkretnymi umiejętnościami i szerokim portfolio.


Praca pośród innych


Bez względu na to, czy zdecydujesz się wziąć udział w bootcampie realizowanym w trybie stacjonarnym, czy też zdalnym, ta forma nauki nastawiona jest na pracę własną pośród większej grupy osób. Dlatego musisz wiedzieć, że z racji tego, iż zajęcia odbywają się w grupie, z jednej strony możesz wzorować się na innych, czerpiąc od nich motywację i wartościowe wzorce, a z drugiej – musisz w dużej mierze skupić się na pracy własnej i samodoskonaleniu, mając na uwadze, że nie jest to kurs indywidualny, lecz grupowy, dlatego tempo i forma kursu dostosowywana jest do ogółu, a nie do jednostki.

Niemniej jednak wszyscy uczestnicy kursu tworzą swoistą społeczność, która wzajemnie się wspiera i pomaga sobie w nauce, co jest swego rodzaju mobilizacją do pracy własnej i jednocześnie możliwością wzmocnienia pewnych cech interpersonalnych.


Szybkie tempo nauki


Intensywna forma kursu programistycznego ma zarówno swoje plusy i minusy. Z jednej strony wszyscy ci, którym zależy na szybkim zdobyciu cennej wiedzy, np. w celu przebranżowienia się, mogą sprawnie dotrzeć do wszelkich zasobów wiedzy niezbędnych do rozpoczęcia nowej pracy w zawodzie programisty.

Z drugiej strony jednak tak szybkie tempo może okazać się zbyt przytłaczające, a niekiedy nawet demotywujące do dalszej nauki. Nowe narzędzia, nowe technologie – to bez wątpienia spora dawka wiedzy i to wszystko w tak krótkim czasie, dlatego tak duże tempo może spowodować, że w głowie powstanie mętlik, nad którym będzie trudno zapanować.

Tak duży natłok informacji w pewnym momencie zamiast pozytywnego nastawienia może przynieść przesyt i zniechęcenie. W pracy programisty ważny jest również spokój i czas na to, aby mieć możliwość zwolnienia tempa i dozowania informacji, tak aby dobrze zrozumieć pewne mechanizmy działania i po prostu mieć możliwość spokojnego powtórzenia zdobytej wiedzy i przerobienia jej również samodzielnie.


Mocno angażująca forma


Bootcampy z racji swej intensywnej formy wymagają dużego zaangażowania. Tego typu kurs zwykle odbywa się w ciągu kilku miesięcy, jednak jego formuła wymaga od uczestników dużego nakładu pracy własnej i zaangażowania. Każdy uczestnik podczas kursu otrzymuje niezbędne do nauki materiały, które musi stale przyswajać, tak aby na bieżąco rozumieć każdy blok tematyczny, aby bez komplikacji przejść płynnie do następnej części.

Każdy uczestnik bootcampu już na starcie otrzymuje harmonogram kursu, dzięki czemu od samego początku ma świadomość ilości godzin, jakie tygodniowo będzie musiał zarezerwować sobie na naukę. Decyzja o podjęciu kursu powinna być więc podjęta z pełną świadomością tak, aby móc w pełni skupić się na zajęciach i samodzielnej pracy własnej, mając jednocześnie czas na bieżące powtórki materiału, czy rozwiązywania zadań domowych oraz swobodę działania zapewniającą odpowiednie zaangażowanie i pracę na zadowalającym poziomie.

Podejmując tego typu kurs trzeba mieć pewność, że w danym okresie czasu możemy pozwolić sobie na aż tak bardzo angażujące zajęcie, mając świadomość, że niekiedy będzie się to odbywało kosztem rezygnacji z innych aktywności i przyjemności, czy obowiązków domowych. Tak intensywna formuła ma bowiem na celu przekazanie w krótkim czasie wszelkiej niezbędnej wiedzy do rozpoczęcia nowej drogi zawodowej, umożliwiając takiej osobie osiągnięcie w przyszłości pełnię samodzielności i niezależności.


Wysokie koszty


Prócz wielu plusów tego typu kursy mają również pewne minusy. Jednym z nich są finanse. Niestety bootcampy są bardzo kosztowną formą nauki. Ceny za tego typu kursy programistyczne wahają się od kilku, do nawet kilkunastu tysięcy złotych, dlatego nie każdy może sobie pozwolić na uczestnictwo w tego typu kursie i z tego powodu często odradzam taką formę nauki, ale poniżej przedstawiam świetną alternatywę.

Decydując się na uczestnictwo w bootcampie trzeba mieć pewność, że droga zawodowa programisty jest faktycznie tym co chcemy robić w przyszłości – nie warto poświęcać tak dużych pieniędzy na coś, czego do końca nie jesteśmy pewni. Warto więc spróbować swych sił zaczynając od mniej angażujących finansowo form nauki – czy to od darmowych szkoleń, wideoporadników, czy książek, tak aby upewnić się, że faktycznie programowanie jest tym co Cię ciekawi i pasjonuje, tak abyś miał pewność, że chcesz poświęcić na naukę programowania nie tylko swój czas, ale również i pieniądze.


Dobra alternatywa dla bootcampów


Jeżeli chcesz dopiero wejść do branży IT i zostać programistą, to również zamiast drogiego bootcampu możesz rozważyć dołączenie do kompletnego dużo tańszego i dobrego szkolenia online. Tutaj polecę Ci szkolenie Zostań Programistą .NET, w którym możesz nauczyć się programowania od zera i po kilku miesiącach nauki możesz znaleźć pracę na stanowisku młodszy programista C#/.NET.

To szkolenie ma większość zalet, które również posiadają bootcampy takie jak: opieka mentora, dobrej jakości materiały, prace domowe, ale oprócz tego do wszystkich materiałów masz dostęp dożywotni o każdej porze i przede wszystkim dużo bardziej korzystną cenę.

Do wszystkich materiałów zawsze możesz wracać i przerabiać w dowolnym tempie, najbardziej dopasowanym do Twojego trybu dnia. W tym szkoleniu wielu uczestników zaczynało od zera, a dzisiaj pracują już jako programiści.


Podsumowanie


Nie ma takiego kursu, szkolenia, czy studiów, które byłyby 100% gwarantem przyszłej pracy w zawodzie. Bez względu na to, czy zdecydujesz się odbyć szkolenie online, kurs programistyczny, czy bootcamp warty kilka tys. zł, musisz wiedzieć, że Twoja przyszłość leży jedynie w Twoich rękach.

Nawet najlepszy i najdroższy kurs nie da Ci pewności przyszłej pracy w zawodzie, jeśli nie poświęcisz wystarczającej ilości czasu na pracę własną, powtórki i budowanie portfolio. To od Ciebie zależy co wyniesiesz z kursu. Nawet jeśli uczestnictwo w tego typu szkoleniu umożliwi Ci kontakt z przyszłymi pracodawcami, to w Twoim interesie będzie leżało, aby zaprezentować się w taki sposób, żeby ktoś zechciał z Tobą nawiązać współpracę.

Aby móc osiągnąć sukces konieczne jest więc sumienne podejście do nauki i odpowiednie zaangażowanie. Wybierając właściwą dla siebie formę nauki, powinieneś kierować się tym co dla Ciebie jest indywidualnie najważniejsze – zwracając uwagę na tryb, sposób nauki czy program. Jeśli uznasz, że bootcamp jest właśnie tą formą nauki, która najlepiej do Ciebie przemawia, warto przedtem dla porównania zapoznać się z szeroką ofertą konkurencji, tak aby zyskać pewność, że dana szkoła, czy organizator kursu jest wiarygodny i rzetelny, a proponowany program możliwie jak najbardziej dopasowany do Twoich potrzeb.

To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.

Poprzedni artykuł - 10 Największych Mitów o Programistach i Zawodzie Programisty
Następny artykuł - Programowanie a Pasja. Czy Programista Musi Być Pasjonatem?
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
CTO & Founder - FindSolution.pl
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w Blazor, ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin